Spis treści
Zobacz także artykuł: Wynagrodzenie: Czy wiesz, ile zarabiają twoi współpracownicy?
Szklany sufit - definicja pojęcia
Szklany sufit to pojęcie, które jest stosowane od lat 80-tych ubiegłego wieku. Wówczas coraz większa liczba kobiet a także osoby należące do mniejszości narodowych i etnicznych zaczęła stawiać na rozwój osobisty i zawodowy, jednak napotykały one wiele trudności. Szklany sufit oznacza niewidzialną barierę, z którą zmagają się osoby chcące awansować na wyższe stanowisko, otrzymać podwyżkę lub znaleźć się wyżej w hierarchii organizacyjnej firmy. Jednocześnie nie brakuje im ani wiedzy, ani niezbędnych kompetencji.
Jak pokazują liczne badania i raporty na temat specyfiki szklanego sufitu we współczesnym świecie, zjawisko to dotyczy obecnie przede wszystkim kobiet. Panie niejednokrotnie zarabiają mniej niż mężczyźni zajmujący to samo stanowisko, a dodatkowo jest im trudniej wspinać się po szczeblach kariery. Niektórym mogłoby wydawać się, że w dzisiejszych czasach zjawisko szklanego sufitu w odniesieniu do płci czy orientacji seksualnej nie istnieje, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.
Czy szklany sufit w pracy istnieje?
Niestety, zjawisko szklanego sufitu w dalszym ciągu istnieje - zarówno w Polsce jak i na świecie. W głównej mierze szklany sufit dotyka kobiety, jednak niejednokrotnie słyszy się także o tym, że dyskryminacja dotyka mężczyzn, osób o innym kolorze skóry, wyznawanej religii, innej orientacji seksualnej itd.
To Cię powinno też zainteresować: Ile zarabia się na stażu?
Wiele Polek podkreśla, że nawet jeśli posiadają takie same (lub nawet lepsze) wykształcenie aniżeli mężczyźni, są im zazwyczaj przydzielane gorsze, mniej prestiżowe stanowiska. Wiele kobiet spotyka się także z dyskryminacją już podczas rozmów o pracę, gdy rekruterzy pytają je o to, czy posiadają lub planują mieć dzieci oraz w jaki sposób będzie to wpływało na ich pracę. Jeśli kobieta ma dzieci lub jest w ciąży, jej szanse na uzyskanie pracy w takich przypadkach jest zazwyczaj bardzo niska. Pracodawcom zależy na tym, aby zatrudniani pracownicy byli maksymalnie dyspozycyjni.
Czy da się rozbić szklany sufit w pracy?
Rozbicie szklanego sufitu w pracy może być bardzo trudne - zwłaszcza, gdy nasz pracodawca nie kryje się z faworyzowaniem określonych grup pracowników. Co można zrobić, by zwiększyć szanse na rozbicie szklanego sufitu?
To Cię powinno też zainteresować: Na konto czy do ręki? Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?
Szklany sufit w Polsce a za granicą
Jak wyglądają statystyki dotyczące szklanego sufitu w Polsce oraz pozostałych krajach należących do Unii Europejskiej? Za monitorowanie zjawiska szklanego sufitu w Europie odpowiada Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny. Wskaźnik Eurostatu pokazuje, jaka jest różnica między średnimi wynagrodzeniami godzinowymi mężczyzn i kobiet w skali danego kraju. Dla przykładu: gdy mężczyźni otrzymują za godzinę pracy 20 złotych brutto, zaś kobiety 19 złotych, wówczas luka płacowa wyniesie 10 procent.
To Cię powinno też zainteresować: Podwyżka w pracy: dla wybranych czy dla wszystkich?
Najnowsze dane Eurostatu upublicznione w 2020 roku pokazują, że dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce należą do najniższych w całej Europie. Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła 16 procent, zaś wynik Polski to 7 procent. Statystyki dotyczą roku 2018.
Największe różnice w zarobkach między płciami są w Estonii, gdzie wynoszą one prawie 23 procent. Dysproporcje płacowe mają także duży zasięg u naszych sąsiadów: w Czechach i Niemczech skala tego zjawiska wynosi odpowiednio 20 i 21 procent.
Statystyki dotyczące nierówności płci w miejscu pracy
Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn zajmuje się badaniem skali zjawiska nierówności płci w krajach Unii Europejskiej. Analizowane są różnice między kobietami i mężczyznami na poziomie ich osiągnięć w sześciu dziedzinach, takich jak: praca, pieniądze, wiedza, czas, władza, zdrowie.
Ogólny wskaźnik równouprawnienia płci w Polsce za rok 2018 wynosi 55,8/100, co plasuje nasz kraj na 24 miejscu. Polska uzyskała najlepsze wyniki w obszarze zdrowia (83,1pkt) i pieniędzy (75,5 pkt). Wynik dla wskaźnika praca wyniósł 67,3%, co było wzrostem o 0,3 p.p. w porównaniu z poprzednią falą badań realizowaną w 2017.
- Szklany sufit jest niewidzialną barierą, z którą zmagają się osoby chcące awansować zawodowo, dotyczy to przede wszystkim kobiet.
- W Polsce dysproporcje w zarobkach między płciami są jednymi z najniższych w Europie - wynoszą 7 procent, w przeciwieństwie do Estonii, gdzie wynoszą prawie 23 procent.
- Analizowane są różnice między kobietami i mężczyznami w sześciu dziedzinach, wyniki dla Polski w obszarze zdrowia i pieniędzy są stosunkowo dobre, jednak ogólny wskaźnik równouprawnienia wynosi 55,8/100.
- Rozbicie szklanego sufitu w pracy może być trudne, gdy pracodawca faworyzuje określone grupy pracowników, jednak warto walczyć o swoje prawa i starać się o awanse zawodowe.