Spis treści
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka
Kiedy na świat przychodzi potomek, w życiu zachodzi wiele zmian. Już przed porodem towarzyszy nam wiele obowiązków – zakup wózka, łóżeczka, ciuszków i wszelkich akcesoriów pielęgnacyjnych. Często już w szpitalu okazuje się, że jeszcze nie wszystko jest skompletowane i ojciec dziecka musi dokupić kilka istotnych rzeczy, a oprócz tego załatwić sprawy urzędowe. Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka jest więc bardzo przydatnym przywilejem, który umożliwia wsparcie młodych rodziców w tych pięknych, aczkolwiek wymagających chwilach.
Urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem dziecka przysługuje obojgu rodzicom. Wprawdzie nie ma takiego zapisu w Kodeksie pracy, jednak reguluje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). Zawarty w § 15 tego dokumentu zapis głosi, że pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do 2 dni wolnych od obowiązku świadczenia pracy i jest to właśnie tzw. urlop okolicznościowy z tytułu dziecka.
Niemniej najczęściej zleceniodawcy nie pozostają obojętni na tego typu okoliczności i godzą się na przesunięcie terminu zlecenia.
Urlop dla ojca po urodzeniu dziecka
Choć zgodnie z Rozporządzeniem urlop okolicznościowy urodzenie dziecka przysługuje obojgu rodzicom, to w praktyce sprawa wygląda nieco inaczej. Otóż takie zwolnienie od świadczenia pracy może zostać udzielone tylko wówczas, gdy pracownik w danym dniu byłby zobligowany do stawienia się w pracy. Nie może zostać udzielony dodatkowy dzień wolny, kiedy zgodnie z grafikiem ma wolne, przebywa na urlopie bezpłatnym czy na L4. Zatem choć formalnie matce dziecka przysługują 2 dni wolne, to jednak trzeba pamiętać, że ta wraz z dniem porodu nabywa uprawnienia do urlopu macierzyńskiego. Tym samym w rzeczywistości jest to urlop dla ojca po urodzeniu dziecka, m.in. w celu opieki nad żoną po porodzie.
Warto pamiętać, że urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka może być wykorzystany zarówno w dniu narodzin potomka i dzień po, jak i w zupełnie innym terminie. Nie ma też obowiązku wykorzystywania obu dni łącznie. Konieczne jest natomiast powiązanie dni wolnych z okolicznością.
Tym samym urlop dla ojca po urodzeniu dziecka powinien być wykorzystany w celu opieki nad niemowlakiem i jego matką czy załatwianiem spraw urzędowych. Do tych należy między innymi zgłoszenie narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w dziale kadr zakładu pracy, ubieganie się o Becikowe czy o wypłatę świadczenia z tytułu dodatkowego ubezpieczenia. Tak więc okazji do wykorzystania urlopu dla ojca po urodzeniu dziecka jest naprawdę wiele.
Dodajmy przy tym, że chęć skorzystania z urlopu ojcowskiego nie ma wpływu na prawo ze skorzystania z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka.
Urlop okolicznościowy po urodzeniu dziecka a cesarka
Po narodzeniu dziecka matka najczęściej wraz z maluchem pozostaje jeszcze w szpitalu. Uspokajamy przy tym wszystkie przyszłe matki: w kwestii urlopów macierzyńskiego i okolicznościowego nie ma znaczenia rodzaj porodu. Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka bez względu na to, czy odbyło się to naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, przysługuje w równej mierze ojcu, a matce tak samo świadczenie macierzyńskie.
Jest to więc okazja dla ojca do uregulowania powyżej wspomnianych kwestii, ale też do opieki nad maleństwem i nacieszenia się jego obecnością. Pierwsze chwile po narodzinach są szczególne i emocjonujące, dlatego wielu mężczyzn decyduje się z wolnego skorzystać właśnie wtedy. Niemniej nie ma takiego obowiązku – można to uczynić również w dowolnym momencie, jednak pod warunkiem, że urlop będzie wykorzystany na wydarzenia związane z narodzinami potomka, co trzeba odpowiednio uzasadnić pracodawcy.
Wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – wzór
W związku z tym, że urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka jest udzielany na prośbę pracownika, niezbędne jest złożenie wniosku u pracodawcy. Szukasz odpowiedzi na pytanie „Jak wygląda wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka wzór?”. Otóż nie ma jednej, obowiązującej formuły. Zdradzamy więc, jak stworzyć samodzielnie taki dokument.
Co powinien zawierać wzór wniosku o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka?
- Data i miejsce sporządzenia dokumentu
- Dane pracodawcy
- Dane pracownika ubiegającego się o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka
- Wskazanie przysługującej liczby dni wolnych
- Podanie daty, kiedy urlop okolicznościowy urodzenie dziecka ma zostać udzielony
- Wskazanie celu wykorzystania urlopu – np. opieka nad dzieckiem i matką, załatwianie spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego
- Odręczny podpis pracownika
Warto wiedzieć, że pracodawca ma prawo zażądać od pracownika dokumentu potwierdzającego zaistniałe okoliczności. Oznacza to, że może, choć nie musi, poprosić o odpis aktu urodzenia dziecka.
Poronienie lub śmierć dziecka a praca
Bywają i przykre zdarzenia, w których noworodek umiera zaraz po porodzie lub w trakcie. Niekiedy też dochodzi do poronień już w zaawansowanej ciąży. W przypadku takiej tragedii nie oczekuje się rzecz jasna, że rodzice od razu stawią się w pracy. Po urodzeniu martwego dziecka matce nadal przysługują dni wolne, by mogła dojść do siebie i przejść bez dodatkowych stresów przez trudny okres żałoby. Reguluje to Kodeks pracy.
Osobie na macierzyńskim nie przysługuje wówczas urlop okolicznościowy z racji tego, że już przebywa na urlopie. Z kolei urlop macierzyński po poronieniu jest skrócony.
Ojciec w razie takiego zdarzenia również ma prawo do urlopu: okolicznościowego (2 dni) oraz urlopu z tytułu zgonu dziecka (2 dni). Łącznie obojgu rodzicom przysługuje 4 dni urlopu okolicznościowego, przy czym matce tylko w przypadku, gdy nie jest na macierzyńskim.
Każdy zatrudniony ma możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka. Warto jednak pamiętać o przedłożeniu wniosku, w którym uzasadnione będą okoliczności. Takie dni wolne nie wliczają się do wymiaru urlopu wypoczynkowego, a za skorzystanie z nich przysługuje wynagrodzenie. Warto więc skorzystać z tej dodatkowej możliwości, jaką prawodawca dał rodzicom.
To może Cię również zainteresować
Urlop okolicznościowy na ślub - dodatkowe dni wolnego dla pracowników