Spis treści
Służbowe dodatki z pewnością sprawiają, że kandydaci chętniej aplikują na dane stanowisko. Służbowy telefon czy laptop stają się standardem, ale auto nadal budzi duże emocje. Jednak nie wszyscy pracodawcy mogą sobie pozwolić na to, aby wręczyć podwładnym np. kluczyki do samochodu, który będzie przez nich użytkowany zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych. Jeżeli Twoja firma dopiero się rozwija, to naturalne, że musisz ograniczyć wydatki. Jak zatem dysponować takimi pracowniczymi dodatkami?
Komu przysługuje służbowy samochód?
Decyzja należy zawsze do właściciela firmy. Warto, aby dostęp do auta miały osoby, których charakter pracy faktycznie wymaga wyjazdów z firmy. Mogą to być managerowie wyjeżdżający na spotkania służbowe, negocjujący warunki handlowcy i inni. Pamiętaj, że auto służbowe jest ułatwieniem, ale nie wymogiem. Może jednak pozytywnie wpłynąć na postrzeganie Twojej firmy i to nie tylko przez pracowników.
Większość pracodawców kluczyki do służbowego samochodu wręcza kadrze zarządzającej i handlowcom. Do prywatnych celów pojazd mogą użytkować jednak wyłącznie ci pierwsi. Trzeba przy tym pamiętać, że np. managerowie nie zawsze mają stały czas pracy i często też muszą podróżować między zakładem pracy a klientami. W efekcie wręczenie im kluczyków do firmowego pojazdu jest jak najbardziej uzasadnione.
Z kolei w przypadku handlowców, których praca jest w głównej mierze wyjazdowa, samochód służbowy jest nie benefitem, a wręcz podstawowym narzędziem pracy. Do Twojej decyzji pozostaje, czy zgadzasz się na używanie aut poza godzinami pełnienia obowiązków.
Służbowy laptop jako dodatek pracowniczy
Trudno wyobrazić sobie dziś sprawnie działającą firmę bez komputerów. Zmiany w postaci pracy zdalnej na życzenie, coraz większej ilości świadczonej pracy zdalnej lub w trybie hybrydowym sprawiają, że laptop stał się niezbędnym służbowym sprzętem. Co jednak po godzinach pracy? Czy powinieneś pozwolić użytkować firmowy sprzęt również do celów prywatnych?
Możesz tak zrobić, ale pamiętaj, że w służbowych laptopach pracownicy mają dostęp do ważnych danych. Z tego względu tak istotne jest to, abyś zastanowił się nad szkoleniami i odpowiednimi zabezpieczeniami. Warto również wprowadzić regulamin dotyczący użytkowania służbowego sprzętu, włącznie z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo danych.
Służbowy telefon to najpopularniejszy pracowniczy dodatek
Najchętniej udostępnianym sprzętem służbowym jest telefon. Nie powinno to dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że w ten sposób możesz być w stałym kontakcie z Twoimi pracownikami. Dodatkowo telefon często jest wykorzystywany do kontaktu z klientami.
Wręczenie takiego dodatku nie kosztuje firmy wiele, bo może ona liczyć na atrakcyjne warunki ze strony operatora sieci komórkowej. Telefony służbowe najczęściej są wręczane pracownikom, którzy muszą być w ciągłej gotowości do pracy. Często są to pracownicy fizyczni, którzy biorą udział np. przy usuwaniu awarii.
Podsumowanie
Jako pracodawca powinieneś pamiętać, że pracownicze dodatki mogą zmobilizować pracownika do pracy, pozwalają mu również pozostać w stałym kontakcie z Tobą bez narażania go na dodatkowe koszty. Jeżeli będziesz sprawnie nimi dysponował, możesz jedynie zyskać.
To może Cię również zainteresować