Spis treści
Każda osoba legalnie zatrudniona powinna dobrze znać kalendarz świąteczny. Taka wiedza pozwoli na sprawne planowanie urlopu. Odpowiednio przemyślane wykorzystanie dni urlopowych w połączeniu z dniami ustawowo wolnymi od pracy mogą zapewnić dłuższy okres odpoczynku.
Szczególnie ważne może to być dla emigrantów chcących na najważniejsze święta wracać do bliskich w ojczyźnie. Przyjrzyjmy się bliżej świętom narodowym na Łotwie.
Jakie święta są dniami wolnymi na Łotwie?
Władze łotewskie w 2023 roku przewidziały jedenaście oficjalnych dni wolnych od pracy. Święta narodowe na Łotwie mają swoje korzenie w kulturze i historii kraju oraz w religii. Szczególnie religijne święta ucieszą Polaków pracujących na Łotwie, ponieważ pokrywają się z okazjami obchodzonymi przez Katolików. Poniżej prezentujemy kalendarz świąt łotewskich na 2023 rok:
1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Jaunais Gads) - praktycznie w każdym kraju hucznie świętuje się nadejście kolejnego roku i nie inaczej jest na Łotwie. Pierwszy dzień nowego roku jest zawsze czasem na odpoczynek.
7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Lielā Piektdiena) - pierwszy dzień obchodów Święta Wielkanocy. W tym dniu wierni upamiętniają mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Lieldienas) - najważniejsze święto chrześcijańskie. Podczas Wielkanocy upamiętnia się wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod wiarę chrześcijańską.
10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (2. Lieldienas) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce okazja ta jest znana jako Śmigus Dyngus.
1 maja 2023 - Święto pracy i Konwokacja Zgromadzenia Konstytucyjnego Republiki Łotwy (Darba svētki) - podwójna okazja w kalendarzu łotewskim. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest okazją do oddania hołdu klasie robotniczej i jej wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa. Dla Łotyszy ta data jest też rocznicą rozpoczęcia obrad pierwszego łotewskiego parlamentu, co miało miejsce 1 maja 1920 roku.
23 i 24 czerwca 2023 - Dzień Līgo (Līgo Diena) i Dzień Jāņi (Jāņi) - Wigilia Św. Jana nazywana też Nocą Świętojańską. Święto powstało przez próbę zasymilowania pogańskich wierzeń z chrześcijańskimi i w wielu krajach pozostaje do dziś ważną częścią kultury.
18 listopada 2023 - Dzień Niepodległości, proklamowanie Republiki Łotwy (Latvijas Republikas proklamēšanas diena) - ważne święto narodowe upamiętniające proklamowanie niepodległości 18 listopada 1918 roku.
25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Ziemassvētki) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.
26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (2. Ziemassvētki) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa.
31 grudnia 2023 - Sylwester (Vecgada vakars) - Łotysze mają okazję do naprawdę hucznego pożegnania starego roku i powitania nowego roku. Sylwester pozostaje dniem wolnym, więc świętowanie można zacząć wcześniej.
Jak widać, dość sporo okazji pokrywa się z polskimi świętami, więc można swobodnie wybrać się do bliskich w kraju bez uszczuplania swojego urlopu.
Wakacje i ferie szkolne na Łotwie
Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę coraz częściej zabierają ze sobą całe rodziny. Wyjazd z dziećmi oznacza, że w planach urlopowych wypada uwzględnić przerwy w nauce. Systemy edukacji w każdym państwie są inne i nawet jeżeli dość zbliżone do polskiego to i tak terminy przerw w nauce są zazwyczaj różne.
Uczniowie na Łotwie mogą się cieszyć dłuższymi wakacjami niż dzieci w Polsce, ponieważ trwają one aż trzy miesiące. W roku szkolnym 2022/2023 nauka rozpoczęła się na Łotwie z dniem 1 września, a zakończenie roku szkolnego jest planowane na 31 maja 2023 roku.
- Ferie jesienne - od 24 do 28 października 2022
- Ferie świąteczne - od 26 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023
- Ferie wiosenne - od 13 do 17 marca 2023
Oczywiście uczniów obowiązują także święta narodowe będące ustawowymi dniami wolnymi od pracy.
Czy święta na Łotwie są lepiej płatne?
Święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy nie uszczuplają wynagrodzeń pracowników. Co więcej, dzień roboczy przed dniem świątecznym powinien być przez pracodawcę skracany o jedną godzinę.
Pracodawcy nie mają prawa zmuszać pracowników do pracy w święta narodowe. Jednak mogą poprosić ich o świadczenie pracy za odpowiednią rekompensatę. Ogólnie stawki nie są jednak ustalone. Ewentualne stawki za dni świąteczne powinny być uwzględnione w umowie o pracę.
Łotewskie święta w dużej mierze pokrywają się z polskimi, a co za tym idzie, Polacy powinni szybko przyswoić sobie lokalny terminarz. W przypadku konieczności pracy w święta można liczyć na dodatkowe wynagrodzenie.
- W 2023 roku władze łotewskie przewidziały jedenastu oficjalnych dni wolnych od pracy, które są związane z kulturą, historią kraju oraz religią.
- Polacy pracujący na Łotwie mogą być zadowoleni, ponieważ wiele łotewskich świąt pokrywa się z polskimi okazjami.
- Wakacje szkolne na Łotwie są dłuższe niż w Polsce, trwają aż trzy miesiące, a uczniowie obowiązują także ustawowe dni wolne od pracy.
- Święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy nie uszczuplają wynagrodzeń pracowników, jednak ewentualne stawki za dni świąteczne powinny być uwzględnione w umowie o pracę.
To może Cię również zainteresować