Spis treści
Czym jest dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie wypłacane co miesiąc wraz z przysługującą emeryturą bądź rentą. Jest to forma pomocy ze strony budżetu państwa dla osób, które są całkowicie lub częściowo niezdolne do pracy, lub samodzielnej egzystencji. Ponadto dodatek pielęgnacyjny przysługuje bezwarunkowo wszystkim emerytom, którzy ukończyli 75 lat. Aby móc ubiegać się o otrzymywanie dodatku pielęgnacyjnego, należy spełnić określone warunki.
To Cię powinno też zainteresować: KRUS świadczenia
Kto przyznaje dodatek pielęgnacyjny i jakie są wymagane dokumenty?
Instytucją odpowiedzialną za przyznawanie dodatków pielęgnacyjnych jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Co ważne, osoby, które ukończyły 75-ty rok życia, nie muszą składać jakichkolwiek dokumentów, gdyż świadczenie to przysługuje im z racji wieku z urzędu. Z kolei te osoby, które posiadają stwierdzoną całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji oraz do pracy i chcące otrzymać dodatek pielęgnacyjny, muszą złożyć w ZUS-ie szereg dokumentów.
- wniosek o przyznanie prawa do pobierania dodatku pielęgnacyjnego,
- zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia na druku OL-9,
- dokumentacja medyczna oraz inne dokumenty, które są istotne dla wydania orzeczenia na temat całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
Wszystkie dokumenty można złożyć, odwiedzając jedną z placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź korespondencyjnie. Warto pamiętać o tym, że wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego należy wysłać do placówki ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy, ponieważ to ona będzie go rozpatrywała. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu dodatku oraz poinformowanie o tym fakcie wnioskodawcy.
To Cię powinno też zainteresować: Praca a orzeczenie o niepełnosprawności - podstawowe informacje
Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych odrzuci złożony wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, wnioskodawcy przysługuje prawo do złożenia odwołania od decyzji organu do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie można złożyć za pośrednictwem placówki ZUS, która wydała daną decyzję.
Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?
- osobom całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji bądź,
- osobom, które ukończyły 75 lat.
Kiedy przyznajemy dodatek pielęgnacyjny z urzędu
Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu wszystkim osobom, które ukończyły 75. rok życia. Takie osoby nie muszą składać żadnych wniosków czy dokumentów. Po przekroczeniu tego wieku kwota dodatku pielęgnacyjnego będzie doliczana do przysługującej emerytury lub renty.
To Cię powinno też zainteresować: KRUS
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego
Dodatek pielęgnacyjny jest waloryzowany co roku, dzięki czemu jego wysokość wzrasta. Na koniec roku 2022 wynosił on 256,44zł. Warto wiedzieć, że dodatek pielęgnacyjny jest zwolniony z opłacania podatku dochodowego. Oprócz tego nie podlega on egzekucji administracyjnej i sądowej.
Komu nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom przebywającym w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu. Jeżeli czas przebywania w tych miejscach jest krótszy niż 2 tygodnie, wówczas uzyskanie dodatku będzie możliwe.
Zasiłek-pielęgnacyjny-–-dla-kogo">Zasiłek pielęgnacyjny – dla kogo
Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które ma pokryć część wydatków na zapewnienie opieki oraz pomocy osobie, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji oraz potrzebuje pomocy innych osób. Aktem prawnym regulującym kwestię przyznawania zasiłków pielęgnacyjnych jest Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 roku.
To Cię powinno też zainteresować: L4 i choroby zawodowe
Artykuł 16 tej ustawy wskazuje, dla kogo przeznaczony jest zasiłek pielęgnacyjny.
- niepełnosprawne dzieci,
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16-tego roku życia, jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoba w wieku powyżej 75 lat,
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 lat, która posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (dotyczy przypadków, gdy niepełnosprawność zaistniała w wieku do ukończenia 21-szego roku życia).
Instytucją odpowiedzialną za wydawanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności jest Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i tam trzeba złożyć stosowny wniosek w tej sprawie.
Zasiłek pielęgnacyjny - na jak długo?
Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany na różny okres czasu - zależy to przede wszystkim od tego, jaki jest aktualny stan zdrowia świadczeniobiorcy. Warto wiedzieć o tym, że zasiłek pielęgnacyjny może być przyznany na stałe - dotyczy to osób, które mają orzeczenie o niepełnosprawności wydane na czas nieokreślony oraz osób powyżej 75. roku życia.
We wszystkich pozostałych przypadkach czas pobierania zasiłku pielęgnacyjnego równy jest terminowi ważności orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopnia niepełnosprawności. Gdy skończy się ważność orzeczenia, zaś świadczeniobiorca złoży wniosek o kolejny zasiłek pielęgnacyjny w terminie jednego miesiąca od tej daty, w dalszym ciągu będzie miał prawo do pobierania tego świadczenia.
To Cię powinno też zainteresować: Urlop wychowawczy a emerytura
Czas na złożenie wniosku o kolejny zasiłek pielęgnacyjny wynosi 3 miesiące od momentu upływu ważności wcześniejszego. Po spełnieniu tych warunków oraz otrzymaniu decyzji zasiłek będzie wypłacony z wyrównaniem.
Zasiłek pielęgnacyjny - niezbędne dokumenty
Aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, należy oczywiście pamiętać o dostarczeniu określonych dokumentów. Absolutna podstawa to wniosek. Gdy wniosek składa pełnoletnia osoba niepełnosprawna, jej obowiązkiem jest dostarczenie oryginału orzeczenia o niepełnosprawności. Takie orzeczenie wydaje Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Niezbędne jest także przedstawienie ważnego dowodu osobistego.
Osoby w wieku powyżej 75 lat muszą okazać wyłącznie dowód osobisty. U osób poniżej 16-tego roku życia sposobem na potwierdzenie tożsamości jest przedstawienie aktu urodzenia lub legitymacji szkolnej. Za złożenie wniosku oraz otrzymanie decyzji nie trzeba uiszczać do organu jakichkolwiek opłat. Decyzja o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego jest wydawana w ciągu 30 dni od momentu złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów. Informacja o decyzji zazwyczaj jest przekazywana w formie korespondencji listownej. Wnioskodawca ma prawo do odwołania się od otrzymanej decyzji w ciągu 14 dni od jej uzyskania.
Dodatek a zasiłek pielęgnacyjny - różnice
W poniższej tabeli omawiamy szereg różnic pomiędzy dodatkiem a zasiłkiem pielęgnacyjnym. Warto dodać, że obu tych świadczeń nie można pobierać jednocześnie. Jeżeli posiadamy prawo do pobierania obu, musimy zdecydować, które z nich będziemy pobierali.
Dodatek pielęgnacyjny |
Zasiłek pielęgnacyjny |
Za jego przyznanie i wypłatę odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). |
Za jego przyznanie oraz wypłatę odpowiada organ prowadzony przez gminę, np. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS). |
Przyznaje się go wyłącznie na podstawie orzeczenia sporządzonego przez ZUS. |
Przyznaje się go na podstawie orzeczenia wydanego przez Komisję ds. Orzekania o Niepełnosprawności bądź lekarza orzecznika ZUS. |
Dodatek jest przyznawany z urzędu osobom powyżej 75-tego roku życia a w pozostałych przypadkach tylko na wniosek. |
Przyznaje się go wyłącznie po złożeniu wniosku przez uprawnionego. |
W 2022 roku jego wysokość wynosi 256,44 zł. |
W 2022 roku jego wysokość wynosi 215,84 zł. |
Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu ubezpieczeń Społecznych. |
Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. |
Trzeba być uprawnionym do pobierania renty bądź emerytury z ZUS lub KRUS |
Nie ma konieczności posiadania prawa do posiadania innego świadczenia. |
- Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom posiadającym stwierdzoną całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji i pracy.
- Osoby powyżej 75. roku życia automatycznie otrzymują dodatek pielęgnacyjny z urzędu, bez konieczności składania wniosków.
- Dodatek pielęgnacyjny jest waloryzowany co roku i zwolniony z podatku dochodowego, nie przysługuje jednak osobom przebywającym powyżej 2 tygodni w miesiącu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym.
- Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji i potrzebującym pomocy innych osób, na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
To może Cię również zainteresować
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe, a kiedy pracodawca wypłaca chorobowe?