Spis treści
Rozliczenie podatku od dochodów z zagranicy a podwójne opodatkowanie
Podatnicy, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi oraz jednocześnie uzyskują dochody zza granicy, mają obowiązek rozliczania podatku w Polsce. Podczas dokonywania rozliczenia zawsze trzeba odnosić się do postanowień konkretnej umowy w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Czasem jednak dzieje się tak, że podatnik uzyskuje dochód w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy regulującej kwestie podwójnego podatkowania, co może wywołać wiele komplikacji.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy na Malcie - stawki podatkowe
Przepisy dokładnie regulują także, kogo można uznać za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym kwalifikującą się do posiadania tytułu polskiego rezydenta podatkowego. Taka osoba:
- posiada na terenie Polski centrum interesów gospodarczych i/lub osobistych (ośrodek interesów życiowych), lub
- przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 183 dni w ciągu roku podatkowego.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy w Holandii - stawki podatkowe
Oznacza to, że w przypadku, gdy osoba fizyczna przebywa w innym kraju dłużej niż 183 dni a jednocześnie Polska jest ośrodkiem jej interesów życiowych, w świetle polskich regulacji prawnych będzie uznawana za polskiego rezydenta podatkowego.
Co dokładnie kryje się pod terminem ośrodek interesów życiowych? Może to oznaczać prowadzenie gospodarstwa domowego wraz z innymi członkami rodziny, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną czy obywatelską.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy w Irlandii - stawki podatkowe
Z kolei pojęcie centrum interesów gospodarczych to określenie dla miejsca prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadanych inwestycji czy posiadanych nieruchomości i ruchomości. Co ważne, do tej grupy może też zaliczać się fakt posiadania rachunku bankowego lub kredytu w banku działającym na terenie Polski.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy z Niemiec - rozliczenie dochodów w Polsce
Zaliczka na podatek dochodowy a praca za granicą
Pracodawcy za granicą pobierają z wynagrodzeń polskich pracowników zaliczki na zagraniczny podatek dochodowy. Polscy pracownicy są z reguły zobowiązani do tego, aby samodzielnie rozliczyć się z kwot tych zaliczek oraz kwot wynagrodzenia uzyskanych w danym kraju z tamtejszym fiskusem. Co do zasady, polscy pracownicy nie są traktowani tam jako tamtejsi rezydenci podatkowi, czyli osoby, które powinny rozliczać się ze wszystkich swoich dochodów.
To powinno Cię również zainteresować: Zwrot podatku z Norwegii - rozliczenie dochodów w Polsce
Oznacza to, że Polak, który wyjeżdża do pracy za granicę, w danym państwie musi wykazać i rozliczyć przed zagranicznym urzędem skarbowym wyłącznie te dochody, które osiągnął w danym państwie. Z kolei obowiązkiem podatnika w Polsce jest rozliczenie wszystkich wynagrodzeń i zaliczek. Podatnik, który rozliczył się za granicą, najpewniej nie będzie musiał płacić podatku po raz drugi w Polsce, ponieważ nasz kraj ma podpisane umowy międzynarodowe z innymi państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy w Belgii - stawki podatkowe
Z kim Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Poniżej przedstawiamy wykaz państw, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania:
Albania, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Bangladesz, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chile, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Egipt, Estonia, Filipiny, Finlandia, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Indie, Indonezja, Iran, Irlandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kanada, Kazachstan, Kirgistan, Korea Południowa, Kuwejt, Liban, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malezja, Malta, Maroko, Meksyk, Republika Mołdowa, Mongolia, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Pakistan, Portugalia, Rosja, Republika Południowej Afryki (RPA), Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Sri Lanka, Syria, Szwajcaria, Szwecja, Tadżykistan, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej (USA), Uzbekistan, Węgry, Wietnam, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Zimbabwe, Turkmenia.
(źródło: STOWARZYSZENIE RYNKÓW FINANSOWYCH ACI POLSKA)
To powinno Cię również zainteresować: Zwrot podatku z Belgii - rozliczenie dochodów w Polsce
Jeżeli posiadamy dochód z któregokolwiek z powyżej wymienionych państw, oznacza to, że będzie on opodatkowany wyłącznie w danym kraju, a w Polsce już nie. W zeznaniu podatkowym dla polskiego urzędu skarbowego wystarczy wskazać miejsce uzyskania dochodu oraz jego wysokość.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy w Austrii - stawki podatkowe
Opodatkowanie zagranicznych dochodów w Polsce - zasady
Opodatkowanie zagranicznych dochodów w Polsce przebiega zgodnie z zasadami wskazanymi przez stosowne przepisy polskiego oraz zagranicznego prawa podatkowego. Aby uniknąć zjawiska podwójnego opodatkowania, należy skorzystać z zapisów właściwych umów międzynarodowych dotyczących podwójnego opodatkowania.
To powinno Cię również zainteresować: Jednoosobowa działalność gospodarcza
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może dotyczyć jednej z dwóch metod:
- metoda wyłączenia z progresją,
- metoda proporcjonalnego odliczenia.
Metoda wyłączenia z progresją - jak obliczyć podatek?
Metoda wyłączenia z progresją to jeden z popularnych sposobów na uniknięcie podwójnego opodatkowania przy pracy zarobkowej za granicą. Polega ona na tym, że podatnik jest zwolniony w Polsce z opodatkowania dochodów uzyskanych poza granicą Polski. Jego obowiązkiem jest wyłącznie ustalenie ich na podstawie stopy procentowej, zaś później bazując na niej oblicza on należny podatek od dochodów uzyskanych na terenie RP. W niektórych przypadkach dochody uzyskane za granicą mogą także pomóc w obniżeniu stawki podatków płaconych z tytułu pracy w Polsce.
To powinno Cię również zainteresować: Zwrot podatku z Austrii - rozliczenie dochodów w Polsce
1. Sumuje się dochody do opodatkowania uzyskane na terenie Polski pomniejszone o przysługujące odliczenia wraz z dochodami uzyskanymi poza granicami Polski.
2. Od wyliczonej sumy oblicza się podatek zgodnie z obowiązującą skalą podatkową.
3. Obliczony podatek dzieli się przez sumę dochodów (pochodzących z Polski oraz z zagranicy) a następnie wynik mnoży się przez 100. Uzyskaną liczbę zaokrągla się do dwóch miejsc po przecinku. Wynik oznacza rzeczywistą stopę procentową podatku.
4. Wyliczona stopa procentowa podatku jest niezbędna do ustalenia wysokości należnego podatku, który będzie trzeba zapłacić w Polsce. Podstawą obliczenia podatku są dochody uzyskane w Polsce opodatkowane skalą podatkową po zaokrągleniu do pełnych złotych.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy w Szwecji - stawki podatkowe
Metoda unikania podwójnego opodatkowania a ulga dla młodych
Ulga dla młodych oznacza zwolnienie podatników wieku do 26. roku życia z obowiązku składania rozliczenia podatkowego, w przypadku gdy podatnik w danym roku podatkowym osiągnął dochody z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia w kwocie nieprzekraczającej 85 528 złotych.
To powinno Cię również zainteresować: Zwrot podatku z Hiszpanii - rozliczenie dochodów w Polsce
Co ważne, polski ustawodawca nie wprowadził rozróżnienia na dochody krajowe oraz zagraniczne. Oznacza to, że w przypadku gdy, całość dochodów (polskich oraz zagranicznych) danego młodego podatnika w roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 85 528 złotych, to nie musi on płacić od nich podatku a także składać zeznania rocznego w polskim urzędzie skarbowym.
Zasada nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego
Artykuł 3 ustęp 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że osoby fizyczne, które są polskimi rezydentami podatkowymi, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów i nie ma tutaj znaczenia źródło ich przychodów. Specjaliści określają to jako nieograniczony obowiązek podatkowy. Zgodnie z tą definicją, polscy rezydenci podatkowymi mają obowiązek rozliczania w Polsce wszystkich dochodów - zarówno tych pochodzących z naszego kraju jak i z zagranicy.
To powinno Cię również zainteresować: Zwrot podatku ze Słowenii - rozliczenie dochodów w Polsce
Z kolei te osoby fizyczne, które nie posiadają polskiej rezydencji podatkowej, muszą podlegać opodatkowaniu wyłącznie tych dochodów, które uzyskały na terytorium Polski o czym mówi artykuł 1 ustęp 2a ustawy o PIT. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy.
Raj podatkowy - jak rozliczać zagraniczne dochody?
Raj podatkowy to określenie dla systemu podatkowego konkretnego państwa, w którym zasady rozliczeń podatkowych dla obcokrajowców są niezwykle korzystne. Państwa określane jako raje podatkowe wprowadzają preferencyjne warunki opodatkowania, ponieważ zależy im na tym, aby przyciągnąć jak największą liczbę zagranicznych podatników.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy w Niemczech - stawki podatkowe
Rozliczanie zagranicznych dochodów pochodzących z rajów podatkowych musi przebiegać na identycznych zasadach jak w przypadku pozostałych krajów. Najważniejsze jest to, czy dany kraj podpisał z Polską umowę na temat unikania podwójnego opodatkowania. Jak wskazaliśmy powyżej, dwa popularne europejskie raje podatkowe (Cypr i Malta) ratyfikowały z Polską taki dokument. Oznacza to, że posiadając dochód z tego kraju, podatek płacimy wyłącznie w nim, zaś w Polsce już nie.
To powinno Cię również zainteresować: Podatek dochodowy w Norwegii - stawki podatkowe
- Osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce to ta, która posiada na terenie Polski centrum interesów gospodarczych i/lub osobistych lub przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 183 dni w ciągu roku podatkowego - wynika to z przepisów regulujących podatek od dochodów z zagranicy.
- Polscy pracownicy pracujący za granicą muszą samodzielnie rozliczyć się z kwot zaliczek na zagraniczny podatek dochodowy pobieranych przez pracodawców za granicą, a także kwot wynagrodzenia uzyskanych w danym kraju z tamtejszym fiskusem.
- Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma państwami, dzięki czemu osoba posiadająca dochody z któregoś z tych państw będzie opodatkowana wyłącznie w danym kraju, a w Polsce już nie.
- Opodatkowanie zagranicznych dochodów w Polsce przebiega zgodnie z zasadami wskazanymi przez przepisy polskiego oraz zagranicznego prawa podatkowego, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.