Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- na czym polega praca kolportera,
- ile zarabia kolporter i co wpływa na wysokość jego zarobków,
- czy do pracy na tym stanowisku potrzebne są szkolenia,
- jakie są przeciwwskazania zdrowotne do podjęcia zatrudnienia w tym zawodzie,
- jakie są możliwości zatrudnienia,
- czy zawód kolportera jest przyszłościowy.
Kolporter - na czym polega praca?
Kolporter to osoba, która zajmuje się dystrybuowaniem ulotek, gazetek reklamowych, broszur czy nawet książek. Wiele zależy tutaj od konkretnej marki i przyjętej strategii marketingowej. Co istotne, kolporter może pracować zarówno w pobliżu siedziby firmy - na przykład zapraszając gości do odwiedzenia konkretnego miejsca, jak i nieco dalej, donosząc bądź dowożąc artykuły promocyjne w konkretne miejsca.
- dystrybuowanie materiałów reklamowych,
- informowanie potencjalnych klientów o ofercie firmy,
- budowanie pozytywnego obrazu marki.
- umiejętność komunikowania się z ludźmi,
- używanie poprawnej polszczyzny,
- umiejętność prowadzenia konwersacji w języku obcym,
- brak oporów przed nawiązywaniem nowych kontaktów.
Ile zarabia kolporter?
Zarobki na stanowisku kolportera w dużej mierze uzależnione są od ilości przepracowanych godzin oraz miejsca, w którym podejmuje zatrudnienie. Obecnie do pracy coraz chętniej zatrudniane są osoby młode - uczniowie bądź studenci, którzy nie zamierzają pracować na pełen etat. W pracy kolportera najczęściej stosuje się rozliczenie godzinowe.
Zarobki kolportera nie należą do wysokich - oscylują one w granicach najniższej pensji krajowej.
Co wpływa na wysokość zarobków w pracy kolportera?
Na wysokość zarobków w pracy kolportera z pewnością wpływ ma miejsce, w którym podejmowane jest zatrudnienie. Kolporterzy najsłabiej opłacani są w małych miejscowościach, natomiast na wyższe stawki mogą liczyć w dużych miastach. Ze względu na system rozliczania, znaczenie ma także liczba przepracowanych przez kolportera godzin w miesiącu. Osoby, które rozdają ulotki czy materiały promocyjne na różnego rodzaju targach czy eventach, z reguły mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie, niż kolporterzy uliczni. Często jednak wymagana jest od nich znajomość konkretnej branży bądź języków obcych, tak aby móc odpowiedzieć na ewentualne pytania potencjalnych klientów.
Czy do pracy na stanowisku kolportera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?
Aby podjąć pracę na stanowisku kolportera, nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych. W większości przypadków wystarczające okazuje się wykształcenie średnie. Warto jednak mieć świadomość, że kolporter coraz częściej wchodzi w rolę profesjonalnego przedstawiciela firmy. W takich przypadkach dystrybuowanie materiałów promocyjnych to tylko jeden z jego obowiązków. Wtedy też wymaga się od kolporterów znajomości języków obcych, ukończenia kursów branżowych czy z zakresu technik sprzedażowych.
Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku kolportera?
- dobra kondycja fizyczna,
- dobry wzrok,
- brak wad wymowy,
- dobry słuch.
Niemniej jednak istnieją także przeciwwskazania do podjęcia tego rodzaju zatrudnienia. Należą do nich między innymi choroby układu krążenia - spędzenie kilku godzin w pozycji stojącej może nasilać obrzęki nóg, powodować żylaki czy problemy z właściwym przepływem krwi. Pracy na tym stanowisku nie mogą podjąć osoby, które mają problemy z porozumiewaniem się - na przykład znaczące wady wymowy. Zła kondycja fizyczna i choroby przewlekłe, uniemożliwiające spędzenie dłuższego czasu w pozycji stojącej, przekreślają szansę na pracę w tym zawodzie.
Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kolportera?
Kolporter może podjąć zatrudnienie w każdej firmie poszukującej tego rodzaju pracowników. Niegdyś ulotki reklamowe dystrybuowały głównie sklepy, dziś coraz częściej robią to także punkty usługowe. Możliwości jest więc wiele, szczególnie w większych miastach, które ciągle poszukują osób do rozdawania ulotek, broszur reklamowych czy różnego rodzaju gadżetów. Warto jednak mieć świadomość, że bardzo często poszukiwane są osoby ze statusem studenta, za które nie trzeba płacić składek ZUS. Zatrudnienie młodego pracownika jest dla pracodawcy znacznie tańsze, stąd właśnie taka tendencja. Kolporter może zajmować się nie tylko dystrybuowaniem ulotek - zakres jego obowiązków może być znacznie szerszy i dotyczyć na przykład reprezentowania firmy podczas ważnych wydarzeń branżowych. Wtedy jednak nie mamy do czynienia typowo z zawodem kolportera, lecz raczej hostessy bądź przedstawiciela handlowego.
Czy zawód kolportera jest przyszłościowy?
W dzisiejszych czasach zawodu kolportera nie można już uznać za przyszłościowy, bowiem firmy coraz częściej decydują się łączyć obowiązki związane z dystrybucją materiałów reklamowych z innego typu obowiązkami, tak aby zadania tego mogli podejmować się stali pracownicy. Ponadto, zawód kolportera przeznaczony jest dla osób młodych, z dobrą kondycją fizyczną, które z reguły nie chcą pracować na cały etat. Dla wielu z nich tego rodzaju praca stanowi możliwość dorobienia do pensji, a nie podstawowe źródło utrzymania. Ci, którzy obecnie pracują w zawodzie kolportera, mogą zdecydować się na dodatkowe szkolenia czy kursy, które pomogą im przekwalifikować się na przykład na stanowisko przedstawicie handlowego. Dzięki temu pracownicy będą mieli przed sobą lepsze perspektywy zawodowe i zarobkowe.
- Kolporter to osoba zajmująca się dystrybuowaniem różnego rodzaju materiałów promocyjnych, takich jak ulotki czy broszury.
- Zarobki kolportera w dużej mierze zależą od ilości przepracowanych godzin oraz miejsca, w którym pracuje, a oscylują w granicach najniższej pensji krajowej.
- Do pracy na stanowisku kolportera nie jest wymagane wykształcenie wyższe, ale coraz częściej wymaga się od nich dodatkowych umiejętności i kursów w zakresie języków obcych czy technik sprzedażowych.
- Praca kolportera posiada również przeciwwskazania zdrowotne, takie jak choroby układu krążenia czy problemy z porozumiewaniem się.