Spis treści
Prawie każdą umowę o pracę można wypowiedzieć. Aby do tego doszło pracodawca lub pracownik powinien dostarczyć dokument wypowiedzenia. Obie strony są zobowiązane do przestrzegania okresu wypowiedzenia. Należy również pamiętać, że dokument ten powinien spełniać wymogi formalne, np. datę zawarcia umowy, okres wypowiedzenia czy dane pracownika oraz pracodawcy.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę – wzór
W zależności od warunków można wyróżnić kilka form zakończenia umowy. Najpopularniejszym sposobem jest wypowiedzenie umowy o pracę. Jeśli jednak obu stronom zależy na jak najszybszym zakończeniu współpracy i są co do tego zgodne, można zakończyć umowę porozumieniem stron. W przypadku, gdy pracodawca złamie podstawowe prawa pracownika, można zastosować wypowiedzenie w trybie natychmiastowym.
Jak napisać wypowiedzenie z pracy w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem obu stron? W dokumencie należy zawrzeć informacje takie, jak:
- data i miejscowość,
- imię i nazwisko pracownika,
- adres pracownika,
- imię i nazwisko lub nazwa pracodawcy,
- adres pracodawcy,
- informacje dotyczące umowy, która jest rozwiązywana (data zawarcia, miejsce)
- sugerowana data rozwiązania umowy,
- podpis pracownika i pracodawcy.
W przypadku rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym nie ma okresu wypowiedzenia, ale strona składająca wypowiedzenie powinna podać przyczynę takiej decyzji oraz pouczenie, w którym zaznaczy, że istnieje możliwość odwołania się do sądu pracy.
Przyjmujący dokument – jeśli go akceptuje – składa podpis z datą przyjęcia wypowiedzenia oraz adnotacją wyrażającą zgodę (np. „zgadzam się na przytoczone warunki wypowiedzenia”). Wypowiedzenie umowy o pracę można przekazać ustnie, telefonicznie, e-mailem lub w wiadomości tekstowej. Jednak, by być przekonanym, że druga strona zapoznała się z treścią wypowiedzenia, zaleca się zastosowanie formy pisemnej.
W przeciwnym wypadku, bez dowodu na to, że składaliśmy wypowiedzenie, w skrajnych przypadkach możemy zostać oskarżeni o porzucenie pracy. Dlatego zawsze starajmy się dopilnować formalności.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika
Wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia przez pracownika, które ma na celu zakończyć umowę po odpowiednim okresie wypowiedzenia. Taki dokument należy dostarczyć zawsze w dwóch wersjach – dla pracownika oraz pracodawcy. Nie jest konieczne, aby zawierać w nim powód wypowiedzenia.
Do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (czyli w trybie natychmiastowym) dochodzi w przypadku, gdy pracodawca złamie podstawowe obowiązki pracownika (np. zapewnienie higienicznych warunków pracy lub niewypłacenie należnego wynagrodzenia). Podobnie jest, kiedy otrzymamy orzeczenie lekarskie, że dane środowisko pracy szkodzi naszemu zdrowiu – obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie nam innych, bezpiecznych warunków. Kiedy tego nie zrobi, również mamy prawo do wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę
Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje określony okres wypowiedzenia. Czas trwania takiego okresu zależy od liczby lat przepracowanych u pracodawcy oraz od rodzaju umowy i może trwać od kilku dni do nawet 3 miesięcy.
Do czasu zatrudnienia wlicza się także łączny czas zatrudnienia u konkretnego pracodawcy, nawet jeśli pomiędzy poszczególnymi umowami były przerwy. Do stażu zalicza się także zwolnienia lekarskie, urlopy bezpłatne i wychowawcze oraz okres zatrudnienia u innego pracodawcy, jeśli zmiana pracy była spowodowana przejęciem firmy.
Istnieje możliwość skrócenia lub wydłużenia okresu wypowiedzenia w określonych sytuacjach. Prawo do wydłużenia okresu wypowiedzenia mają pracownicy, których stanowisko było związane z odpowiedzialnością materialną za przydzielone mienie. Inaczej wygląda sprawa przypadku skrócenia tego okresu.
Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia?
W sytuacji, gdy rozwiązanie umowy odbywa się w trybie natychmiastowym, właściwie z dnia na dzień przestaje nas obejmować obowiązek pracy. Jednak zdecydowanie częściej umowa rozwiązywana jest z okresem wypowiedzenia, przy czym warto mieć na uwadze, że nie zaczyna się on w momencie, gdy któraś ze stron składa wypowiedzenie. To, od kiedy się zaczyna się okres wypowiedzenia, zależy od długości tego okresu (czy są to tygodnie czy miesiące), a także od momentu, w którym złożyliśmy dokument.
W przypadku okresów wypowiedzenia miesięcznych i dłuższych rozpoczyna się on w pierwszym kalendarzowym dniu miesiąca po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie. Natomiast jeśli okres ten jest krótszy (1-3 tygodni), okres wypowiedzenia liczy się od pierwszej niedzieli następującej po tygodniu, w którym złożono wypowiedzenie.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę
Zwolnienie pracownika jest z pewnością bardzo trudną decyzją, jednak czasami konieczną. Niejednokrotnie pracodawca ma wówczas wątpliwości związane z procedurą postępowania. Zastanawia się, jak napisać wypowiedzenie z pracy w trybie natychmiastowym, jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracownika czy jaką podać przyczynę zerwania umowy.
Przyczyna zwolnienia pracownika jest jednym z najbardziej istotnych elementów w procesie zwalniania. To właśnie od niej zależy forma rozwiązania umowy o pracę. Najczęściej wybieranym sposobem jest wypowiedzenie umowy o pracę. Wówczas, tak jak w przypadku wypowiedzenia ze strony pracownika, obowiązuje nas okres wypowiedzenia – czyli czas między złożeniem oświadczenia a ostatecznym rozwiązaniem stosunku pracy.
W przypadku umów terminowych pracodawca nie jest zobowiązany do uzasadnienia zwolnienia, chyba że jest to przyczyna niedotycząca pracownika, np. likwidacja firmy.
To nie wszystko. Jeśli pracodawca wypowiada umowę na czas nieokreślony, podana przez niego przyczyna musi spełniać trzy wymogi, a więc być:
- rzeczywista (zgodna z prawdą),
- konkretna (stwierdzenie, że pracownik nie spełnia odpowiednich wymagań na danym stanowisku, nie jest wystarczające – powód zwolnienia powinien być konkretnie sprecyzowany),
- zrozumiała dla pracownika.
Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że w przypadku sprawy sądowej pracodawca nie będzie mógł przytoczyć innej przyczyny niż tej, którą podał w wypowiedzeniu umowy o pracę.
W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę ważne jest także ustalenie odpowiedniego czasu wypowiedzenia. Aby to zrobić, należy prawidłowo obliczyć okres zatrudnienia pracownika na danym stanowisku. Trzeba również pamiętać, że do okresu zatrudnienia należy doliczyć również czas od daty składania wypowiedzenia do daty ostatecznego rozwiązania umowy.
Składając wypowiedzenie, pracodawca musi pamiętać także o dopilnowaniu pewnych formalności: wypowiedzenie umowy o pracę powinno być złożone na piśmie i wskazywać, jaki okres wypowiedzenia przysługuje pracownikowi. Powinno też zawierać informację o prawie odwołania się do sądu pracy, które przysługuje pracownikowi. Informacja powinna zawierać także konkretną datę, by można się odwołać od konkretnej decyzji pracodawcy oraz nazwę sądu, do którego pracownik może się zwrócić. Termin odwołania wynosi zazwyczaj tydzień.
Napisanie wypowiedzenie umowy o pracę nie jest skomplikowane. Warto znać pewne zasady formalne, które ułatwią poprawne skonstruowanie takiego dokumentu. Należy pamiętać, że wypowiedzenie umowy, czyli oświadczenie zwalniające z obowiązku świadczenia pracy, może nastąpić ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Zakończenie stosunku pracy może nastąpić również za porozumieniem stron. Aby mieć pewność, jak powinieneś postąpić w Twojej sytuacji, warto zapoznać się z przepisami Kodeksu pracy i wybrać odpowiedni sposób.
To może Cię również zainteresować