Spis treści
Urlop macierzyński stanowi płatną przerwę w pracy, która zapewnia matce dziecka możliwość spędzenia czasu z noworodkiem, a także zregenerowanie się po porodzie naturalnym, kleszczowym lub cięciu cesarskim. Jest to urlop niezbywalny, a zatem nie można się go zrzec ani go nie otrzymać – pracodawca ma obowiązek go udzielić. Należy się on wszystkim kobietom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, na zasadzie mianowania czy powołania – bez względu na wymiar etatu. Urlopu macierzyńskiego nie otrzymają natomiast osoby wykonujące zlecenia na umowach cywilnoprawnych.
Ile wynosi urlop macierzyński
Kwestie urlopu macierzyńskiego zostały uregulowane w Kodeksie pracy. Art. 180 nosi nazwę „Urlop macierzyński” i dokładnie precyzuje takie kwestie, jak wymiar, możliwość powrotu do pracy w trakcie jego trwania czy konieczność złożenia odpowiedniego wniosku, by taki urlop otrzymać.
To, ile trwa urlop macierzyński, zależy przede wszystkim od tego, ile dzieci kobieta urodziła w czasie jednego porodu. Nie ma tutaj znaczenia forma porodu – tyle samo dni należy się kobiecie po porodzie naturalnym, jak i tej po cięciu cesarskim.
Ile wynosi urlop macierzyński? Tę kwestię reguluje art. 148, § 1 Kodeksu pracy.
- 20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni – przy urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie;
- 33 tygodni – przy urodzeniu trojga dzieci przy jednym porodzie;
- 35 tygodni – przy urodzeniu czworga dzieci przy jednym porodzie;
- 37 tygodni – przy urodzeniu pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Warto również wiedzieć, że w przypadku adopcji zasady udzielania urlopu macierzyńskiego są identyczne, jak w przypadku rodzicielstwa biologicznego. Oznacza to zatem, że kwestia ile trwa urlop macierzyński, jest w ten sam sposób regulowana – 20 tygodni przy przysposobieniu jednego dziecka, 31 tygodni przy przysposobieniu dwojga dzieci, 33 – trojga, 35 – czworga i 37 – pięciorga i więcej dzieci.
Urlop macierzyński ile trwa
Zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy, urlop macierzyński trwać może od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby dzieci, które kobieta wyda na świat w czasie jednego porodu. Niemniej to, ile faktycznie będzie trwał urlop macierzyński po porodzie, uzależnione też jest od innej kwestii. Zgodnie z art. 148, § 2 Kodeksu pracy, pracownica przed przewidywaną datą porodu ma możliwość skorzystania z maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Tym samym, na pytanie „urlop macierzyński ile trwa”, należy odpowiedzieć, że może on trwać od 14 do 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, od 25 do 31, gdy urodzi dwoje, od 27 do 33, gdy troje, od 29 do 35, gdy czworo oraz od 31 do 37, gdy pięcioro i więcej.
Urlop macierzyński można przedłużyć, korzystając z tzw. urlopu rodzicielskiego. Przy porodzie jednego dziecka, kobieta uzyskuje prawo do 52 tygodniu urlopu, stąd uzyskał on potoczną nazwę "rocznego urlopu macierzyńskiego". Poniżej prezentujemy tabelkę, która w przejrzysty sposób przedstawia możliwości urlopowe świeżo upieczonej mamy.
Źródło obrazka: https://www.infor.pl/prawo/praca/urlopy-pracownicze/3624549,Ile-trwa-urlop-macierzynski.html
Warto także wspomnieć, że kobieta nie musi wykorzystać w pełni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, a jego część może odstąpić ojcu dziecka. Mama maluszka może wrócić do pracy po upływie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Koniecznym warunkiem jest jednak, aby pozostałą część urlopu wykorzystał ojciec, będący zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. W przypadku przekazania urlopu ojcu, zarówno on jak i matka, muszą złożyć pisemne wnioski. Mama wniosek mówiący o tym, że rezygnuje z reszty urlopu, z kolei ojciec, że chce go przejąć. To, ile urlop macierzyński trwa dla ojca, zależy zatem od tego, w którym momencie jego trwania matka się zrzeknie prawa do niego – może to nastąpić pomiędzy 14 a 20 tygodniem. Tym samym, urlop macierzyński, który przejmie ojciec będzie trwał od 1 do 6 tygodni.
Więcej na temat urlopów związanych z narodzinami dziecka można dowiedzieć się, słuchając poniższego filmu:
Urlop macierzyński kalkulator
Dzisiejsze rozwiązania technologiczne to szereg udogodnień dla człowieka. Dotyczy to również mam, które dziś w o wiele łatwiejszy sposób mogą zatroszczyć się o siebie, bliskich i wszelkie formalności. Nie inaczej jest w przypadku kwestii macierzyństwa. Obecnie dostępne są strony internetowe, które umożliwiają sięgnięcie do porad lekarskich, prawnych i innych, ale także specjalne narzędzia, dzięki którym kobieta pamięta o godzinach karmienia czy może obliczyć przysługujący jej urlop macierzyński za sprawą kalkulatora. Jak to działa?
Kalkulator urlopu macierzyńskiego to aplikacja lub strona internetowa, na której kobieta musi uzupełnić informacje odnośnie terminu rozpoczęcia urlopu, a także liczby dzieci, które w czasie jednego porodu przyszły na świat. Zaprogramowane narzędzie weźmie pod uwagę aktualne regulacje prawne i obliczy przysługujący wymiar urlopu. Może również podać wymiar urlopu rodzicielskiego, wychowawczego albo podpowiedzieć, kiedy to ojciec dziecka będzie mógł przejąć dalszą część urlopu macierzyńskiego.
Podsumowując, kwestia odnośnie tego, ile trwa urlop macierzyński ,zależy przede wszystkim od tego, czy poród był bliźniaczy lub liczniejszy. Wówczas wymiar wzrasta z przysługujących 20 tygodni do nawet 37. Chcąc poznać dokładną liczbę przysługujących za urlop macierzyński tygodni, warto sięgnąć po kalkulator, dzięki któremu w kilka chwil wejdziesz w posiadanie tej informacji.
To może Cię również zainteresować