Spis treści
Kwestie urlopów okolicznościowych reguluje nie Kodeks pracy, a Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). W dokumencie tym zostały umieszczone zapisy wskazujące na okoliczności, kiedy można otrzymać dodatkowe dni urlopu, których nie wlicza się w wymiar urlopu wypoczynkowego. Zastanawiasz się, ile urlopu na ślub dziecka Ci przysługuje? Otóż prawodawca przyznał rodzicom 1 dzień wolny na ślub dziecka.
urlop na-ślub-dziecka">Dla kogo urlop na ślub dziecka?
Urlop okolicznościowy na dziecko, które bierze ślub, może zostać przyznany pracownikowi zatrudnionemu w oparciu umowy o pracę, a także na zasadzie mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę. Według prawa ten przywilej dotyczy rodzicielstwa biologicznego, a także sytuacji, gdy dziecko jest przysposobione prawnie wskutek adopcji.
Zastanawiasz się, ile urlopu na ślub dziecka otrzymasz, jeśli pracujesz na umowie cywilnoprawnej? Niestety, zgodnie z Rozporządzeniem nie masz uprawnień do takiego świadczenia. Możesz jednak porozumieć się ze zleceniodawcą odnośnie wolnego w tej sprawie czy zmiany terminu realizacji zlecenia – każdy powinien zrozumieć tę szczególną okoliczność.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Przygotowania do ślubu dziecka to nie tylko zakup odpowiedniej kreacji czy garnituru, ale często też szykowanie wystawnego przyjęcia weselnego czy pomoc młodej parze w załatwianiu formalności. Urlop okolicznościowy na ślub dziecka pracownika może więc przydać się nie tylko na dzień ceremonii, ale też na załatwienie innych, ważnych kwestii.
Niemniej można również skorzystać z przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego i połączyć oba przywileje. Wolne na ślub dziecka przyda się na przykład do ostatnich przymiarek sukni z panną młodą, rozkładania winietek w sali weselnej czy spędzenia czasu z bliskimi, którzy często na tę okoliczność przybywają z odległych miejscowości, a niekiedy i z zagranicy.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka może zostać wykorzystany w dniu ślubu, a także w innym, dowolnym terminie. Jednak jego przeznaczenie musi być związane z wydarzeniem, czego potwierdzenia może zażyczyć sobie pracodawca – najczęściej wystarczy odpis aktu ślubu. Odkładanie dnia wolnego o kilka tygodni może spotkać się z zastrzeżeniami ze strony zatrudniającego, dlatego lepiej jest, kiedy wolne na ślub dziecka wykorzystuje się w tygodniu poprzedzającym lub kolejnym po dniu ślubu.
Wolne na ślub dziecka – wniosek
Wolne przysługujące ze względu na ślub córki lub syna regulowane jest przez prawo, a to oznacza, że pracodawca nie może odmówić udzielenia nam należnych dni wolnych. Nie może też udzielić takiego urlopu z własnej inicjatywy, dlatego chcąc otrzymać z tej okazji wolne, trzeba złożyć odpowiedni wniosek o urlop okolicznościowy na ślub dziecka. Ten powinien zawierać takie elementy jak:
- Data i miejscowość sporządzania dokumentu;
- Dane pracodawcy i pracownika;
- Wskazanie liczby przysługujących dni wolnych;
- Określenie daty, kiedy urlop okolicznościowy na dziecko biorące ślub zostanie wykorzystany;
- Przedstawienie celowości, np. uczestnictwo w ceremonii;
- Podpis wnioskującego.
Należy pamiętać, że urlop okolicznościowy ślub dziecka należy się wyłącznie wówczas, gdy dane wydarzenie wypada w okresie regularnej pracy zatrudnionego. W sytuacji, gdy pracownik przebywa na L4, dłuższym urlopie wypoczynkowym czy urlopie bezpłatnym, nie przysługuje mu „odebranie” przysługującego dnia wolnego.
Więcej o zasadach wykorzystania urlopów okolicznościowych dowiesz się z poniższego nagrania:
Urlop okolicznościowy na dziecko
Korzystając z urlopu okolicznościowego na dziecko biorące ślub, zgodnie z § 16 Rozporządzenia, za czas zwolnienia z pracy zachowuje się prawo do wynagrodzenia. To jest ustalane na podstawie zasad odnoszących się do wynagrodzenia podczas urlopu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy składniki wynagrodzenia ustalane są w wysokości przeciętnej za miesiąc, w którym nastąpiło zwolnienie. Przy takich okolicznościach stosuje się zasady wynikające z obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Niemniej za niewykorzystane dni urlopu okolicznościowego na ślub córki lub syna nie przysługuje ekwiwalent pieniężny. Warto więc skorzystać z dodatkowego dnia wolnego i jak najlepiej wykorzystać ten czas, np. na przygotowania do ceremonii.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka to regulacja prawna, która umożliwia pracownikom otrzymanie dnia wolnego z tytułu ożenku potomka czy wydawania córki za mąż. Jeśli niebawem i Ciebie czeka taka okoliczność, pamiętaj o złożeniu do pracodawcy wniosku o wolne na ślub dziecka. Zyskasz czas na przygotowania, uczestnictwo w ceremonii czy uporządkowanie formalności.
To może Cię również zainteresować
Urlop okolicznościowy na ślub - dodatkowe dni wolnego dla pracowników