Spis treści
Z naszego artykułu dowiesz się:
- co to jest Piramida Maslowa;
- jakie są rodzaje potrzeb w piramidzie potrzeb Maslowa;
- jak można wprowadzić w życie firmy piramidę Maslowa;
- jaki wpływ na motywację pracowników ma zaspakajanie ich potrzeb.
Zobacz również inny nasz artykuł: Zarobki w krajach Unii Europejskiej - gdzie zarabia się najwięcej?
Co to jest piramida Maslowa?
Piramida Maslowa, określana inaczej jako hierarchia potrzeb, czy piramida potrzeb, została opracowana przez Abrahama Maslowa - amerykańskiego psychologa. Jest to jedna z najbardziej znanych teorii odnośnie potrzeb człowieka i jego motywacji. Według Abrahama Maslowa, istnieje pięć rodzajów potrzeb człowieka, które ustawione są w piramidzie według konkretnej hierarchii. Warto wiedzieć, że piramida Maslowa została opisana już w 1943 roku, jednak dopiero jedenaście lat później, w 1954 roku Maslow wydał książkę, w której dokładnie opisuje swoją teorię.
Jakie są rodzaje potrzeb w piramidzie Maslowa?
Abraham Maslow swoją teorię stworzył poprzez wyróżnienie pięciu potrzeb człowieka.
- fizjologiczne;
- bezpieczeństwa;
- miłości i przynależności;
- uznania;
- samorealizacji.
Ogromne znaczenie ma tu interpretacja teorii piramidy potrzeb ludzkich według Maslowa. Sądził on, że poszczególne potrzeby przedstawione w jego teorii powinny być spełniane w odpowiedniej kolejności, od dołu do góry. Braki w zaspokojeniu podstawowych potrzeb sprawiają, że człowiek nie jest w stanie sięgnąć wyżej. Motywacja każdego człowieka jest wynikiem napięcia, które jest związane z brakiem czegoś. Motywuje go ono do zredukowania tego braku, czyli zaspokojenia potrzeby.
- Potrzeby fizjologiczne, czyli te związane z funkcjonowaniem człowieka. To pragnienie, głód, sen, potrzeba prokreacji, a także dach nad głową, dostęp do odzieży. Zaspokajając potrzeby fizjologiczne, można sięgać po te ustawione w wyższej hierarchii.
- Potrzeby bezpieczeństwa - istnieje kilka rodzajów bezpieczeństwa np. ekonomiczne (praca, dochody, ubezpieczenie), fizyczne (brak wojen czy kataklizmów), zdrowotne (dostęp do służby zdrowia, leków).
- Potrzeba miłości i przynależności - każdy człowiek potrzebuje tworzyć związki, chce kochać i być kochanym. Chodzi tu nie tylko o relacje miłosne, ale również rodzinne i przyjacielskie. Warto wiedzieć, że potrzeba przynależności to chęć akceptacji w różnych grupach społecznych np. w firmie, w rodzinie czy wśród przyjaciół.
- Potrzeba szacunku - jest to szacunek do własnej osoby, czyli poczucie własnej wartości, a także potrzeba uznania innych osób, prestiżu, awansu uzyskania nagrody czy pochwały.
- Potrzeba samorealizacji - pojawia się dopiero w sytuacji, kiedy zostaną spełnione wszystkie cztery potrzeby niższego rzędu. Potrzeba samorealizacji to chęć zdobywania wiedzy, rozwoju duchowego i osobistego, a także doskonalenie siebie i rozwój talentów.
Jak można przełożyć piramidę Maslowa na działanie firmy?
Motywacja jest kluczem do sukcesu każdej firmy. Jedynie odpowiednio zmotywowani pracownicy są w stanie dążyć do sukcesu i realizować cele przedsiębiorstwa. Kluczem do motywowania pracowników jest dbałość o realizację ich potrzeb. Jeżeli w firmie możliwe będzie zaspokojenie potrzeb w odpowiedniej hierarchii, takiej jak wskazuje piramida potrzeb Maslowa, można osiągnąć sukces w postaci dobrze zmotywowanych pracowników do działania i realizowania założonych celów organizacji. Teoria ta sprawdza się niezwykle dobrze w przełożeniu na działanie firmy, gdyż pozwala określić kolejność zaspokajania potrzeb wszystkich pracowników.
Jaki wpływ na motywację do pracy ma zaspokojenie potrzeb pracownika?
Zaspokajanie potrzeb pracownika według kolejności określonej w piramidzie Maslowa ma ogromny wpływ na jego motywację. Pracownik, który będzie miał terminowo wypłacane wynagrodzenie, umowę o pracę, zapewniona będzie mu odzież ochronna, czas na posiłek, kawa i toaleta będzie miał spełnione potrzeby fizjologiczne i potrzeby bezpieczeństwa, czyli podstawę z piramidy Maslowa. Dzięki temu będzie mógł zająć się realizacją zadań, być wydajny i zaangażowany w zadania. Kolejnym punktem jest potrzeba przynależności, pracownik mając zaspokojone dwie najniższe potrzeby w hierarchii, będzie dążył do zaspokojenia potrzeby przynależności. Chodzi tu o dobrą atmosferę w pracy, przyjacielskie relacje, jasny podział zadań, a także o relacje między podwładnym a pracodawcą. Im lepsza atmosfera tym większe zaangażowanie w pracę u pracowników. Kolejna potrzeba piramidy Maslowa to uznanie. Każdy chce, aby jego praca i wysiłek wiązał się z nagrodą czy pochwałą. Warto wiedzieć, że człowiek, którego potrzeba uznania zostanie zaspokojona, będzie dążył do realizacji ostatniej potrzeby, która znajduje się na czubku piramidy. Jest to samorealizacja, czyli nauka, zdobywanie doświadczenia rozwijania swoich talentów i umiejętności, a także dążenie do awansu.
Warto wiedzieć, że potrzeby ludzkie zawarte w piramidzie Maslowa odnoszą się nie tylko do środowiska pracy, ale również życia ludzkiego. Przykładowo, emeryt nie mając zapewnionej wypłaty emerytury na czas, nie może czuć się bezpieczny i dążyć do swojej samorealizacji. Dodatkowo osoba zamożna podpisując intercyzę, może zapewnić sobie bezpieczeństwo i realizować inne swoje potrzeby. Warto wiedzieć, że hierarchia potrzeb jest często zależna od aktualnej sytuacji czy wieku, dlatego jest dość elastyczną teorią, która od lat stanowi przedmiot badań.
- Piramida Maslowa, czyli hierarchia potrzeb, opracowana przez Abrahama Maslowa, jest jedną z najbardziej znanych teorii odnośnie potrzeb człowieka i jego motywacji.
- Piramida Maslowa składa się z pięciu rodzajów potrzeb człowieka, ustawionych w odpowiedniej hierarchii.
- Zaspokajanie potrzeb pracowników w odpowiedniej hierarchii zgodnie z piramidą Maslowa ma ogromny wpływ na ich motywację, a motywacja jest kluczem do sukcesu każdej firmy.
- Potrzeby ludzkie opisane w teorii Maslowa odnoszą się nie tylko do środowiska pracy, ale również do życia codziennego, zależą od aktualnej sytuacji i wieku człowieka.