Spis treści
Czy możesz uchronić się przed takim scenariuszem? W jaki sposób rozmawiać z urzędnikami? Okazuje się, że dziś jest to łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jak to możliwe? Bo możesz skorzystać ze wsparcia doradcy ds. ulg i umorzeń.
ZUS wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców
W 2020 r. wysokość płacy minimalnej podniosła się aż do 2600 zł brutto, co oznacza także wyższe składki odprowadzane przez pracodawców. I to znacznie wyższe. Jak się okazuje, wielu właścicieli małych firm ma problem, aby co miesiąc oddać wymagane kwoty do ZUS-u. Należysz do tego grona przedsiębiorców? Jeżeli zalegasz z opłacaniem składek, to jak najszybciej powinieneś skontaktować się z przedstawicielami ZUS-u. Dlaczego?
Aktualnie w każdym oddziale i inspektoracie ZUS-u pracuje tzw. doradca ds. ulg i umorzeń. To przeszkolony pracownik zajmujący się pomocą przedsiębiorcom mającym problem z bieżącym regulowaniem składek ZUS. Praca tych specjalistów ma na celu właśnie uświadamianie i rozprzestrzenianie wiedzy o możliwych ulgach w spłacie należności wśród osób prowadzących działalność gospodarczą.
Źródło: https://bezprawnik.pl/zadluzenie-w-zus/
Na koniec listopada 2022 zadłużenie wobec ZUS wyniosło 38,5 mld zł i dotyczy ono 1 mln 351 tys. 83 firm. Szalejąca inflacja i wojna w Ukrainie z pewnością nie sprzyjały prowadzeniu biznesu w 2022 roku. Liczby te są jednak mniejsze niż w roku 2021, gdy mieliśmy do czynienia z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa.
Dłużnik ZUS – gdy zalegasz ze składkami
Wyznaczenie urzędników i przeszkolenie pracowników na doradców ds. ulg i umorzeń nie jest przypadkowe. W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 r. do inspektoratów wpłynęło ponad 34 tys. wniosków o rozłożenie należności z tytułu składek na raty od dłużników ZUS. 60% wniosków zostało rozpatrzonych – 58% pozytywnie, zaś 2% negatywnie. Co z pozostałymi wnioskami złożonymi przez przedsiębiorców? Pozostały bez rozpatrzenia, a to z powodu np. braków formalnych.
Z powyższego można wywnioskować, że przedsiębiorcy od lat mają spory problem, jeżeli chodzi o zgromadzenie załączników czy prawidłowe wypełnienie wniosków w celu umorzenia należności ZUS. Ci, którzy popadli w finansowe kłopoty, najczęściej nie mają pieniędzy na opłacenie pomocy np. radcy prawnego. Efekt? Takie firmy po prostu upadają. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, postanowiono, aby zadłużonym pomagali właśnie doradcy ds. ulg i umorzeń.
W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy w połowie marca 2020 wskutek pandemii koronawirusa COVID-19. Kilkutygodniowe zastoje w działalności doprowadziły wielu z nich do ogromnych strat a nawet upadłości. ZUS przygotował wówczas program wsparcia – m.in. odroczono płatność składek na czas zastoju spowodowanego koronwairusem.
W czym pomoże doradca ds. ulg i umorzeń?
Od doradcy ds. ulg i umorzeń dowiesz się przede wszystkim, jakie masz możliwości, jeżeli chodzi o regulowanie zobowiązań w przystępnym dla Ciebie terminie. Jeżeli zdecydujesz się np. na układ ratalny, to wyznaczony pracownik ZUS-u pomoże ci wypełnić niezbędne formularze, w tym oświadczenia, z którymi przedsiębiorcy często mają problem, a które to są niezbędne do rozpatrzenia wniosku.
Jeżeli chodzi o zakres pracy doradcy ds. ulg i umorzeń, to jest on bardzo szeroki. Tacy pracownicy, jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony ZUS, zajmują się m.in.:
- pomocą w rozłożeniu zadłużenia na raty (tzw. układ ratalny),
- kwestią odroczenia terminu płatności składek ZUS,
- zmianą warunków umowy o rozłożenie zaległości na raty,
- ulgami w ramach postępowania egzekucyjnego.
Wdrożone rozwiązanie ma nie tylko ograniczyć ilość wniosków przedsiębiorców pozostających bez rozpatrzenia, lecz także sprawić, że przedsiębiorcy – zamiast ukrywać swój majątek i likwidować firmy – będą spłacać zobowiązania wobec ZUS-u.
Warto zapoznać się z artykułami:
Nowe obowiązki pracodawcy już od 1 września 2016 roku
Zarabiaj, wynajmując biura - co to jest coworking?
Wezwanie do zapłaty. Jak je skonstruować, by było skuteczne?
Kiedy jest dobry moment na zmianę biura rachunkowego?
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej – wybierz odpowiednią dla siebie