Spis treści
Zobacz także: Zarobki na YouTube: na czym zarabia się na YT? Najlepiej zarabiający youtuberzy i polecane kanały
Barter – co to jest, na czym polega i jak go rozliczyć?
W dawnych czasach triumfy święcił tzw. handel wymienny, a więc towar za towar, bez udziału pieniądza. Mimo upływu tak wielu lat, rozwiązanie to jest nadal praktykowane i w pełni legalne. Chcąc jednak z niego skorzystać, warto dowiedzieć się, w jaki sposób postąpić, aby nie złamać prawa i nie narazić się na negatywne konsekwencje.
Co to jest barter i na czym polega?
Barter co to takiego? Najprościej tłumacząc, to transakcja handlowa, która polega na wymianie dwóch dóbr o równej wartości. Mówimy zarówno o określonym towarze, jak i o świadczonej usłudze. Barter zachodzi jednak tylko wówczas, gdy w ramach całego przedsięwzięcia nie dokonuje się żadnych rozliczeń pieniężnych. O barterze nie można więc mówić na przykład wtedy, gdy część należności jest rozliczana gotówkowo, a część w zamian za towar czy usługę. Barter w firmie to często trudny temat, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tego typu wymianę należy w odpowiedni sposób udokumentować, co rodzi skutki na gruncie prawa podatkowego.
Na czym polega umowa barterowa?
W tym celu kluczowym elementem jest umowa barterowa zawarta między stronami, która jednak - z racji braku dokładnego uregulowania tej kwestii w polskim prawie - może zostać zawarta pisemnie, ale i ustnie. Najważniejsze jest bowiem złożenie przez obie strony oświadczenia woli. Dla celów dowodowych i księgowych najlepszym rozwiązaniem jest jednak spisanie umowy, co ma chronić interesy obu stron. Nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o wysoką, czy też niską wartość. Często umowa ma charakter cykliczny lub jest przedłużana w obliczu stałej współpracy barterowej.
Jakie elementy powinna zawierać umowa o barter?
Umowa o barter - jakie zapisy ma zawierać? W dokumencie powinny znaleźć się takie informacje jak: dane stron, data zawarcia umowy oraz jej wykonania, określenie przedmiotu oraz jego wartości. Pamiętajmy jednak o swobodzie zawierania tego rodzaju umów, która dotyczy także ich treści. Strony mogą więc zawrzeć w niej dodatkowe zapisy, a nawet dodać załączniki. Warto na przykład wskazać w umowie konsekwencje na wypadek, gdy któraś ze stron się z niej nie wywiążę. Można określić ponadto okoliczności, w których istnieje opcja rozwiązania umowy. Jak więc widzimy, nie ma tutaj odgórnie narzuconego wzoru umowy, ustawodawca nie wskazuje także na to, co musi się w niej znaleźć. Jeśli więc ktoś nie czuje się na siłach, aby taki dokument sporządzić samodzielnie, może skorzystać z dostępnych publicznie wzorów.
Wzór umowy barterowej
Barter wzór umowy można znaleźć na wielu stronach internetowych, istnieją ponadto generatory tego rodzaju dokumentów. System po wpisaniu podstawowych danych wprowadza je w odpowiednie miejsca na arkuszu i tym samym tworzy się kompleksowa i przejrzysta umowa. W przypadku barterów o dużej wartości można także skorzystać z pomocy prawników, którzy doradzą, w jaki sposób zabezpieczyć swój interes i na co uważać przy zawieraniu takich transakcji. Z całą pewnością warto zachować podpisaną umowę w archiwum firmy, na wypadek jakichkolwiek roszczeń z drugiej strony. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Reklamacja i niezgodność towaru z umową - gwarancja, rękojmia czy zwrot. Który sposób reklamacji towaru jest lepszy?
Jak należy rozliczyć wymianę barterową w firmie?
Barter rozliczenie - jak powinno wyglądać i na co zwrócić uwagę? Przy umowie barterowej dochodzi co prawda do transakcji wymiennej i bezgotówkowej. Nie oznacza to jednak, że nie wywiera to skutku na gruncie prawa podatkowego. Każda ze stron otrzymuje bowiem jakąś korzyść, którą w praktyce należy potraktować jako przychód i to niezależnie od wartości przedmiotu umowy. To dlatego dąży się do tego, aby była ona równa po obu stronach - powstały po obu stronach przychód redukuje się z poniesionym kosztem, co praktycznie niweluje konieczność uiszczenia podatku dochodowego. Zobowiązanie takie należy ująć w księdze przychodów oraz rozchodów. Przyjmuje się, że najlepszym wyjściem jest wystawienie przez obie firmy faktury sprzedażowej na kwotę podaną przez kontrahenta.
Jak rozliczyć podatek VAT przy umowie barterowej?
Barter a VAT - czy transakcja taka jest objęta również podatkiem od towarów i usług? Oczywiście, że tak, ale tylko wtedy, gdy dany podmiot jest czynnym vatowcem. Wówczas wartość daniny oblicza się na podstawie wartości określonej w umowie i według stawki właściwej dla konkretnego towaru czy usługi. W tym przypadku istnieje oczywiście możliwość odliczenia VAT, tak jak to bywa przy innych transakcjach pieniężnych. Co ważne, przy określaniu wartości barteru należy zachować ostrożność i uczciwość. Wszelkie zawyżenie czy zaniżenie kwoty może zostać w razie kontroli zakwestionowane przez urząd skarbowy.
- Barter to transakcja handlowa, która polega na wymianie dwóch dóbr o równej wartości bez udziału pieniądza.
- Umowa barterowa powinna być udokumentowana i zawierać informacje dotyczące danych stron, przedmiotu i wartości umowy.
- Barter może skutkować przychodem, który należy ująć w księdze przychodów oraz rozchodów i zobowiązanie takie należy umieścić na fakturze sprzedażowej.
- W przypadku umowy barterowej, objętej podatkiem VAT, wartość daniny oblicza się na podstawie wartości określonej w umowie i według stawki właściwej dla konkretnego towaru czy usługi.