Szkolenia i rozwój

Dla kogo może okazać się dobra praca z dziećmi?

28 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Dla kogo może okazać się dobra praca z dziećmi?
Idealna praca to taka, która pozwala nie tylko żyć na godnym poziomie, ale także sprawia przyjemność. Z pewnością warto znaleźć taki zawód, aby poprawić komfort swojego życia. Zastanawiasz się, czy praca z dziećmi to rozwiązanie dla ciebie? Nie wiesz, jakie predyspozycje będą potrzebne? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź to!

Jakie osoby mają predyspozycje do pracy z dziećmi?

Lubisz dzieci i interesują cię kwestie związane z ich prawidłowym rozwojem? Być może praca z poznającymi świat maluchami jest właśnie dla ciebie. Jeśli chodzi o predyspozycje, w zależności od konkretnego zawodu mogą być one różne. Można jednak wymienić takie, które przydadzą się zawsze. Praca z dziećmi to zajęcie dla osób, które są cierpliwe i empatyczne. Trzeba bowiem pamiętać, że maluchy dopiero poznają świat, są bardzo ciekawe, a czasami ta ciekawość jest nie tylko uciążliwa dla dorosłych, ale może też stwarzać niebezpieczne sytuacje. Poza empatią i cierpliwością przyda się także kreatywność oraz zdolności organizacyjne. Nie można także zapomnieć, że osoby chcące pracować z dziećmi powinny potrafić łatwo nawiązywać kontakty. Mowa tutaj nie tylko o kontaktach z dziećmi, ale także z dorosłymi. Znaczenie mają kompetencje twarde i miękkie. Osoba, która chce pracować z dziećmi, powinna też być ciekawa świata i chcieć się rozwijać. W przypadku pracy z maluchami znaczenie mają metody pracy z dziećmi w przedszkolu - co jakiś czas pojawiają się nowe i należy o tym pamiętać.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc pracować z dziećmi?

Możliwości, jeśli chodzi o pracę z dziećmi, jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz poznać konkretne warunki, zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi wybranego przez ciebie zawodu. Tak na przykład, żeby zostać nauczycielem w przedszkolu, trzeba posiadać kierunkowe wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznymW placówce opiekuńczo-wychowawczej mogą zaś pracować osoby, które mają odpowiednie wykształcenie, a do tego nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, wypełniają obowiązek alimentacyjny, nie były skazane prawomocnym wyrokiem oraz są zdolne do takiej pracy, co potwierdza zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań. Okazuje się więc, że można mówić o różnych warunkach w zależności od tego, w jakim miejscu ma się odbywać praca z dziećmi. Warto wspomnieć, że w każdym tego rodzaju zawodzie trzeba znać określone metody pracy z dziećmi. Niezależnie od tego, jaki zawód wybierzesz, pamiętaj, że warto zadbać o szkolenia. Dzięki nim zyskasz nową wiedzę, która na pewno przyda ci się w pracy. Nawet po kilku czy kilkunastu latach w zawodzie nie należy zapominać o szkoleniach.

Jakie są zalety pracy z dziećmi?

Jeśli chodzi o zalety związane z pracą z dziećmi, można wymienić wiele aspektów. Przede wszystkim, jeśli lubisz maluchy, taka praca będzie dla ciebie po prostu przyjemna. Jest to duża zaleta, biorąc pod uwagę to, że często ludzie narzekają i są nieszczęśliwi, ponieważ wykonują pracę, która jest dla nich uciążliwa. Kolejną zaletą pracy z dziećmi jest to, że można obserwować ich rozwój i dołożyć swoją cegiełkę, co przynosi wiele satysfakcji. Istnieje wiele sposobów na to, aby pomóc dziecku lepiej poznać świat, nabywać nowe umiejętności i ćwiczyć te, które już posiada. Można wspomóc rozwój dziecka, wykorzystując np. techniki plastyczne w pracy z dziećmi. Jeśli chodzi o zalety takiej pracy, nie można zapomnieć również o tym, że w wielu przypadkach można bardzo pozytywnie wpłynąć na życie malucha. Mowa tutaj na przykład o pracy z dziećmi, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Praca z dziećmi to nie tylko zalety. Przed podjęciem decyzji, czy chcesz zarabiać w ten sposób, pamiętaj, że może oznaczać to konieczność radzenia sobie z wieloma zadaniami. Jest to szczególnie widoczne w codzienności nauczycieli, którzy pracę zabierają do domu i często sprawdzając kartkówki, przygotowują się jednocześnie na kolejną lekcję. Czy multitasking to coś dobrego? W dłuższej perspektywie czasu niestety nie. Wielozadaniowość ma negatywny wpływ na przykład na koncentrację. Warto więc unikać chaosu i przeładowania informacjami.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. turystyki

Coral Travel Poland

  • Warszawa
Dodana
Dodana

Marketing Specialist

APILO Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Junior Content Specialist

APILO Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Jakie zawody kwalifikują się do pracy z dziećmi?

Wydaje ci się, że praca z dziećmi jest rozwiązaniem dla ciebie? Jeśli tak, masz naprawdę wiele możliwości. Oto kilka zawodów dla osób, które chcą pracować z dziećmi.

  • Nauczyciel – jeśli chcesz pracować z najmłodszymi, przedszkole sprawdzi się doskonale. Jeśli zaś interesuje cię praca z dziećmi nieco starszymi, postaw na szkołę podstawową.
  • Nauczyciel wspomagający – praca z dziećmi z autyzmem, niedosłyszącymi, z objawami zespołu Aspergera to tylko niektóre z wielu możliwości. Osoba wykonująca ten zawód musi być bardzo cierpliwa.
  • Animator – świetna opcja w przypadku osób, którym nie przeszkadza dorywczy tryb pracy, są energiczne i mają dobrze rozwiniętą kreatywność i wyobraźnię.
  • Niania – to zawód dla osób, które są bardzo empatyczne, lubią organizować dzieciom czas i wiedzą, jak to robić.
  • Wychowawca w placówce opiekuńczo-wychowawczej – to nieco trudniejsza praca, ale dająca wiele satysfakcji. Jest to dobra opcja dla osób, które mają w sobie dużo empatii i po prostu chcą pomagać dzieciom. W przypadku tego zawodu kursy potrzebne do pracy z dziećmi i młodzieżą to konieczność, jeśli chce się dobrze wykonywać swoje obowiązki.

Śmiało można powiedzieć, że dla osób chcących pracować z dziećmi jest wiele możliwości. Nie wiesz, co wybrać? Zapoznaj się z ofertą kursów zawodowych i szkół wyższych, aby przekonać się, co jest dla ciebie odpowiednie. Na stronie wybranej uczelni lub kursu znajdziesz zakres tematyczny, króry ułatwi ci wybór zawodu.

Czy pracowałaś już jako niania lub opiekunka? Jakie są Twoje dobre strony i umiejętności, które pomogą Ci w pracy?

Powyższe pytanie zadają zazwyczaj rodzice kandydatkom na opiekunki dla ich dzieci. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby ich pociechy trafiły w dobre ręce. Oto rady dla niani poszukującej pracy. Aby mieć wysokie szanse na otrzymanie tego stanowiska, należy wzbudzić w rodzicach zaufanie oraz właściwie przekonać ich do tego, jakie posiada się kwalifikacje i umiejętności.

praca niani z czym się wiąże

To Cię powinno też zainteresować: Najnowsze oferty pracy dla opiekunów i opiekunek w Gdyni

Kandydatka na nianię w żadnym wypadku nie powinna też wyrażać się negatywnie o swoich poprzednich pracodawcach i ich dzieciach - w przeciwnym razie jej kandydatura najpewniej szybko zostanie odrzucona. Jeżeli nigdy w przeszłości nie pracowałaś jako niania, nie ukrywaj tego i powiedz o tym rodzicom wprost. Twoja szczerość z pewnością zostanie doceniona. Jednocześnie podkreśl, że bardzo zależy Ci na tej pracy i zrobisz wszystko, aby dzieci pod Twoją opieką czuły się dobrze i były bezpieczne.

Obowiązki niani – czym będziesz musiała się zajmować?

Czym będziesz musiała się zajmować będąc nianią?

Jak wygląda życie opiekunki dla dzieci?

Przykładowy zakres obowiązków niani przedstawia się następująco:

  • sprawowanie opieki nad dziećmi,
  • zawiezienie dzieci do żłobka, przedszkola lub szkoły,
  • przygotowywanie posiłków dla dzieci,
  • sprzątanie mieszkania,
  • organizowanie dzieciom form aktywności,
  • wspólne śpiewanie lub czytanie,
  • przeprowadzanie rozmów z dzieckiem.

Czy niania musi zajmować się także domem?

Wiele opiekunek dla dzieci zajmuje się także domem. Wszystko zależy od negocjacji pomiędzy opiekunką a jej pracodawcami, dlatego zanim rozpoczniesz pracę zapytaj o swój dokładny zakres obowiązków, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

To Cię powinno też zainteresować: Opiekunka dla dziecka czy guwernantka?

Dla każdego rodzica - podpisanie umowy z nianią

Umowę uaktywniającą z nianią podpisać może zarówno oboje rodziców, jak i rodzic samotnie wychowujący dziecko rodzic. Nie ma przy tym znaczenia forma zatrudnienia rodziców - mogą oni świadczyć pracę zarówno w oparciu o umowę o pracę, prowadzić swoją własna działalność gospodarczą lub też podpisać z pracodawcą jedną z umów cywilnoprawnych. Opiekunką dziecka, która realizować będzie funkcje opiekuńcze czy edukacyjne zawsze musi być osoba fizyczna.

Praca niani dodatkowe obwiązki

Nie ma jednak przeszkód, aby na tym stanowisku została zatrudniona osoba spokrewniona z rodzicami dziecka (może być to np. babcia dziecka). Ustawodawca w tym zakresie nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych ograniczeń i powinni o tym pamiętać rodzice, którzy dopiero rozważają zatrudnienie niani.

Punkty w umowie z nianią

Dla celów dowodowych umowa uaktywniająca powinna zostać zawarta na piśmie. Zgodnie z przepisami powinno znaleźć się w niej kilka elementów. Konieczne jest wskazanie nie tylko stron umowy, ale również celu i przedmiotu, dla którego jest ona nawiązywana. Ponadto, strony są zobowiązane do umieszczenia informacji o czasie i miejscu sprawowania opieki nad dziećmi. Te powinny został wymienione (może być z imienia i nazwiska). Niezbędnym elementem umowy jest również wskazanie wynagrodzenia za pracę, które otrzymywać będzie opiekunka i określenie terminu wypłaty. Strony mogą przy tym zawrzeć umowę na dowolny okres, jedynym ograniczeniem jest wyżej wskazany wiek dziecka.

Kwestia składek na ubezpieczenie społeczne przy zatrudnianiu opiekunki do dziecka

Najwięcej wątpliwości wśród rodziców wywołuje pytanie o składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nawiązanie takiej umowy wiąże się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Jedyną dowolność strony mają w zakresie decydowania o ubezpieczeniu chorobowym, gdyż opłacanie tego jest dobrowolne.

zatrudnienie niani

Ustawa uaktywniająca miała na celu wyciągnięcie z szarej strefy osób, które świadczą pracę bez umowy. Z tego względu w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne ustawodawca zastosował konkretne rozwiązania. Mowa przede wszystkim o tym, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych finansuje za nianię składki na wyżej wymienione ubezpieczenia. Ograniczeniem jest tu jednak ich wysokość - Zakład ma obowiązek odprowadzić składki od podstawy wynagrodzenia nie wyższego niż aktualnie obowiązująca pensja minimalna. Jeżeli strony umówiły się na wyższe wynagrodzenie za pracę, to wówczas pozostałą część zapłacić musi pracodawca rodzice lub rodzic. Wyżej wspomniane ubezpieczenie chorobowe opłacane powinno być przez opiekunkę.

Ustawodawca, aby nie dochodziło do nadużyć, wskazał również okresy, w których rodzice nie będą mogli skorzystać z umowy uaktywniającej z finansowanie składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tu m.in. o sytuacji, w której jedno z rodziców przebywa na urlopie macierzyńskim. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj urlopu jest udzielany wyłączenie z uwagi na urodzenie się dziecka.

Czy praca z dziećmi staje się coraz trudniejsza?

Często można usłyszeć od ludzi lub przeczytać na przykład na portalach społecznościowych, że praca z dziećmi jest coraz trudniejsza. Czy jest to prawda? Dla osoby, która ludzi dzieci i wie, jak z nimi postępować, taka praca może być czasami trudna, ale jednocześnie satysfakcjonująca. Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście do małego człowieka - liczy się cierpliwość, empatia i brak agresji. Wszystko, co trzeba wiedzieć, poznasz w trakcie kształcenia. Nie musisz obawiać się, że coś będzie dla ciebie za trudne. Postaw na ciągłe doskonalenie, a przekonasz się, że naprawdę warto. Jeśli nie masz pewności, czy praca po studiach będzie dla ciebie odpowiednia, upewnij się, że chcesz pracować z dziećmi. Możesz to zrobić, podejmując pracę, w której przypadku można mówić o czymś takim jak niski próg wejścia. Przykładem takiego zawodu jest opiekun dziecięcy i asystent nauczyciela.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zalety pracy z dziećmi?

Praca z dziećmi może przynosić wiele satysfakcji. Dzięki niej możliwe jest bowiem wspomaganie rozwoju dziecka i obserwowanie kolejnych jego etapów. W przypadku pracy w miejscach takich jak placówki opiekuńczo-wychowawcze, warto wspomnieć również o tym, że pomaga się dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych. Główne zalety pracy z dziećmi to możliwość obserwowania ich rozwoju i pomaganie w kolejnych jego etapach. W przypadku osób, które pracują w placówkach opiekuńczo-wychowawczych można też mówić o pomocy dzieciom, które pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych.

Jakie zawody można wykonywać, chcąc pracować z dziećmi?

Jakie zawody można wykonywać, chcąc pracować z dziećmi?nOsoba, która chce pracować z dziećmi, ma wiele możliwości. Można na przykład zostać nauczycielem lub pomocą, animatorem, nianią, wychowawcą w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Przykłady zawodów, jakie można wykonywać, chcąc pracować z dziećmi to: nauczyciel, nauczyciel wspomagający, animator, niania, wychowawca w placówce opiekuńczo-wychowawczej i inne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

coolaaaa

coolaaaa

Jako nauczyciel w przedszkolu muszę powiedzieć, że ta praca wymaga dużych nakładów pracy. Jednak gdy widzę, jak rozwijają się moje podopieczne, to wszystko staje się warte zachodu. Polecam każdemu, kto lubi dzieci i chce pomóc im w poznawaniu świata.
Kasia

Kasia

W mojej firmie zawsze ceniłem sobie osoby, które potrafią łatwo nawiązywać kontakty z dziećmi. To bardzo ważne, aby maluchy czuły się swobodnie i bezpiecznie. Z przekonaniem mogę stwierdzić, że dobry pracownik z dziećmi to skarb każdej placówki.
Luc8

Luc8

Praca z dziećmi wymaga ogromnej odpowiedzialności. Lubię dzieci i chętnie bym z nimi pracowała, jednak mam wątpliwości, czy dam radę sprostać temu wyzwaniu. Na pewno warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami, zanim zdecydujemy się na ten zawód.
Wiola

Wiola

Często zastanawiałam się, czy praca z dziećmi byłaby dla mnie odpowiednia. Ten artykuł na pewno mnie do niej zachęcił, jednak nie mam odpowiedniego wykształcenia. Czy istnieją jakieś szkolenia, które mogą mi pomóc?
Protcner

Protcner

Uważam, że praca z dziećmi wymaga dużych predyspozycji i cierpliwości. To nie jest praca dla każdego, ale jeśli ktoś lubi dzieci i chce pomagać w ich rozwoju, to może być bardzo satysfakcjonująca.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.