Zawody i ich potencjał

Szopkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Szopkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Myślisz o rozpoczęciu studiów artystycznych? Szukasz oryginalnego pomysłu na karierę zawodową? Chcesz pogodzić współczesne życie z wielowiekową tradycją ludową? Jeśli twoją pasją jest majsterkowanie i rzeźbiarstwo, interesującym pomysłem na dalsze poprowadzenie kariery zawodowej może być szopkarstwo. Szopkarz to dawny rzemieślnik specjalizujący się w naprawie i konstruowaniu szopek krakowskich.

 

Szopkarz - na czym polega praca?

Praca szopkarza polega na naprawianiu oraz budowaniu tradycyjnych bożonarodzeniowych szopek krakowskich. Konstrukcje charakteryzują się bogatym zdobieniem. Mają formę wielowieżowych budynków nawiązujących do najważniejszych sakralnych zabytkowych budowli Krakowa. W tak zaplanowaną aranżację wpisywane jest Misterium Bożego Narodzenia. Szkielet rzeźby powstaje na ogół z drewna lub ze sklejki. Dekoracje oraz inne elementy wykonywane są natomiast z barwionej blachy lub ze staniolu.

Szopkarze najczęściej nawiązują do wielu budowli w jednej kompozycji, dowolnie łącząc cechy stylistyczne z różnych epok. Najczęściej spotykamy zatem połączenia strzelistych gotyckich wież z renesansowymi arkadami oraz barokowymi kopułami. Dzięki swojej charakterystycznej formie szopki krakowskie już w połowie XIX wieku oddzieliły się od analogicznych prac pochodzących z innych regionów.

Dodatkowo szopkarze zajmują się robieniem charakterystycznych figurek z drewna lub drutu i szmatki. Wśród najpopularniejszych motywów można wymienić postacie jasełkowe, przedstawicieli zawodów, grupy kolędnicze, maszkary zwierzęce, ludowe postacie oraz bohaterów krakowskich legend. Dawniej szopkarzami zostawali przeważnie murarze oraz pracownicy budowlani. Obecnie jest to pasja licznych osób niezależnie od wykształcenia. Często jednak są to architekci, inżynierowie oraz artyści.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako szopkarz?

  • Znajomość stylów architektonicznych.
  • Wiedza na temat sztuki i tradycji Krakowa.
  • Umiejętności rzeźbiarskie.
  • Zdolności manualne.
  • Wiedza w zakresie architektury.
  • Umiejętności matematyczne.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku szopkarza?

  • Wykonywanie szkiców i planów.
  • Tworzenie koncepcji artystycznej.
  • Sporządzanie modeli szopek.
  • Naprawa szkieletu oraz figurek.
  • Konstruowanie drewnianego szkieletu.
  • Ozdabianie przy pomocy blaszek oraz staniolu.
  • Wystawianie prac na konkursach.
  • Pozyskiwanie klientów.

Ile zarabia szopkarz?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Rzemieślnik

Pracownik produkcji

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Skoczów
Dodana

Rzemieślnik

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 74

  • Poznań
Dodana

Rzemieślnik

POZNAŃSKA OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA

  • Poznań
Dodana

Pracownik fizyczny

Centralna Baza Ofert Pracy

  • Trzebinia
Dodana

Brygadzista

HUMAN CRAFT LOGISTYKA sp. z o.o.

  • Skawina
Dodana

Zarobki szopkarza zależą przede wszystkim od liczby pozyskanych klientów. Zawód ma charakter sezonowy, dlatego często wymaga podejmowania dodatkowych zajęć zarobkowych. Warto zauważyć przy tym, iż przeważnie zawód nie jest traktowany jako profesja, a pasja i misja. Większość szopkarzy na co dzień wykonuje bowiem inną pracę. Największe szopki mogą osiągać cenę nawet 30 tys. złotych. Rynek pozostaje jednak mocno ograniczony. Więcej informacji na temat zarobków znajdziesz w poniższej tabeli nr 1.

POZIOM WYNAGRODZENIA
(za jedno zlecenie)

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

2 800 zł

2 022 zł

ŚREDNIE

8 000 zł

5 779 zł

WYSOKIE

30 000 zł

21 670 zł

 

Czy do pracy na stanowisku szopkarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Dawniej zawód związany był silnie z tradycjami rodzinnymi. Rzemieślnicy przekazywali wiedzę swoim dzieciom i uczniom. Współcześnie nie ma formalnych wymagań co do rozpoczęcia pracy w zawodzie szopkarza. Wśród współczesnych artystów rzemieślników można spotkać zarówno architektów oraz inżynierów, jak i amatorów pasjonatów. Jest to ciekawy kierunek rozwoju dla plastyków, którzy ukończyli Uniwersytety Artystyczne i specjalizują się w rzeźbiarstwie oraz sztuce przestrzennej. Informacje na temat wymaganego wykształcenia zostały zebrane w tabeli nr 2.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

 

-

 

-

PRZYDATNE

Szkoła plastyczna może tutaj wiele pomóc. Cenna jest tutaj zarówno wiedza teoretyczna, jak i zajęcia praktyczne odbyte podczas zajęć

Mile dziane będzie ukończenie kursu z modelarstwa, ponieważ wyrobi to w potencjalnym pracowniku dbałość o szczegóły

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie szopkarza?

Szopkarze nie mają w zasadzie możliwości rozpoczęcia tradycyjnej pracy zarobkowej w oparciu o umowę o pracę. Artyści muszą zatem samodzielnie pozyskiwać klientów oraz prowadzić własną działalność gospodarczą. Mogą sprzedawać swoje tradycyjne dzieła rzeźbiarskie zarówno w stacjonarnych sklepach oraz galeriach, jak i za pośrednictwem Internetu. Warto przy tym dodać, iż mogą łączyć wykonywanie szopek krakowskich z innymi aktywnościami rzeźbiarsko-plastycznymi.

Jednym z najbardziej typowych sposobów na propagowanie swoich dzieł jest coroczny konkurs szopek krakowskich organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jest to otwarte wydarzenie, w którym mogą brać udział uczestnicy niezależnie od wieku. Nagrody przyznawane są zgodnie z kategorią wiekową.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku szopkarza?

  • Dobry wzrok.
  • Ogólna sprawność fizyczna.
  • Sprawność mięśniowo-szkieletowa.
  • Zręczność palców i dłoni.
  • Możliwość pracy z chemikaliami.

Warto przy tym zauważyć, iż jest to wolny zawód, który nie posiada jasno określonych przeciwwskazań zdrowotnych.

Czy zawód szopkarza jest przyszłościowy?

Niestety zawód szopkarza nie jest uważany za przyszłościowy. Dla większości rzemieślników jest to jedynie pasja lub zajęcie sezonowe. Profesja ta cieszy się jednak długą tradycją i może stać się źródłem dochodu dla najlepszych artystów. Należy liczyć się z ograniczonym rynkiem zbytu oraz brakiem możliwości zatrudnienia na stałe.

Jednocześnie warto zauważyć, iż pracę szopkarza można połączyć z innymi zawodami rzemieślniczymi i artystycznymi. Plastycy mogą pomyśleć o wzbogaceniu swojej oferty o tradycyjne szopki krakowskie. Niekiedy dzieła zostają kupione przez muzea. Jednak instytucje państwowe mają restrykcyjne zasady co do jakości przyjmowanych prac. Warto przy tym zaznaczyć, iż są one kupowane także przez zagraniczne placówki, np. przez słoweńskie muzeum w Brezji. Jednakże dalsze perspektywy zatrudnienia w zawodzie pozostają ograniczone.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać zawodowym szopkarzem?

Nie ma żadnych wymagań formalnych związanych z wykonywaniem zawodu szopkarza. Jest to wolna profesja, którą mogą wykonywać artyści, architekci oraz inżynierowie. Nie brakuje jednak szopkarzy bez wykształcenia kierunkowego, którzy rozwijają w ten sposób posiadane zdolności manualne. Dodatkowo szopkarz powinien mieć zdolność projektowania oraz przestrzennego myślenia. W zawodzie przydaje się także wiedza teoretyczna w zakresie architektury, tradycji regionu oraz miejscowych legend.

Jaka jest historia zawodu szopkarza?

Zawód szopkarza związany jest tradycją kolędowania, kiedy to kolędnicy odwiedzali prywatne domostwa. Z czasem zaczęto zwracać coraz większą uwagę na wyjątkowe zdobienia małej architektury. W połowie XIX wieku wyodrębnił się charakterystyczny styl szopek krakowskich, które do dzisiaj zachwycają jakością i dbałością o szczegóły.

Czym jeszcze może zajmować się szopkarz?

Szopkarz może rozwijać karierę w zakresie rzemiosła, stolarstwa oraz rzeźbiarstwa. Często wystawia swoje prace na konkursach, w galeriach sztuki oraz prowadzi działalność bezpośrednio na zamówienie klienta. Możliwości zawodowe zależeć będą jednak także od innych posiadanych umiejętności oraz wykształcenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Kinga

Kinga

Szopkarstwo to przede wszystkim pasja i tradycja, niestety nie każdy może przejść do tej pracy. Jednak dla osób zainteresowanych sztuką i rzeźbiarstwem warto rozważyć podjęcie takiego zawodu.
Magda Dobrzyńska

Magda Dobrzyńska

Nie jest to praca dla wszystkich, ale dla pasjonatów sztuki i rzeźbiarstwa. Może to być cenna i unikalna umiejętność wśród pracowników, co może przyciągać klientów do firmy.
Selia

Selia

Ciekawa opcja, ale brak możliwości znalezienia stałej pracy na tym stanowisku jest niepokojący. Może warto spróbować pracować przy tworzeniu innych prac rzeźbiarskich?
Pracownik sanepidu

Pracownik sanepidu

Wygląda na to, że do pracy szopkarza potrzeba dużej wiedzy i umiejętności, ale brak wymogów formalnych może być korzystny dla osób bez wykształcenia. Rozważam podjęcie kursu w modelarstwie!
Eugenia C

Eugenia C

Ciekawe zajęcie, zwłaszcza dla osób z zainteresowaniami artystycznymi. Jednak zarobki są dość ograniczone, co może skutkować koniecznością podjęcia dodatkowych zajęć zarobkowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.