Spis treści
Korzystanie z pośrednictwa agencji pracy niesie za sobą dla pracodawcy szereg korzyści. Przede wszystkim mowa tu o możliwości obniżenia kosztów pracy. Dzieje się tak dlatego, że nie musi on oddelegowywać pracownika do przeprowadzenia rekrutacji, nie naraża on firmy na paraliż i co istotne nie musi ponosić kosztów związanych z badaniami profilaktycznymi nowego pracownika czy obsługą kadrową. O wszystkie wyżej wymienione aspekty dba sama agencja pracy tymczasowej. Poza oszczędnościami na płaszczyźnie finansowej pracodawca może zatem również zaoszczędzić całkiem sporo czasu. Z jego punktu widzenia ważne powinno być również to, że stosowany jest tu uproszczony tryb rezygnacji z usług takiego pracownika ? nie obowiązuje tu szereg norm ochronnych.
Jedną z możliwości optymalizacji kosztów w firmie jest korzystanie z usług agencji pracy. To również rozwiązanie dla tych wszystkich pracodawców, u których zapotrzebowanie na pracowników jest zmienne. Leasing pracowniczy, gdyż o nim mowa, jest w naszym kraju coraz popularniejszy.
Wzrost popularności modelu zatrudnienia przez agencje pracy tymczasowej
Z roku na rok wzrasta liczba firm, które zajmują się rekrutowaniem i dostarczaniem pracowników do swoich klientów, czyli zazwyczaj dużych i średnich przedsiębiorstw. Z punktu widzenia pracodawców, takie rozwiązanie cieszy się popularnością z uwagi przynajmniej na kilka kwestii. Po pierwsze mowa tu o znaczącej możliwości obniżenia kosztów pracy, po drugie szybkości, z jaką można skorzystać z usług pracownika zewnętrznego. I tak, podmiot zatrudniający nie musi ponosić obciążeń finansowych, które związane są zarówno z rekrutacją pracowników, przeprowadzaniem badań profilaktycznych czy też z obsługą kadrową. Ponadto, pracodawca nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności za niewłaściwe prowadzenie dokumentacji, gdyż obowiązek ten spoczywa na firmie zewnętrznej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest szybkość, z jaką można zrezygnować z usług pracowników. Inaczej mówiąc, nie mają tu zastosowania normy ochronne.
Podstawa prawna zatrudnienia pracownika "tymczasowo"
Zatrudnianie pracowników tymczasowych przez pracodawców zostało uregulowane w ustawie z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Agencje działają zaś zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Praca tymczasowa, w rozumieniu powyższych ustaw, jest stosunkiem prawnym. W jej nawiązaniu udział biorą trzy podmioty, czyli agencja, pracodawca użytkownik oraz pracownik tymczasowy. Ten drugi to ?pracodawca lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie podczas gdy pracownik tymczasowy to pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
-
agencja pracy tymczasowej,
-
pracownik tymczasowy,
-
pracodawca użytkownik.
Wyżej wymieniona ustawa zawiera również wyjaśnienie tych pojęć. O ile nikomu nie trzeba raczej tłumaczyć, kim jest pracownik tymczasowy lub agencja pracy tymczasowej, to wiele pytań budzi pracodawca użytkownik. Otóż, w tym kontekście mowa o pracodawcy lub takim podmiocie, który nie jest pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy, który wyznacza pracownikowi tymczasowemu zadania i kontroluje ich wykonywanie. Warto przy tym podkreślić, że nie zawiera on umowy z zainteresowanym kandydatem, ale z agencją pracy tymczasowej. Z mocy prawa posiada jednak takie uprawnienia, które pozwalają mu na organizowanie i sprawdzanie pracy właśnie pracownika tymczasowego.
Praca tymczasowa - charakterystyka i podstawa zatrudnienia w agencjach
Trzeba pamiętać, że zatrudnienie pracownika tymczasowego ? choć nie jest pozbawione zalet ? może być o tyle kłopotliwe, że ten może wykonywać powierzone mu zadania tylko i wyłącznie przez pewien czas.
-
mieć charakter sezonowy, okresowy lub doraźny,
-
być takie, że terminowe ich wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracownika nie byłoby możliwe,
-
należeć do pracownika zatrudnionego przez pracodawcę, ale aktualnie nieobecnego w zakładzie pracy.
Tylko taka praca wykonywana przez pracownika tymczasowego nie zostanie uznana za nadużycie ze strony pracodawcy użytkownika. Ponadto, musi on pamiętać o terminach wyznaczonych w ustawie, których nie może przekroczyć. Okres świadczenia pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy nie może przekraczać 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik wykonuje zadania na rzecz danego pracodawcy, których wykonanie należy do obowiązków pracownika nieobecnego. W takim przypadku okres świadczenia pracy tymczasowej nie może przekroczyć 36 miesięcy.
Jak zatrudnić pracownika przez agencje pracy tymczasowej?
Aby zatrudnić pracownika tymczasowego w pierwszej kolejności niezbędne jest podpisanie stosownej umowy z agencją pracy tymczasowej. Z punktu widzenia stron ważne jest, że ustawa nie narzuca im treści umowy, co oznacza, że mogą one ją dowolnie kształtować zgodnie ze swoimi potrzebami i ustaleniami. Jest to o tyle istotne, że większość agencji pracy różnicuje wysokość prowizji za skierowanie pracownika tymczasowego do pracodawcy w zależności choćby od długości umowy.
Choć zatrudnienie pracownika tymczasowego nie jest sprawą trudną, to trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach, które leżą po stronie pracodawcy. Mowa tu między innymi o konieczności jeszcze przed podpisaniem umowy z agencją poinformowania o tym fakcie reprezentatywnej organizacji związkowej. W przypadku jednak, gdy pracownik tymczasowy będzie miał świadczyć pracę dłużej niż przez 6 miesięcy, to niezbędne będzie nie tylko poinformowanie organizacji związkowej, ale również uzgodnienie tego faktu z nią.
Outsourcing czy to tylko chwilowa moda?
Coraz częściej specjaliści z zakresu HR, którzy zajmują się tematyką pracy tymczasowej, podkreślają, że agencje pracy tymczasowej działają, gdyż aktualnie są po prostu modne. Z punktu widzenia jednak polskich pracodawców trzeba zaznaczyć, że idealnie spełniają swoją rolę, czyli pozwalają na minimalizowanie kosztów utrzymania pracowników. Dodatkowo, o czym często się zapomina, są rozwiązaniem również korzystnym z punktu widzenia przynajmniej pewnej grupy pracowników.
Mowa tu głównie o tych, którzy poszukują elastycznych form zatrudnienia chcą pracować na część etatu, szukają pracy dodatkowej lub też chcą pracę połączyć z nauką. W takich przypadkach praca przez agencję pracy jest rozwiązaniem bardzo korzystnym, gdyż istnieje możliwość porozumienia się zarówno w kwestii godzin, jak i dni świadczenia pracy. I właśnie z tych dwóch powodów agencje pracy tymczasowej jak się wydaje jeszcze przez wiele lat będą popularne w naszym kraju.
- Leasing pracowniczy staje się coraz popularniejszy w Polsce jako sposób optymalizacji kosztów oraz elastycznego zaspokojenia zapotrzebowania na pracowników przez firmy.
- Pracodawcy korzystający z usług agencji pracy tymczasowej obniżają koszty związane z rekrutacją i obsługą kadrową, a także unikają odpowiedzialności za prowadzenie dokumentacji.
- Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest regulowane prawnie, a okres świadczenia pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy jest ograniczony do 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych.
To może Cię również zainteresować