Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego jednoosobowa spółka z o.o. cieszy się tak dużą popularnością,
- z jakich ulg podatkowych może skorzystać przedsiębiorca,
- czym jest estoński CIT,
- jak wygląda kwestia opodatkowania i oskładkowania członków zarządu,
- czym jest danina solidarnościowa,
- jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.
- jakie są koszty prowadzenia spółki z o.o.?
Czytaj także: Jednoosobowa spółka z o.o. - czym jest i dlaczego warto?
Dlaczego jednoosobowa spółka z o.o. staje się coraz lepszym rozwiązaniem?
Spółka z o.o. w Nowym Ładzie znacząco zyskuje na popularności. Coraz więcej osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zainteresowanych jest przekształceniem jej w jednoosobową spółkę z o.o.. Powodów takiej decyzji jest kilka, lecz na pierwszy plan wysuwa się możliwość opodatkowania dochodów w korzystniejszy sposób (9% podatek CIT). Ponadto, właściciel spółki z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za jej zobowiązania całym swoim majątkiem, co daje lepsze zabezpieczenie finansowe. Warto pamiętać, że prowadzenie jednoosobowej spółki z o.o. wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak:
- prowadzenie pełnej księgowości,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- podwójne opodatkowanie (CIT spółki i PIT od dywidendy wspólnika).
Opodatkowanie dochodów z jednoosobowej spółki z o.o. - możliwe ulgi podatkowe
Spółka z o.o. w Nowym Ładzie płaci podatek CIT, którego stawka podstawowa wynosi 19%. Niemniej jednak podatnicy mogą też skorzystać z obniżonej, 9% stawki podatku, jeśli:
- ich przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 2 milionów euro,
- rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.
Co istotne, niższą stawką mogą być opodatkowane jedynie przychody inne, niż z zysków kapitałowych. Pomimo tego, sposób opodatkowania jednoosobowej spółki z o.o. jest bardzo korzystny, na przykład wobec podatku liniowego czy skali podatkowej w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Estoński CIT - kiedy warto się na niego zdecydować i jakie niesie za sobą korzyści?
Estoński CIT stanowi alternatywną formę opodatkowania spółek kapitałowych, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Opiera się on na zasadzie, że spółka nie zapłaci podatku tak długo, jak nie wypłaci zysku wspólnikom. Nie bierze się więc pod uwagę dochodów, a właśnie wypłaty z zysku. Nowy Ład spółka z o.o. i estoński CIT zakłada zmniejszenie stawek podatkowy do 15% dla dużych podatników i do 10% dla małych podatników. Choć estoński CIT wydaje się być remedium na Polski Ład, to jednak pojawia się na jego tle wiele wątpliwości interpretacyjnych. Jest to bowiem stosunkowo nowy twór podatkowy, który nie do końca został określony przepisami prawa, a praktyka gospodarcza nie pokazuje jeszcze, jak będą do niego podchodzić organy podatkowe czy sądy.
Zarząd spółki z o.o. - opodatkowanie i składki
Członek zarządu spółki z o.o., co do zasady, nie jest zobowiązany uiszczać składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Inaczej jest jednak w przypadku wspólników spółek jednoosobowych, którzy zobowiązani są opłacać składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. W mniemaniu organu rentowego, są oni traktowani jak osoby prowadzące działalność gospodarczą, zatem muszą płacić składki ZUS. Rozwiązaniem jest jednak przekazanie chociażby 1% udziałów innej osobie - wtedy też składek nie trzeba uiszczać. Członek zarządu spółki z o.o. jednoosobowej opodatkowuje dochody własne podatkiem PIT w wysokości 12% lub 32%, w zależności od osiągniętych przychodów.
Brak daniny solidarnościowej dla wspólnika spółki z o.o.
Polski Ład i spółka z o.o. zakłada brak konieczności płacenia daniny solidarnościowej. Jest to tak zwany trzeci próg podatkowy, często określany też jako "podatek od najbogatszych". Osoby fizyczne, które zarabiają więcej, niż 1 000 000 zł rocznie, muszą zapłacić podatek w wysokości 4%. Danina solidarnościowa jest więc sporym obciążeniem dla podatników, jednak istnieją sposoby, aby uniknąć jej płacenia. Jednym z nich jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnik, który otrzymuje zysk z dywidendy, nie będzie zobowiązany do uregulowania zobowiązania, jakim jest danina solidarnościowa. Należy jednak pamiętać, że zasada ta nie obowiązuje w przypadku wspólników, zatrudnionych na przykład w ramach umowy o pracę.
Jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.?
Jednoosobową spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby:
- przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą,
- zakładając nową spółkę.
Alternatywnym rozwiązaniem jest też wykupienie 100% udziałów w istniejącej już spółce. Przekształcenie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą już firmę i są rozpoznawalne na rynku. Aby doszło do przekształcenia, należy:
- sporządzić plan przekształcenia, zatwierdzony przez notariusza,
- dokonać wpisu do KRS i wyrejestrować działalność z CEiDG,
- dokonać wpłaty na kapitał zakładowy.
Tymczasem założenie nowej spółki może mieć miejsce w trybie uproszczonym, przez internet (jest to tak zwany tryb S24). Dzięki temu unikniemy wizyty u notariusza, która jest dosyć kosztowna. Firmie zostanie nadany NIP i REGON, podatnik będzie musiał też dokonać zgłoszenia w US oraz ZUS.
Koszty prowadzenia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Wiadomo już, jakie wady i zalety ma spółka z o.o. 2022, jednak warto przyjrzeć się też kosztom prowadzenia działalności w tej formie. Przedsiębiorca będzie musiał przede wszystkim pokryć kapitał zakładowy, który wynosi minimum 5000 zł. Ponadto, będzie zmuszony prowadzić pełną księgowość, co wiąże się z większymi kosztami, niż prowadzenie ksiąg w formie uproszczonej. Jednoosobowa spółka z o.o. nie jest sposobem na uniknięcie płacenia składek ZUS, zatem i te koszty należy uwzględnić w kalkulacji. Można natomiast nieco zredukować obciążenia o charakterze podatkowym. Prowadzenie jednoosobowej spółki z o.o. nie jest droższe, niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, a wykorzystując różnego typu sposoby optymalizacji podatkowej, można dzięki tej formie sporo zaoszczędzić.
- Jednoosobowa spółka z o.o. zyskuje na popularności ze względu na możliwość opodatkowania dochodów w korzystniejszy sposób.
- Podatnicy mogą skorzystać z obniżonej, 9% stawki podatku CIT, jeśli ich przychody za poprzedni rok nie przekroczyły 2 milionów euro.
- Estoński CIT stanowi alternatywną formę opodatkowania, która nie uwzględnia dochodów, a jedynie wypłaty z zysku.
- Zarząd spółki z o.o. jednoosobowej opodatkowuje dochody własne podatkiem PIT w zależności od osiągniętych przychodów, a wspólnik spółki z o.o. nie musi płacić daniny solidarnościowej.