Zawody i ich potencjał

A może zostaniesz brokerem ubezpieczeniowym?

16 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

8 komentarzy
A może zostaniesz brokerem ubezpieczeniowym?
Jego rola sprowadza się do pomocy osobom poszukującym najlepszego ubezpieczenia. Broker ubezpieczeniowy, bo o nim mowa, to specjalista, który powinien przedstawić oferty towarzystw ubezpieczeniowych i walczyć o korzystną umowę w imieniu swojego klienta.

Gdy mowa o branży ubezpieczeń, większość konsumentów wie, kim jest agent ubezpieczeniowy, niewielu jest zaś w stanie odpowiedzieć, czym na co dzień zajmuje się broker ubezpieczeniowy. Tymczasem różnica jest znacząca. O ile agent ubezpieczeniowy reprezentuje interesy towarzystwa ubezpieczeniowego, o tyle broker ubezpieczeniowy ma za zadanie – w imieniu swojego klienta – wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki z ubezpieczycielem. W praktyce zatem gra on do tej samej bramki, co jego klient.

W ostatnich latach zainteresowanie działalnością brokerów ubezpieczeniowych wyraźnie wzrosło. Powodów jest wiele, a jednym z nich nieufność wobec towarzystw ubezpieczeniowych i ich przedstawicieli. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że brokerzy ubezpieczeniowi oferują swoje usługi głównie firmom. Właściciele takich często nie mają czasu, by skrupulatnie analizować dostępne oferty. A dobre ubezpieczenie jest nieocenione.

Co robi broker ubezpieczeniowy?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że przed podjęciem decyzji o współpracy z jakimkolwiek podmiotem niezbędne jest sprawdzenie jego oferty i porównanie jej z innymi, konkurencyjnymi. W ten sposób najłatwiej można wynegocjować korzystne dla siebie warunki i tym właśnie zajmuje się broker ubezpieczeniowy. Popyt na jego usługi spowodowany jest tym, że większość przedsiębiorców nie ma czasu na to, by porównywać oferty wszystkich ubezpieczycieli działających na rynku. Tymczasem dobre ubezpieczenie ma niebagatelne znaczenie.

Broker ubezpieczeniowy a agent ubezpieczeniowy - schemat funkcji

Źródło: exitobroker.pl

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem. Jeżeli przedsiębiorca nie dopilnuje istotnych kwestii lub jego pracownicy popełnią błąd, to musi on liczyć się z koniecznością zapłaty odszkodowania. To może być na tyle wysokie, że przedsiębiorca będzie miał problem z jego uregulowaniem. W praktyce zatem dobre ubezpieczenie często jest koniecznością. 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Broker
Dodana

Specjalista ds.ryzyka bankowego

Bank Spółdzielczy w Pucku

  • Puck
Dodana

Doradca klienta

PEKT FINANSE sp. z o.o.

  • Koźmin Wielkopolski
Dodana

STOLARZ – STYCZEŃ 2025- Produkcja domków drewnianych - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Dobroszyce
Dodana

Z tych względów broker ubezpieczeniowy to jeden z zawodów zaufania publicznego i jest podporządkowany regulacjom prawnym dotyczącym tego rodzaju działalności. Na oficjalnej stronie państwowej Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się rejestr pośredników ubezpieczeniowych, do którego wpisani są wszyscy legalnie działający agenci i brokerzy ubezpieczeniowi.

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

Aby pracować jako broker ubezpieczeniowy, trzeba zdobyć uprawnienia i zdać egzamin, jednak nie jest to zawód, który wymaga ukończenia całej szkoły czy kursu kierunkowego. Do wykonywania tej profesji niezbędna jest znajomość branży ubezpieczeniowej i spełnienie określonych prawem wymogów.

Broker ubezpieczeniowy – kto może nim być?
Od kandydatów na brokera ubezpieczeniowego wymagane są:
  • niekaralność za przestępstwa finansowe i skarbowe, przeciwko mieniu i dokumentom,
  • zameldowanie w Polsce,
  • pełna zdolność do czynności prawnych,
  • ubezpieczenie OC od działalności,
  • złożenie rękojmi zgodnie z etyką prowadzenia działalności.

Do niedawna każdy kandydat na to stanowisko musiał zdobyć uprawnienia poprzez zdanie specjalnego państwowego egzaminu KNF na brokera ubezpieczeniowego. Obecnie zasady zostały nieco zmienione – z tego obowiązku zwolnione są osoby mające min pięcioletnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej i absolwenci studiów o kierunku obejmującym zakres tematów egzaminacyjnych, którzy odbyli takie egzaminy pisemne w toku nauczania. Pozostali nadal mają taki obowiązek, a dodatkowo, aby przystąpić do egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, trzeba mieć za sobą co najmniej dwuletni staż pracy w branży.

Broker nie może pracować dla żadnej firmy ubezpieczeniowej, a po spełnieniu wymogów i zdaniu egzaminu może złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na działalność brokerską, a następnie założyć własną działalność.

Zarobki brokera ubezpieczeniowego

Praca w branży ubezpieczeniowej wymaga sporej wiedzy merytorycznej, a także orientowania się w procesach i umiejętności elastycznego dopasowania rozwiązań do danego podmiotu. Również pozyskiwanie nowych klientów wymaga wiele wysiłku. Z tych powodów zarobki osób pracujących w ubezpieczeniach są stosunkowo wysokie, a zależą w dużej mierze od liczby klientów i prowizji z podpisanych umów.

Średnie zarobki brokera ubezpieczeniowego w naszym kraju to obecnie ok. 5500 zł netto miesięcznie, a dochód najlepszych brokerów mających wielu dużych klientów może sięgać nawet kilkudziesięciu tys. złotych.

Video

Minimum formalności

Co zyskuje przedsiębiorca, decydując się na współpracę z brokerem ubezpieczeniowym? Przede wszystkim oszczędza czas i pieniądze. To broker porównuje oferty ubezpieczeń, biorąc pod uwagę oczekiwania swojego klienta. To również on występuje w imieniu zainteresowanego do towarzystwa ubezpieczeniowego i negocjuje warunki współpracy. W praktyce zatem przedsiębiorca jedynie podpisuje gotowe dokumenty.

Tego typu kompleksowa obsługa sprawia, że brokerzy najczęściej muszą się na bieżąco dokształcać. Ważna jest każda zmiana wprowadzana przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Niezbędne jest też ciągłe śledzenie produktów poszczególnych podmiotów.

Warto wiedzieć!
W pracy brokera ubezpieczeniowego przydatna jest również wiedza z zakresu szacowania ryzyka, bo to właśnie od tego, jakie istnieją szanse na wystąpienie szkody, zależy to, czy i za ile ubezpieczyciel zgodzi się podpisać umowę.

Specjalista działający od zaplecza

Wykonywanie zawodu brokera ubezpieczeniowego z całą pewnością nie jest łatwe, ale jest opłacalne. Większość specjalistów działających w branży nie szuka klientów – to klienci znajdują ich. Największy odsetek zainteresowanych to osoby, które do danego brokera trafiają, bo otrzymali o nim informacje od znajomych przedsiębiorców.

Ubezpieczenia, co warto podkreślić, to branża, która wciąż intensywnie się rozwija. Dziś jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy mają świadomość tego, jakie korzyści mogą osiągnąć, decydując się na wykupienie ubezpieczenia. I właśnie dlatego w najbliższych latach – z całą pewnością – pracy dla brokera ubezpieczeniowego nie zabraknie.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Co robi broker ubezpieczeniowy?

Broker ubezpieczeniowy zajmuje się porównywaniem ofert ubezpieczeń i negocjowaniem jak najkorzystniejszych warunków ubezpieczenia dla klienta.

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

Aby pracować jako broker ubezpieczeniowy konieczne jest zdanie specjalnego egzaminu i spełnienie określonych prawem warunków. Ze zdawania egzaminu zwolnieni są doświadczeni pracownicy branży ubezpieczeniowej (min. 5 lat stażu) i absolwenci studiów obejmujących zakres tej wiedzy w toku nauczania. Po zdaniu egzaminu należy złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na działalność brokerską.

Ile zarabiają brokerzy ubezpieczeniowi?

Zarobki brokerów ubezpieczeniowych średnio oscylują wokół 5,5 tys. złotych netto miesięcznie. W zależności od wartości umów i liczby klientów brokerzy mogą jednak zarabiać znacznie więcej, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. złotych miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

pawda

pawda

Współpraca z brokerem ubezpieczeniowym to dla mnie istotne udogodnienie. Dzięki niemu nie muszę tracić czasu na porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli i negocjowanie warunków. Polecam!
Paula

Paula

Jakiś czas temu zastanawiałam się nad karierą w branży ubezpieczeniowej i wydaje mi się, że praca brokera ubezpieczeniowego jest ciekawa. Niestety, wymagane doświadczenie skutecznie mnie odstrasza.
Magda Kubica

Magda Kubica

Nie zdobi mnie wiedza na temat branży ubezpieczeniowej, ale praca brokera ubezpieczeniowego wydaje się być ciekawą opcją dla tych, którzy chcą zainwestować w swoją przyszłość. Ile trzeba poczynić inwestycji żeby zostać brokerem?
Katarzyna

Katarzyna

Praca brokera ubezpieczeniowego to wymagający, ale bardzo opłacalny zawód. Wymaga wiele elastyczności i wiedzy, ale pozwala na uzyskanie stabilnego dochodu.
Mateusz

Mateusz

Mi się marzyła praca jako broker, dlatego zdecydowałem się na podyplomówkę online na WSKZ - kierunek ubezpieczenia i zarządzanie ryzykiem. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że było warto, bo poznałem branże od podstaw.
Paul

Paul

Obowiązki obejmują pisanie zleceń zakupu i sprzedaży akcji, obliczanie podatków transferowych, weryfikację transakcji giełdowych, przyjmowanie i dostarczanie papierów wartościowych.
Zeta

Zeta

Na pewno nie wszyscy się w tym odnajdą bo tutaj trzeba być unikatowym w pracy gdzie błędy nie mogą mieć miejsca.
Irena RT

Irena RT

Z internetu wiem, że broker ubezpieczeniowy to osoba pośrednicząca między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. To zawód niezbyt popularny, ale z przyszłością. Zapoznałam się z informacjami umieszczonymi w tym artykule i jestem zadowolona, bo wiem, co pragnęłam wiedzieć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.