Spis treści
Czym zajmuje się Analityk kredytowy?
Od decyzji przez nich wydawanych zależy to, czy klient indywidualny lub przedsiębiorca otrzyma kredyt w banku. Kim są analitycy kredytowi i na czym polega ich praca? Omówmy na początek, kto może liczyć na posadę w banku i na jakie studia trzeba się wybrać, by w przyszłości móc pracować w tym właśnie zawodzie.
Analityk kredytowy w banku czy w przedsiębiorstwie?
Choć banki już dawno zaostrzyły swoją politykę kredytową i dziś dokładnie analizują każdy wniosek, to zainteresowanie produktami bankowymi w dalszym ciągu jest bardzo duże. Dlaczego warto kształcić się w zawodzie analityka kredytowego i akie są perspektywy rozwoju w takiej pracy?
Analitycy kredytowi są zatrudniani nie tylko w bankach, lecz także w przedsiębiorstwach. Kojarzą się jednak głównie z bankami, a to dlatego, że to właśnie oni są odpowiedzialni za rozpatrywanie wniosków kredytowych (klientów indywidualnych i biznesowych, zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez bank).
Poza rozpatrywaniem wniosków kredytowych analitycy kredytowi zajmują się również przygotowywaniem dokumentów dotyczących zabezpieczenia udzielanego kredytu czy monitorowaniem spłaty zadłużenia przez poszczególnych klientów. Ich praca nie jest zatem monotonna i nie polega wyłącznie na analizowaniu tabel z liczbami.
Edukacja przyszłego analityka
Większość osób myślących o tym, by w przyszłości pracować w banku na stanowisku analityka kredytowego, decyduje się na studia z zakresu bankowości lub ekonomii. Ukończenie jednego z tych dwóch kierunków pozwala na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu ekonomii i finansów. To rzeczywiście najlepszy sposób, by zostać analitykiem kredytowym. Dobrym rozwiązaniem może też być ukończenie studiów podyplomowych, które jeszcze lepiej przygotują do wykonywania tego zawodu.
Niezależnie od kierunku studiów, nie zaszkodzi, by przyszły analityk zdecydował się na odbycie praktyk w jednym z banków. Pozwoli mu to lepiej zapoznać się z pracą specjalistów i poznać rozwiązania powszechnie stosowane przez bank, z którym chciałby się związać. Najlepsi kandydaci, którzy ukończą praktyki z wyróżnieniem, mogą liczyć na otrzymanie oferty zatrudnienia. Oznacza to, że pracę na stanowisku młodszego analityka kredytowego można rozpocząć już na studiach.
Jeśli jesteś ciekaw, jakie umiejętności i konkretne kwalifikacje zdobywa się podczas kształcenia kierunkowego, obejrzyj np. prezentację Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach dotyczącą studiów o specjalności analityka finansowego:
Cechy dobrego analityka kredytowego
Analitycy kredytowi rzadko pracują zespołowo. Z tego względu tak ważne jest, by przyszły analityk odnajdywał się w samodzielnej pracy. Ponieważ od decyzji podejmowanych przez tego pracownika zależy to, czy bank będzie zarabiał, czy też straci, istotne jest, by w pracy wykazywał się on skrupulatnością, odpowiedzialnością i rzetelnością.
Ponieważ codzienna praca analityka koncentruje się na rozpatrywaniu wniosków kredytowych, ważna jest również umiejętność pracy pod presją czasu. Współcześnie większość banków oferuje klientom, że udzieli odpowiedzi na ich wniosek kredytowy w ciągu np. 15 minut. Tyle właśnie ma analityk, by stwierdzić, czy klientowi można powierzyć pieniądze.
Analityk kredytowy – zarobki i możliwość rozwoju kariery
Zarobki analityka kredytowego w dużej mierze zależą od jego umiejętności i doświadczenia. Ci, którzy przepracowali w tym zawodzie wiele lat, mogą liczyć na to, że będą kierowali zespołem i tym samym otrzymają kierowniczą pensję. Początkujący analityk nie powinien jednak narzekać na zarobki, bo rynek usług bankowych dynamicznie się rozwija i z każdym rokiem banki odnotowują coraz wyższe zyski.
Jeżeli chodzi o możliwości rozwoju, to analityk najczęściej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej lub tuż po zatrudnieniu otrzymuje szczegółowe informacje o tym, jak będzie wyglądała ścieżka jego kariery.
Zakres obowiązków analityka kredytowego
Analityk kredytowy ma szeroki zakres obowiązków, a dodatkowo jego stanowisko wiąże się z dużą decyzyjnością, co dla wielu kandydatów jest dodatkowym atutem takiej pracy.
Analityk kredytowy najczęściej zajmuje się przede wszystkim analizą wniosków kredytowych dotyczących przyznania finansowania (kredytu, pożyczki) lub innego produktu bankowego. Analiza opiera się na bardzo sztywnych wytycznych, które są określane przez departament ryzyka, dlatego nie jest to praca kreatywna, a raczej analityczna i odtwórcza. Analityk w banku swoje decyzje musi uzależniać od wielu czynników, np. polityki banku, zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy i zaproponowanego zabezpieczenia. Inne reguły analizy będą obowiązywać w przypadku klientów indywidualnych, a inne - biznesowych.
Taki analityk, inaczej mówiąc, Weryfikator kredytowy, rozpoczyna swoją pracę w momencie otrzymania wymaganych danych od doradcy bankowego. Dodatkowo zajmuje się przygotowywaniem projektów umów kredytowych i innych związanych z tym dokumentów. Odpowiada również za księgowanie zawartych transakcji, archiwizowanie dokumentów i monitorowanie sytuacji finansowej kredytobiorcy. Sprawdza terminowość wpływających rat od klienta oraz pozostaje w ciągłym kontakcie z poszczególnymi oddziałami banku. Ze względu na tak rozległe obowiązki, praca dla analityków jest powszechnie uważana za bardzo prestiżową, co też przekłada się bezpośrednio na zarobki. Analityk z odpowiednim stażem może otrzymać wynagrodzenie rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie.
Czy każdy może zostać analitykiem kredytowym?
Na stanowisku analityka najbardziej odnajdują się osoby zainteresowane szeroko rozumianym rynkiem finansowym, posiadające zdolności analityczne i wyróżniające się uczciwością i sumiennością. Powinny to być osoby rzetelne, dokładne i sumienne. Praca analityka nie wiąże się z dużym kontaktem z innymi osobami. Zazwyczaj wykonuje się ja w skupieniu, przy komputerze, dlatego jest to też idealna praca dla osób, które odnajdują się na stanowiskach typowo biurowych.
To może Cię również zainteresować
Poradnik o kredytach firmowych – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?