Spis treści
Przez cały poprzedni rok pracowałeś tylko dla jednej firmy? Nie masz innych źródeł dochodów? Nie chcesz korzystać z ulg? W takim razie nie musisz korzystać z pomocy biura rachunkowego, które za swoje usługi pobierze opłaty – możesz skorzystać z pomocy pracodawcy.
Rozliczenie PIT-u przez pracodawcę
Jeżeli chcesz, aby o formalne rozliczenie Cię z fiskusem zadbał Twój pracodawca, to powinieneś wypełnić PIT-12 Oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. PIT ten możesz pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełnienie tego oświadczenia nie powinno ci sprawić trudności. Składając podpis pod wypełnionym dokumentem, potwierdzasz, że nie będziesz korzystał z ulg i że pracodawca, dla którego pracowałeś, był jedynym, dla którego wykonywałeś pracę.
Jeżeli spóźniłeś się z dostarczeniem tego dokumentu i po 10 stycznia zorientowałeś się, że możesz zostać rozliczony przez pracodawcę, nie wszystko stracone. Warto w takiej sytuacji porozmawiać z przełożonym i zapytać go o możliwość rozliczenia Cię przed fiskusem. Wielu pracodawców nie robi tego samodzielnie, bo na co dzień korzysta z pomocy biur rachunkowych. Bardzo zatem prawdopodobne, że będziesz mógł skorzystać z tego ułatwienia.
Po otrzymaniu takiego oświadczenia płatnik składek, czyli Twój pracodawca ma obowiązek obliczenia Twojego rocznego podatku na formularzu PIT-40 (w wersji papierowej lub elektronicznej). Następnie do końca lutego powinien on przekazać Ci (podatnikowi) rozliczenie oraz dostarczyć je do urzędu skarbowego.
Jak rozliczyć dochód z kilku źródeł?
Możliwość złożenia oświadczenia PIT-12 przez pracownika to specjalne ułatwienie dla osób, które przez cały rok kalendarzowy, za który będą się rozliczać, były związane wyłącznie z jednym pracodawcą. W takim razie, czy zakład pracy rozlicza PIT osobom, które zatrudnione były w dwóch miejscach jednocześnie? Niestety – jeżeli zdarzyło się, że zmieniałeś zakład pracy lub też dorabiałeś sobie jako zleceniobiorca, to nie będziesz mógł skorzystać z powyższej możliwości. W takiej sytuacji musisz samodzielnie zadbać o wypełnienie odpowiedniego PIT-u i dostarczenie go do urzędu skarbowego.
W takim przypadku powinieneś otrzymać nie później niż do końca lutego informację od każdego pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony, zwykle w formie PIT-11. Podane kwoty przychodu i składek należy zsumowac i wprowadzić w odpowiednich polach do deklaracji PIT. Jest to stosunkowo proste przy użyciu programów do przygotowania rozliczenia, nieco bardziej skomplikowane będzie wypełnianie deklaracji podatkowej całkowicie „ręcznie” na papierze.
Kto może mnie rozliczyć?
Rozliczenie przez pracodawcę to nie jedyna Twoja możliwość. Nie chcesz korzystać z pomocy biura rachunkowego? Pamiętaj, że urzędy skarbowe w całej Polsce co roku organizują pomoc dla podatników. Co więcej, obecnie istnieje możliwość przekazania tego obowiązku w całości Urzędowi Skarbowemu. W 2020 roku to podatnik decyduje, czy rozlicza się samodzielnie, czy pozostawia złożenie deklaracji w Twoim imieniu Ministerstwu Finansów. W tym drugim przypadku zaleca się mimo wszystko sprawdzenie PIT-u złożonego przez pracowników urzędu, ponieważ w przypadku wszelkich błędów nadal odpowiedzialność ponosisz Ty i Tobie przyjdzie składać ewentualną korektę deklaracji.
Gdy jednak decydujesz się na samodzielne rozliczanie, nadal możesz liczyć na wsparcie organów Ministerstwa. Jeżeli masz wątpliwości lub chcesz się dowiedzieć, czy prawidłowo wypełniłeś PIT, wystarczy tylko, że udasz się do właściwego urzędu skarbowego i podpytasz pracowników oddelegowanych do pomocy podatnikom chcącym się rozliczyć z uzyskanych dochodów.
Rozliczenie przez pracodawcę a inne przychody
Do rozliczenia przez pracodawcę nie dojdzie, jeśli jak wyjaśniliśmy, w roku rozliczeniowym zmieniałeś zakład pracy albo pracowałeś jednocześnie dla dwóch lub więcej pracodawców. Ale przychód możesz osiągnąć nie tylko z wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych – może się zdarzyć, że sprzedałeś np. mieszkanie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy w dalszym ciągu możesz skorzystać z pomocy pracodawcy przy rozliczeniu się z fiskusem. Okazuje się, że tak.
Przy czym zarówno przychód ze sprzedaży mieszkania, jak i np. zyski z kapitałów pieniężnych powinieneś rozliczyć, składając odrębny PIT. Mowa o takim, który został opracowany do rozliczenia właśnie takich przychodów. Musisz wiedzieć, że takie stanowisko prezentuje również Ministerstwo Finansów.
To może Cię również zainteresować