Spis treści
Kto nadaje się na listonosza?
Nie każdy sprawdzi się w pracy listonosza. Dlaczego? Tylko pozornie jest to zajęcie, które nie wymaga większych umiejętności. W praktyce każdy listonosz musi codziennie pokonać dziesiątki kilometrów. Tylko nieliczni mogą przy tym otrzymać służbowy pojazd – większość jest zmuszona korzystać z roweru. W pracy przyda się zatem sprawność fizyczność i umiejętność dźwigania ciężarów – po zapakowaniu torby przesyłkami jest ona naprawdę ciężka.
Praca listonosza wiąże się również z odpowiedzialnością. List można wysłać m.in. za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W takiej sytuacji listonosz musi pamiętać o tym, aby poprosić adresata o dodatkowy podpis. Podobnie rzecz ma się z pieniędzmi wydanymi doręczycielowi przez kasę, a z których po powrocie ze swojego rewiru musi się on skrupulatnie rozliczyć.
- dobra orientacja w terenie
- sprawność i odporność fizyczna
- dobra organizacja
- skrupulatność
Zawód listonosza wymaga też dokładnego poznania topografii miasta, w którym się pracuje. To zupełna podstawa – w przeciwnym razie doręczyciel nie będzie w stanie prawidłowo poukładać listów czy paczek tak, aby nie krążyć po całym mieście.
Główne zagrożenia w pracy doręczyciel?
Każda osoba rozpoczynająca pracę jako listonosz musi pamiętać o głównych niebezpieczeństwach. Te czekają na nich przede wszystkim w dni, w które roznoszą emerytury, renty czy inne zasiłki wypłacane przez instytucje publiczne. Zapomnieć nie można również o zwierzętach, głównie psach, które często pilnują posesji i są potencjalnym zagrożeniem z punktu widzenia doręczycieli.
Listonosz to osoba, która musi roznosić listy, przesyłki czy emerytury niezależnie od pogody. Opady deszczu czy śniegu nie zwalniają doręczyciela od opuszczenia siedziby operatora pocztowego. O przeziębienie zatem nie jest trudno.
Jak znaleźć pracę jako listonosz?
Obecnie stanowisko pracy listonosza nie jest bardzo oblegane, a popyt rośnie, m.in. z racji coraz częściej dokonywanych przez wszystkich zakupów przez interenet. Osoby zainteresowane pracą w charakterze listonosza mogą więc wybierać wśród wielu operatorów pocztowych. Większość z nich cyklicznie poszukuje osób do pracy. Do wykonywania zawodu listonosza nie jest konieczne odbycie żadnych kursów, bardziej liczą się predyspozycje, pracowitość i chęci. Choć u pracodawców mile widziane jest doświadczenie, nie jest konieczne do otrzymania tej posady.
Ogłoszenia o pracy dla doręczycieli można znaleźć zarówno na stronach internetowych poszczególnych operatorów, jak i na portalach z ogłoszeniami o pracę. Część operatorów pocztowych zgłasza zapotrzebowanie na pracowników również w agencjach pracy tymczasowej. W praktyce zatem zainteresowani mają spore możliwości.
Więcej informacji w artykule: Gdzie szukać ofert pracy?
Wynagrodzenie – ile zarabia listonosz?
Pensja listonosza jest uzależniona od polityki prowadzonej przez poszczególnych operatorów pocztowych. Niestety, choć praca jest ciężka i wymaga posiadania konkretnych umiejętności, doręczyciele przesyłek nie zarabiają wiele – najczęściej jest to minimalna krajowa lub kwota niewiele wyższa, ok. 2 tys. zł netto miesięcznie. W podanej pensji listonosza często są uwzględnione premie lub napiwki wręczane przez adresatów przesyłek czy przekazów pieniężnych. W przypadku listonosza z własnym samochodem Poczta Polska zwraca dodatkowo koszty paliwa.
Poza kwestią wynagrodzenia nie można zapomnieć również o umowie. Na umowę o pracę może liczyć niewielka część doręczycieli – reszta pracuje w oparciu o tzw. umowy śmieciowe, czyli umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
To może Cię również zainteresować