Spis treści
Coraz mniejsze bezrobocie i rosnąca ilość wakatów, work-life balance i work-life fit, a do tego duża ilość pracowników z Ukrainy – to tylko kilka elementów, które wyróżniają rynek pracy w 2023 roku. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w comiesięcznym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” podsumowuje aktualną sytuację rynkową w kraju.
Spadająca stopa bezrobocia
Polska notuje jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że ilość osób pozostających bez zatrudnienia będzie się sukcesywnie zmniejszać. W sierpniu 2023 roku odsetek bezrobotnych wyniósł 5,0%, (dla porównania: w maju 5,1%), co jest oznaką stabilizacji rynku pracy.
Polskie firmy zdecydowały się zwiększyć zatrudnienie w III kwartale 2023 r. – liczba ofert pracy w PUP wzrosła o 1,9% w porównaniu do lipca tego samego roku.
Rekrutacyjne perspektywy polskich pracodawców
Według raportu PARP z maja 2023:
- duże firmy oczekują wzrostu zatrudnienia o 18%,
- małe firmy planują zwiększenie zatrudnienia o 16%,
- średnie przedsiębiorstwa prognozują wzrost o 7%.
Największy wzrost wakatów przewiduje się w obszarach IT i usług komunikacyjnych (26%), natomiast w transporcie i logistyce prognozowane są redukcje. Zapotrzebowanie na pracowników pojawia się także w sektorach:
- medycznym,
- finansowym,
- pracy fizycznej.
Globalne wyzwania rynku pracy
Według raportów ILO i Manpower, 77% pracodawców na świecie ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych talentów. Polska doświadcza podobnych wyzwań – aż 72% ankietowanych pracodawców zgłasza trudności w rekrutacji specjalistów.
Badania wskazują, że priorytety pracowników ulegają zmianie. Wraz ze wzrostem udziału młodszych generacji w rynku pracy, coraz większą rolę odgrywają benefity umożliwiające zachowanie work-life balance i work-life fit, czyli osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Pracodawcy chcący przyciągnąć obiecujące talenty, powinni na nowo przyjrzeć się swoim programom benefitowym, zaplanować możliwości rozwoju oraz zadbać o wizerunek firmy na rynku pracy.
Nowe priorytety – zaplanowana ścieżka kariery i praca zdalna
W ramach walki z luką kadrową pracodawcy planują zainwestować w rozwój aktualnie zatrudnionych pracowników. Zwiększone kompetencje pozwolą na płynność działania przedsiębiorstw, a także na dostosowanie się do potrzeb dynamicznego rynku pracy.
57% firm ceni elastyczne formy współpracy, takie jak B2B. Wynikają z nich lepsze warunki wynagrodzenia i mniejsze obciążenia finansowe. Pracownicy z kolei oczekują umożliwienia im wykonywania obowiązków zdalnie lub hybrydowo. Na liście pożądanych benefitów znajduje się także elastyczny czas pracy oraz możliwość rozwoju kariery.
Work-life balance czy sukces zawodowy?
Badanie „Talent Trends Polska 2023” ujawnia, że zdrowie psychiczne i równowaga między życiem prywatnym a pracą są dla pracowników ważniejsze niż awans zawodowy. Wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze ofert pracy, ale atmosfera, możliwość rozwoju i dbałość o dobrostan psychiczny to kolejne punkty, które interesują kandydatów.
Coraz więcej pracodawców wdraża strategie well-beingowe i programy mające na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu.
Źródło obrazka: www.getvibe.io
Ukraińscy uchodźcy na polskim rynku pracy
Już 47% ukraińskich uchodźców znalazło pracę. Jako główną przeszkodę w jej podjęciu wskazują barierę językową. Wiele bezrobotnych osób jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje obowiązki rodzinne.
Pracownicy z Ukrainy stanowią znaczną część siły roboczej w Polsce. Znajdują zatrudnienie z pomocą agencji pracy tymczasowej, ale także bezpośrednio u przedsiębiorców.
Podsumowanie
Zmieniające się priorytety pracowników, którzy kładą nacisk na work-life balance, zmuszają firmy przemyślenia swoich programów benefitowych i dostosowanie ich do oczekiwań młodszych generacji. Istotną część rynku pracy stanowią ukraińscy uchodźcy, którzy pomimo barier coraz częściej znajdują zatrudnienie w naszym kraju.
Rynek pracy w Polsce w 2023 roku charakteryzuje się obniżającym bezrobociem i wzrastającą liczbą ofert pracy, co świadczy o jego stabilizacji i rosnącej dynamice.