Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Drobne prace - jaka umowa będzie najlepsza?

6 lutego 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Drobne prace - jaka umowa będzie najlepsza?
Poznaj różnice między umową o dzieło, umową zlecenia i umową o pracę. Dowiedz się, jakie są zalety każdej z nich i zdecyduj, jaka będzie dla ciebie najkorzystniejsza.

Praca dorywcza

Praca dorywcza, która często jest realizowana na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, to doskonała opcja dla tych, którzy szukają dodatkowego źródła dochodów lub chcą zyskać doświadczenie w różnych dziedzinach. Ten typ pracy daje możliwość elastycznego zarabiania, jednakże należy pamiętać, że nie będzie oferować takich samych korzyści jak stała praca na umowie o pracę. Praca dorywcza jest często pierwszym krokiem dla osób poszukujących pracy, które chcą zbudować swoje doświadczenie i umiejętności na konkurencyjnym rynku pracy.

Oferty pracy

Dla wszystkich osób poszukujących pracy, a szczególnie dla pracowników fizycznych, istotne są dostępne aktualnie oferty pracy. Znalezienie pracy w obecnych czasach może być łatwiejsze, niż się wydaje. To wszystko dzięki rozwojowi technologii i internetu. Firmy aktywnie poszukują pracowników, na różnych stanowiskach i na różnych umowach — od umowy o pracę, przez umowę zlecenie, aż po prace dorywcze. Aby być na bieżąco z nowymi ofertami, warto śledzić portale z ofertami pracy, jak Aplikuj.pl, strony internetowe firm oraz korzystać z baz urzędu pracy, które regularnie aktualizują swoje oferty.

Umowa o dzieło

Jeśli szukasz pracy na krótszy czas, to dobrą opcją dla Ciebie będzie umowa o dzieło, która jest przystosowana pod kątem krótkotrwałej pracy. Korzystać z niej mogą wszystkie osoby niezależnie czy są zatrudnione, czy też nie. Zawiera w sobie obietnicę wykonania tylko i wyłącznie określonego dzieła, które musi być zrealizowane w ustalonym przez obie strony terminie. Może to być np.: stworzenie strony internetowej, zaprojektowanie nowoczesnego domu, stworzenie szkicu, czy inne prace, które kończą się określonym  efektem-dziełem.

Dlaczego umowa o dzieło jest taka popularna?
Umowa o dzieło cieszy się dużą popularnością ze względu na to, że gwarantuje dużą samodzielność w procesie wykonywania pracy.  Nie ma znaczenia, czy wolisz pracować wieczorem, czy rano, musisz tylko wywiązać się z określonego terminu wykonania dzieła.

Zawsze w przypadku umowy o dzieło będziesz mógł zlecić wykonanie tej pracy innej osobie, jeżeli w umowie nie zostało to przedstawione w postaci paragrafu typu: ,,Wykonawca nie może powierzyć wykonania dzieła innym osobom bez pisemnej zgody Zamawiającego.” Do niedawna większość osób uważała, że osoby pracujące na umowy o dzieło zarabiają o wiele więcej niż osoby mające etat, jednak należy pamiętać o szeregu uprawnień, jakie zapewnia umowa o pracę, a których przy umowie o dzieło próżno szukać.

Szukasz pracy?
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Zator
Dodana

Altenpfleger/in Brandenburg, Thüringen und Sachsen-Anhalt gesucht

People@Agency

  • 3 600-4 060 € netto / mc
  • Niemcy
Dodana

Pracownik ds. przetargów

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Gdybyśmy mieli zastanowić się nad tym głębiej, to możemy zauważyć, że owa umowa nie daje w zasadzie żadnych dodatkowych przywilejów, które podczas innych umów możemy uzyskać. Nie posiadamy w tym przypadku ubezpieczenia społecznego, czyli nie możemy leczyć się bezpłatnie w Polsce, czyli poprzez NFZ, który pobierałby od Ciebie comiesięczne składki. Dodatkowo okres pracy na takich umowach nie wlicza się do emerytury, ponadto nie masz prawa do płatnego urlopu oraz wypłaty zasiłku. Nietrudno jest na pewno zauważyć, że w ostatnich latach coraz więcej podpisuje się takich umów i zostały one nazwane umowami śmieciowymi, choć nazwa nie do końca odpowiada ich długoletniej historii to doskonale świadczy o ich społecznym wybrzmieniu.

Wybór odpowiedniego typu umowy zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej, rozważ wszystkie opcje, zanim podejmiesz decyzję.

Video

Umowa na zlecenie

Umowa zlecenia jest kolejną opcją dla osób, które poszukują dodatkowego zajęcia. Podpisując ją, dana osoba na gruncie przepisów Kodeksu Cywilnego, zobowiązuje się do wykonania pewnych czynności faktycznych.

Z tego też powodu, przepisy o umowie zlecenia odnosimy m.in. do prac polegających na: zbieraniu owoców, tworzeniu ozdób choinkowych, czy też innych prac, które zostały wyodrębnione ze względu na staranne działanie zleceniobiorcy. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia dodatkowo będziesz miał płacone składki emerytalne oraz zdrowotne. Pod tym względem umowa zlecenie ma przewagę nad umową o dzieło.

Umowa zlecenia jest zupełnie inna niż np. kontrakt, który może ograniczyć Cię tylko i wyłącznie do jednego pracodawcy. Tutaj możesz dowolnie zbierać zlecenia od kilku zleceniodawców i tylko od Ciebie zależy, czy dasz radę to zrealizować.

Umowa zlecenie
Ta umowa w porównaniu z umową o dzieło jest niezwykle cenna, ponieważ będziesz mógł korzystać z publicznej służby zdrowia, ponieważ będziesz miał płacone składki zarówno zdrowotne jak i emerytalne, czyli ten okres pracy będzie liczył się do emerytury.

Dla wielu z nas zasiłek chorobowy jest jednym z ważniejszych przywilejów pracowniczych, ponieważ nigdy nie wiadomo co może się stać w życiu. Owa umowa niestety nie daje Ci tej gwarancji, chyba że sam odprowadzasz dobrowolnie składki do ZUS-u. Możesz wypełnić wniosek i Twój pracodawca powinien taką składkę odprowadzić za Ciebie. Pamiętaj, że brak urlopu oraz zwolnień lekarskich przy takich umowach to norma. Jednak bardzo niekorzystną opcją dla Ciebie jest możliwość zwolnienia Cię w trybie natychmiastowym. W rzeczywistości możesz być zostawiony z dnia na dzień na lodzie, bez żadnych środków do życia. Podsumowując, musisz zwracać uwagę na wszystkie cechy umów, jakie podpisujesz, ponieważ w łatwy sposób będziesz mógł wprowadzić zamęt w swoim życiu.      

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest tradycyjną formą zatrudnienia, która daje największą pewność i stabilność, a także pełne świadczenia pracownicze, takie jak płatne urlopy i zasiłki chorobowe. Średnie wynagrodzenie dla umowy o pracę jest zazwyczaj wyższe w porównaniu do innych form zatrudnienia, co czyni ją atrakcyjną dla osób poszukujących pracy. Chociaż może wymagać stałych godzin pracy, może zapewnić stały strumień dochodów i poczucie bezpieczeństwa. Trudniej jednak realizować krótkoterminowe zlecenia na umowie o pracę, choćby z takie powodu, że obowiązuje określony okres wypowiedzenia.

Typ umowy Zalety Wady
Umowa o dzieło Elastyczność, samodzielność. Brak ubezpieczenia społecznego, brak płatnego urlopu, nie liczy się do emerytury.
Umowa zlecenie Elastyczność, możliwość pracy dla wielu zleceniodawców. Możliwość natychmiastowego zwolnienia, brak gwarancji zasiłku chorobowego.
Umowa o pracę Stałość i stabilność, pełne świadczenia pracownicze. Wymóg stałych godzin pracy i określonego miejsca wykonywania pracy.

To może Cię również zainteresować

Umowa o dzieło - co powinieneś o niej wiedzieć?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zalety umowy na zlecenie?

Umowa na zlecenie oferuje elastyczność i możliwość pracy dla wielu zleceniodawców, co jest szczególnie korzystne dla osób poszukujących pracy.

Czym różni się umowa o pracę od pracy dorywczej?

Umowa o pracę oferuje większą stabilność i pełne świadczenia pracownicze, podczas gdy praca dorywcza jest bardziej elastyczna, ale może nie oferować tych samych korzyści.

Gdzie mogę znaleźć oferty pracy?

Oferty pracy można znaleźć na stronach internetowych firm, w bazach urzędu pracy, a także na stronach oferujących prace dorywcze.

Jaki jest średni poziom wynagrodzenia w Polsce?

Średnie wynagrodzenie w Polsce zależy od wielu czynników, takich jak typ umowy, branża, region i doświadczenie pracownika.

Czy umowa o dzieło jest dobrym wyborem dla osoby poszukującej pracy?

Umowa o dzieło może być dobrą opcją dla osób ceniących sobie elastyczność i samodzielność, ale nie oferuje takich samych świadczeń pracowniczych jak umowa o pracę.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Zygfryd

Zygfryd

Różne są zasady i opłacalność dla jednej i drugiej strony. Ważne, że obie strony jak się na coś zgadzają top jest to wiążące.
Gocha

Gocha

Kwestia matematyczna się kłania, nie jest trudno przemyśleć opłącalność danej umowy. To przecież znaczącego wpływu nie ma do jakichś przyszłych emerytur.
Joanna

Joanna

Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdy inny rodzaj umowy o pracę i może być zawarta tylko raz między danym pracownikiem a pracodawcą. Wiele jest jej form.
Michael

Michael

Chyba o dzieło może być dobra. Zależy także jak to wygląda w zakresie własnego ubezpieczenia czego np. nie musi płacić pracodawca. Tak mi się wydaje a wam?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.