Spis treści
Czym jest zasada Pareto?
Reguła Pareto, czyli zasada 80/20, jest określana jako 80/20 bądź 80 na 20. Liczby te zakładają, że 80% zasobów na świecie należy do 20% ogółu społeczeństwa. Na tej podstawie stosuje się także inne interpretacje zasady Pareto, przede wszystkim w pracy nad efektywnością. Teoretycy reprezentujący ten pogląd wskazują, że 20% naszej pracy może przynieść nam aż 80% korzyści. Przedsiębiorcy stosujący tą zasadę uważają, że 20% klientów zapewnia im 80% zysków.
To Cię powinno też zainteresować: 10 zasad pisania CV
Możliwości stosowania zasady Pareto jest tak naprawdę nieskończenie wiele. Zgodnie z tą zasadą można na przykład stwierdzić, że 20% przestępców na świecie popełnia 80% wszystkich przestępstw. Jednocześnie okazuje się, że reguła Pareto nie zawsze wykorzystuje proporcję 80/20. W niektórych sytuacjach zestawia się inne liczby, np. 90/10, 85/15, 95/5 itd. Kwestią najistotniejszą wyróżniającą tę zasadę jest wspomniana prawidłowość: mała liczba nakładów pracy pozwala na osiągnięcie kilkukrotnie większych rezultatów.
Jak włoski ekonomista i socjolog Markiz Pareto sformułował zasadę?
Metoda Pareto jest zagadnieniem z dziedziny ekonomii i zarządzania. Stworzenie jej przypisuje się amerykańskiego teoretykowi zarządzania Josephowi Juranowi. W 1951 roku przygotował on pracę pt. "Quality Control Handbook". Znalazły się z niej rozmaite kwestie odnośnie dystrybucji zasobów. Tematy te poruszali już różni badacze wcześniej, jednak dopiero Joseph Juran zebrał je oraz stworzył na ich podstawie kompleksową, uniwersalną zasadę 80/20. Jest ona stosowana aż do dnia dzisiejszego zarówno w bankowości, zarządzaniu, socjologii oraz psychologii społecznej.
To Cię powinno też zainteresować: Zasada równego traktowania
Juran w swojej pracy korzystał z osiągnięć Vilfrego Pareto. Był to włoski socjolog i ekonomista, który działał na przełomie XIX i XX wieku. Zajmował się m.in. kwestią nieproporcjonalnej dystrybucji bogactwa na świecie. Pareto podkreślał, że zaledwie 20% społeczeństwa posiada aż 80% wszystkich światowych dóbr. Po pewnym czasie badacze doszli do wniosku, że wskazana proporcja 80/20 może mieć także zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Owocem różnych pogłębionych analiz w tym zakresie było stworzenie omawianej w tym artykule zasady Pareto.
Zasada 80/20, czyli jak nie tracić sił i czasu?
Godzina pracy może przynieść bardzo zróżnicowane rezultaty. Wszystko zależy od tego, z jakim zaangażowaniem wykonujemy swoje obowiązki. Jednym z ważnych elementów zasady Pareto jest właściwe dysponowanie swoim czasem. Warto nieustannie poszukiwać nowych rozwiązań oraz poszerzać swoje kompetencje i umiejętności.
To Cię powinno też zainteresować: Zasady prawa pracy
Należy odszukać te magiczne 20% i maksymalnie się im poświęcić. Ich wykorzystanie spowoduje, że w stosunkowo krótkim czasie odniesiemy upragniony sukces. Zasada Pareto może być stosowana zarówno przez pracowników etatowych jak i osoby, które próbują swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najważniejsze jest to, aby skupiać się na kluczowych elementach, które decydują o sukcesie bądź porażce.
Zasada Pareto w życiu, czyli jak znaleźć to 20%?
Jak znaleźć to 20%? Podobne pytania z pewnością zadaje sobie wiele osób. Aby znaleźć odpowiedź, warto przeprowadzić określone obserwacje, takie jak:
- 20% posiadanych przedmiotów używamy przez 80% czasu - nie da się tego sprawdzić, gdy nie posiadamy niczego.
- 20% czasu trwania spotkania z kontrahentem biznesowym zapewniło aż 80% rezultatów - można to potwierdzić dopiero po przeprowadzonym spotkaniu.
- 20% zatrudnianych w firmie pracowników generuje 80% zysków - to, które osoby odpowiadają za rewelacyjne wyniki finansowe firmy, można zweryfikować w łatwy sposób sprawdzając dokumenty sprzedaży.
Jak szukać tych 20%? Odpowiedź brzmi: przy realizowaniu czynności niepowtarzalnych zasadę 80/20 można zastosować dopiero po realizacji, zaś w przypadku czynności w pełni powtarzalnych można wdrożyć ją w życie od razu.
Odwrócona zasada Pareto - odwrotna zależność znajdywania działań
Odwrócona zasada Pareto brzmi: 80% pracy zapewnia 20% rezultatów. Kiedy należy zastosować zasadę Pareto w formie odwrotnej? Wtedy, gdy udało już nam się osiągnąć 80% założonych celów. Oferowany przez nas produkt ma jakość na poziomie 80% i zależy nam na tym, by jego jakość wynosiła równe 100%. Aby było to możliwe, trzeba poświęcić jeszcze więcej wysiłku, a więc 80% pracy zagwarantuje 20% oczekiwanych rezultatów.
Wady zasady Pareto - nierówne proporcje nie w każdej sytuacji
Mimo iż zasada Pareto opiera się przede wszystkim na proporcji 80/20, trzeba pamiętać o tym, że jest to jedynie obserwacja, a nie określony schemat, którego należy trzymać się w każdej sytuacji. Oznacza to, że dokładne wytyczne zasady Pareto nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty przy konkretnym projekcie.
To Cię powinno też zainteresować: Kodeks etyczny w pracy
Przykładowo: gdy w myśl zasady Pareto zwolnimy 70% pracowników z najgorszymi wynikami sprzedażowymi oraz pozostawimy wyłącznie najlepszych, wcale nie sprawi to, że przedsiębiorstwo w dalszym ciągu będzie osiągało sukcesy.
Wręcz przeciwnie - zbyt mała liczba pracowników doprowadzi do tego, że dochody będą nieustannie spadać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przyznanie najbardziej wydajnym pracownikom nagród specjalnych. Będzie to doskonała motywacja dla reszty zatrudnionych osób, by również starały się jak najlepiej wykonywać powierzone im zadania.
Jak wyeliminować te 20% działań, które przynoszą najwięcej szkód?
Klasyczna zasada 80/20 Pareto czasem nie jest możliwa do wprowadzenia w życie w konkretnej firmie, dlatego stosuje się wtedy tzw. odwróconą zasadę Pareto. Polega ona na wyeliminowaniu 20% działań mało produktywnych bądź szkodliwych.
Nie wolno zwolnić 80% pracowników, którzy wypracowali dla firmy 20% zysku. Trzeba znaleźć złoty środek, dzięki któremu uda się zmobilizować do wytężonej pracy jak najszersze grono zatrudnionych osób. Zanim przystąpimy do przeprowadzenia kompleksowych zmian, warto dokładnie przeanalizować wszystkie procesy zachodzące w firmie. Często lekka modyfikacja niektórych żmudnych i czasochłonnych procedur może spowodować, że pracownikom będzie znacznie łatwiej wykonywać powierzone im zadania.
Jak zasada Pareto ma swoje zastosowanie w pracy?
Zastosowanie zasady Pareto w codziennej pracy pomaga w zweryfikowaniu, z czego wynika zmniejszona produktywność i efektywność w poszczególnych działach. Często zdarza się, że brak satysfakcjonujących wyników spowodowany jest koncentrowaniem się na zadaniach mało ważnych, z których można byłoby zrezygnować bez szkód dla firmy. Gdy uda nam się odnaleźć te 20% odpowiadające za wygenerowanie 80% zysku, będziemy mogli poświęcić swoją energię na odpowiednie, produktywne czynności.
Wprowadzenie w życie zasady Pareto może uzmysłowić nam np., że warto zrezygnować z konkretnych klientów bądź usług - zwłaszcza, gdy poświęcaliśmy na to mnóstwo czasu, a nie wiązało się to z należytym wynagrodzeniem. Jeżeli współpraca przynosi korzyści tylko drugiej stronie, wtedy należy bardzo dokładnie zastanowić się nad jej przerwaniem.
Zasada 80/20 - wnioski praktyczne
Zachęcamy, aby wprowadzić opisane powyżej zasady Pareto zarówno w pracy jak i w codziennym życiu. Dzięki niej można nauczyć się znacznie efektywniej gospodarować swoim własnym czasem. Badania dowiodły, że osoby, które stosują systematycznie zasadę Pareto, mają znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego i osobistego. Aby to osiągnąć, wystarczy obserwować to, co dzieje się dookoła oraz wyciągać z tego odpowiednie, trafne wnioski.
- Zasada Pareto mówi, że mała liczba nakładów pracy pozwala na osiągnięcie kilkukrotnie większych rezultatów.
- Zasada ta została sformułowana przez włoskiego socjologa i ekonomistę Vilfrego Pareto.
- Stosowanie zasady Pareto może przynieść pozytywne efekty zarówno dla pracowników etatowych, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
- Należy jednak pamiętać, że dokładne wytyczne zasady Pareto nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty przy konkretnych projektach.