Spis treści
Zobacz, jakie prace są szczególnie niebezpieczne, a także zweryfikuj, jakie pracodawca ma obowiązki względem pracowników na poszczególnych stanowiskach
Jak zostać spawaczem podwodnym?
Spawacz podwodny zajmuje się szeroko pojętą konserwacją, montażem i naprawą infrastruktury morskiej – między innymi statków, rurociągów, platform wiertniczych, śluz, tam, a nawet elektrowni. Szczegółowe informacje dotyczące wykonywania prac pod wodą, zasad ich nabywania oraz ogólne przepisy reguluje Ustawa z dnia 17 października 2003 roku o wykonywaniu prac podwodnych. Powierza się je osobom posiadającym wymagane uprawnienia zawodowe i odpowiedni stan zdrowia. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy, a także wykształcenie kierunkowe. Warto również przejść przez dedykowany kurs dla spawacza. Dodatkowo konieczne jest zaliczenie testów komory ciśnieniowej. Niezbędne jest uzyskanie dyplomu nurka 1, 2 lub 3 klasy (im wyższa klasa, tym niżej nurek może zejść pod wodę). By go otrzymać, trzeba ukończyć kurs, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Kurs nurkowania może trwać nawet dwa lata, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Po przejściu wszystkich szkoleń kandydat może rozpocząć pracę.
Zarobki spawaczy podwodnych
Na jaką pensję może liczyć spawacz podwodny? Zarobki różnią się w zależności od kraju, w którym podejmuje się zatrudnienie. Praca spawacza z racji swojej trudności i dużego ryzyka, jakie niesie, a także stosunkowo niewielkiej w Polsce popularności generuje spory zarobek. Szacuje się, że stawka dla doświadczonego pracownika to około 10 tysięcy złotych netto. Początkujący mogą liczyć na pensję ok. 4-6 tysięcy. Większość osób decyduje się na pracę za grani. W Szwajcarii stawka godzinowa wynosi między 25 a 30 euro (co w przeliczeniu wynosi około 24 tysiące złotych miesięcznie), w Stanach Zjednoczonych 170 dolarów na godzinę, a w Niemczech, Holandii czy Francji ok. 22 euro/h. Stawki zmieniają się w zależności od umiejętności i doświadczenia spawacza. Z kolei w Wielkiej Brytanii stawki są liczone od głębokości, na której wykonuje swoją pracę
Czy spawacz podwodny to najniebezpieczniejszy zawód?
Bez wątpienia zawód spawacza podwodnego należy do kategorii najniebezpieczniejszych profesji. Główny zagrożeniem jest brak dostępu do tlenu z powietrza oraz duże ciśnienie, które rośnie wraz z głębokością. Pracę utrudnia również słaba widoczność, dlatego każdy błąd może być przyczyną tragedii. Spawacze schodzą pod wodę zawsze w towarzystwie współpracownika, z którym nie mogą się rozdzielać. W przypadku spawania na sucho, kiedy pracownik znajduje się wewnątrz komory suchej (kabina pod ciśnieniem), pozostała część ekipy jest odpowiedzialna za zapewnienie cyrkulacji powietrza.
Praca spawacza podwodnego różni się od tego na powierzchni. W przypadku tradycyjnego spawania ogranicza się do minimum wilgotność. Wraz z rozwojem nauki i technologii udowodniono, że istnieją metody i techniki, które pozwalają skutecznie spawać pod wodą. W trakcie prac prowadzonych „na mokro” wykorzystuje się prąd i elektrodę, która po rozgrzaniu tworzy ścieg spawalniczy. Ryzyko porażenia jest więc bardzo duże. Spawacze muszą uważać na skrajne wyziębienie ciała (hipotermia).
Spawanie podwodne zawsze niesie ze sobą spore ryzyko. To wciąż praca z żywiołem – tutaj może wiele się wydarzyć. Nie ma miejsca na pomyłki, dlatego na spawaczach często ciąży presja, by pracę wykonać nie tylko solidnie, ale przede wszystkim z zachowaniem środków ostrożności. Zawsze istnieje ryzyko utonięcia, może przydarzyć się awaria sprzętu czy dojść do uszkodzenia przewodów, które doprowadzają tlen. Dodatkowo w wyniku zmiany ciśnienia może pojawić się choroba dekompresyjna. Pod wodą może dochodzić do wybuchów. Oceany i morza to również naturalne środowisko wielu zwierząt – ich reakcje mogą być nieprzewidywalne, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie pracy.
Śmiertelność wśród spawaczy podwodnych
W trakcie kursów i szkoleń pracownicy są przygotowywani do pracy w różnych warunkach. Dzięki zachowaniu standardów bezpieczeństwa można zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek awarii. W tym celu tworzy się specjalne plany i opracowuje procedury, których każdy z członków zespołu musi przestrzegać. Szacuje się, że wypadki śmiertelne wśród spawaczy wynoszą ok. 15%. Znajomości fizycznych właściwości wody (jak na przykład zjawisko określane mianem Delta P) pozwala na etapie tworzenia konstrukcji podwodnych zadbać o bezpieczeństwo przyszłych specjalistów pracujących na danym terenie. W przypadku wspomnianej Delty P, która tworzy się w miejscach, gdzie woda przepływa z obszaru o wysokim ciśnieniu do niskiego, pracujący nurek może zostać wciągnięty do prądu wody, z którego się nie wydostanie. W celu zapobiegania tego typu wypadkom montuje się specjalne kraty. Dzięki temu ryzyko wypadku znacznie się zmniejsza.
Wiesz już, jak zostać spawaczem podwodnym oraz jakie ryzyko niesie ze sobą praca w trudnych warunkach, a także, w jakich państwach zatrudnienie daje największe zarobki. Warto pamiętać, że takie umiejętności jak sprawne komunikowanie się, dokładność, precyzja, cierpliwość i zręczność również będą pożądane na tym stanowisku. Zanim podejmiesz decyzję o wybraniu tego zawodu, sprawdź, jak wygląda praca w szkodliwych warunkach, zweryfikuj swoje umiejętności nurkowania i pływania, a także wykonaj podstawowe badania. Dzięki temu możesz wstępnie podjąć decyzję, czy podwodne spawanie będzie zawodem dla Ciebie.
- Spawacz podwodny zajmuje się konserwacją, montażem i naprawą infrastruktury morskiej.
- Aby zostać spawaczem podwodnym trzeba uzyskać uprawnienia zawodowe, dyplom nurka oraz przejść szkolenie i testy.
- Zarobki spawaczy podwodnych zależą od kraju, w którym pracują, ale ze względu na trudność i ryzyko ich pracy są stosunkowo wysokie.
- Praca spawacza podwodnego jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów, a wypadki śmiertelne wynoszą około 15%.