Pracownik - prawa i obowiązki

Renta rodzinna, szkoleniowa i wypadkowa. Co warto o nich wiedzieć?

13 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

8 komentarzy
Renta rodzinna, szkoleniowa i wypadkowa. Co warto o nich wiedzieć?
Pracownicy, którzy ulegli wypadkowi przy pracy, mogą nabyć prawo do renty wypadkowej lub szkoleniowej. Jeżeli zatrudniony wskutek odniesionych obrażeń zmarł, jego rodzina może ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej.

Prawo do renty wypadkowej i szkoleniowej przysługuje pracownikowi, który uległ wypadkowi podczas wykonywania obowiązków służbowych. Pierwsza z wymienionych przysługuje zatrudnionemu, który stał się częściowo lub całkowicie niezdolny do wykonywania zadań służbowych w wyniku wypadku przy pracy. Z punktu widzenia zainteresowanych (czyli pracowników) istotne jest to, że przysługuje ona niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego. Nie jest też istotna data powstania niezdolności do pracy spowodowanej takim wypadkiem. O niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy orzeka zawsze lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli lekarz wyda decyzję nieprzychylną dla pracownika, ten ma możliwość odwołania się.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Kasjer/Sprzedawca - JAWORZNO UL. Piekarska

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Jaworzno
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Żory
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Częstochowa
Dodana

Całkowita niezdolność do pracy

Poza czasową niezdolnością do pracy trzeba wskazać, że w praktyce wyróżnia się również całkowitą niezdolność do świadczenia pracy. Pracownik, który zostanie uznany przez lekarza orzecznika ZUS za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Ten wypłacany jest na podstawie przepisów znajdujących się w ustawie emerytalnej. Warto też pamiętać, że w przypadku ustalania wysokości renty wypadkowej właściwe są przepisy ustawy emerytalnej z jednoczesnym uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej. Ile wynosi renta wypadkowa? Obliczyć należy ją zgodnie ze wskaźnikami, które wskazuje wyżej wymieniona ustawa.

W praktyce może zdarzyć się, że osoba, której przysługuje renta wypadkowa, nabyła również prawo do emerytury na podstawie odrębnych przepisów. Co w takiej sytuacji? Czy możliwe jest pobieranie dwóch świadczeń jednocześnie? Nie.

Pracownik musi zdecydować - może pobierać:

  • rentę powiększoną o połowę emerytury,
  • emeryturę powiększoną o połowę renty.

Kiedy pracownikowi przysługuje renta szkoleniowa?

Pracownik, który uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy, może nie być w stanie powrócić do swoich obowiązków służbowych. Jednocześnie jednak lekarz orzecznik może stwierdzić, że zatrudniony jest w stanie podjąć inną pracę. Wówczas też (gdy orzeczono celowość przekształcenia zawodowego z uwagi na niezdolność pracownika do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie) pracownikowi przysługuje tzw. renta szkoleniowa. Jej przeznaczenie jest oczywiste - ma ona dostarczać osobie zatrudnionej środków pieniężnych w czasie zdobywania nowych kwalifikacji. Zgodnie z przepisami, renta szkoleniowa przysługuje osobie zatrudnionej przez 6 miesięcy. Może zostać przedłużona o kolejne 30 miesięcy. Aby tak się stało, pracodawca jest zobowiązany złożyć stosowny wniosek do starosty.

Na jaką kwotę mogą liczyć pracownicy, którzy mają szansę przekwalifikowania się? Zgodnie z przepisami, świadczenie to wynosi 75% wymiaru renty.

Renta szkoleniowa

Renta rodzinna

To świadczenie przysługuje rodzinie zmarłego pracownika. W zależności od tego ile osób jest uprawnionych do jej pobierania, wynosi ona odpowiednio:

  • 85% świadczenia - jeżeli do jej pobierania uprawniona jest jedna osoba,
  • 90% świadczenia - jeżeli do jej pobierania uprawnione są dwie osoby,
  • 95% świadczenia - jeżeli do jej pobierania uprawnione są trzy lub więcej osób.

Wysokość świadczenia wylicza się na podstawie wszystkich świadczeń, z jakich zmarły mógł korzystać w chwili śmierci. Więcej na temat renty rodzinnej dowiemy się z poniższego wywiadu z urzędniczkami ZUS.

Video

Wysokość świadczenia nie może być niższa niż kwota najniższej renty rodzinnej. Od 1 marca 2022 wynosi ona 1338,44 zł.

W określonych przypadkach może dojść do zawieszenia lub zmniejszenia wysokości wypłacanego świadczenia.

Mowa tutaj o dwóch sytuacjach:

  • Kiedy Twoje dochody przekroczą 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas twoja renta zostanie zawieszona.
  • Kiedy Twoje przychody będę wyższe niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a mniejsze niż 130%, to Twoje świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia progu.

Renta może przysługiwać pracownikowi, lub rodzinie pracownika i często będzie jedyną możliwością, aby się utrzymać po ciężkiej chorobie lub innej tragedii.

To może Cię również zainteresować

Emerytura - co powinniśmy wiedzieć?

Najczęściej zadawane pytania

Komu należy się renta szkoleniowa?

Jeśli pracownik uległ wypadkowi w czasie pracy i nie jest zdolny do wykonywania pracy na tym samym stanowisku, wówczas należy mu się renta szkoleniowa.

Komu należy się renta rodzinna?

Renta rodzinna należy się wszystkim osobom do niej uprawnionym. Są to najczęściej małżonkowie, dzieci do 25 roku życia oraz wnuki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Zając

Zając

Nie wiedziałem, że renta może zostać zawieszona, gdy przekroczymy określony próg dochodów. To ważne, aby pamiętać, kiedy będąc bezrobotnym otrzymuję rentę.
Lora

Lora

Warto wiedzieć, czym jest renta rodzinna i jakie są jej zasady. Dzięki takim informacjom możemy pomóc pracownikom w trudnych sytuacjach.
studentka

studentka

Rentę szkoleniową można dostać nawet do 30 miesięcy? To super informacja dla osób, które chcą się przekwalifikować, ale potrzebują na to czasu i pieniędzy.
Sunlight

Sunlight

Ciekawe informacje na temat świadczeń, nie wiedziałem wcześniej o dodatku pielęgnacyjnym. Dzięki temu artykułowi jestem bardziej świadomy swoich praw.
Glenn

Glenn

Więcej informacji nie potrzeba. Wszystko zostało tutaj opisane starannie i przystępnie.
Ramona

Ramona

Wypadki się zdarzają i nawet te najgorsze. Musi rodzina najbliższa wiedzieć co i gdzie jej przysługuje. Trzeba trzymać się przepisów ale przede wszystkim je znać.
jadzia

jadzia

Renta rodzinna, szkoleniowa i wypadkowa. wszystko co pragnęłam wiedzieć, wiem z tego artykułu.
Krzysztof

Krzysztof

Każda taka informacja jest dobra. Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy z wypadku lub cierpi na rożne choroby i komisja przyzna mu rentę to dobrze wiedzieć jak to realizuje się.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.