Spis treści
Narodziny dziecka to ważne wydarzenie – matka chce otoczyć noworodka jak najlepszą opieką, być blisko niego w najważniejszych chwilach i obserwować postępy w rozwoju. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku adopcji – to równie ważne wydarzenie, wymagające dużego zaangażowania. Właśnie dlatego prawodawca ustanowił urlop macierzyński, który przysługuje zarówno rodzicom biologicznym, jak i tym adopcyjnym (gdy adoptowane dziecko nie ukończyło 7 lat), dając im niezbędny czas na odnalezienie się w nowej sytuacji i zapewnienie odpowiednich warunków dziecku. Czas jednak pędzi niepostrzeżenie i nagle okazuje się, że pora wrócić do obowiązków zawodowych. Jak więc wydłużyć urlop?
Urlop-wypoczynkowy-po-urlopie-macierzyńskim">Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
Matka, która nie chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego, może sięgnąć po urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim. Dzięki temu zyska kilka dodatkowych tygodni, które będzie mogła spędzić z pociechą. Urlop wypoczynkowy jest bowiem urlopem przysługującym każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Ten może mieć w wymiarze 20 dni, jeśli staż pracy jest krótszy niż 10 lat bądź 26 dni, gdy staż pracy wynosi powyżej 10 lat.
Najczęściej dni urlopu udzielane są na wniosek pracownika i po wcześniejszym zaplanowaniu w porozumieniu z pracodawcą. Ten może jednak nie wyrazić zgody na wniosek i udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie. Niemniej kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku kobiet będących na urlopie macierzyńskim.
- Matka, która planuje wydłużyć okres opieki nad nowonarodzonym dzieckiem, powinna bez problemu otrzymać taką możliwość od pracodawcy.
- Zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy, pracownicy na jej wniosek udziela się urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
- Warto też pamiętać, że kwestia ta dotyczy również ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. W obu przypadkach niezbędne jest złożenie u pracodawcy wniosku o urlop wychowawczy po macierzyńskim.
Odmowa ze strony zatrudniającego nie powinna nastąpić, jeśli jednak tak by się stało – wówczas rodzic może dochodzić swoich praw przed sądem pracy, uzasadniając roszczenie naruszeniem swoich praw pracowniczych, wynikających z Kodeksu pracy.
Urlop wypoczynkowy a urlop macierzyński
W związku z tym, że narodziny czy adopcja dziecka budzą wiele emocji, rodzice często zapominają o dopełnieniu formalności. Warto więc w porę zorientować się w swoich prawach i obowiązkach. Jeśli chodzi o kwestię urlopu wypoczynkowego a urlopu macierzyńskiego, należy pamiętać o dotrzymaniu terminów składania wniosku.
- Pracodawca nie może wprawdzie odmówić jego udzielenia, kiedy następuje tuż po macierzyńskim.
- Może natomiast to uczynić, kiedy wniosek nie zostanie złożony z wyprzedzeniem (choćby jednego dnia) i pracownica nie stawi się do pracy albo gdy zacznie już pracować i po kilku dniach zdecyduje się iść na urlop wypoczynkowy.
- Wówczas kwestia ta wymaga porozumienia się z szefem – co najczęściej się udaje, ale nie jest jednak gwarantowane Kodeksem pracy.
Urlop wypoczynkowy a urlop macierzyński to jeszcze jedna ważna kwestia, która często nurtuje mamy i ojców, którzy niedawno przyjęli na świat potomstwo. Jaka? Otóż zastanawiają się, czy można skorzystać z urlopu zaległego i bieżącego jednocześnie. Udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim jest jak najbardziej wskazane.
Nie ma jednak obaw, że urlop ulegnie przedawnieniu i zaistnieje konieczność wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego. Otóż, prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się po upływie 3 lat od daty, w której stało się wymagalne. Tym samym, pracodawca po powrocie zatrudnionej z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego, może skierować ją na zaległy urlop wypoczynkowy. Natomiast prawo do ekwiwalentu ma miejsce wyłącznie, gdy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy.
Wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim
Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika. Dotyczy to także rodziców, którzy pragną go otrzymać po macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym. Wówczas niezbędne jest przedłożenie pisma do pracodawcy. Jak taki wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim powinien wyglądać?
- Data i miejscowość sporządzenia pisma;
- Dane pracownika ubiegającego się o urlop;
- Dane pracodawcy;
- Nagłówek o treści „Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego”;
- Prośbę o udzielenie urlopu;
- Wskazanie roku, za który urlop ma być udzielony;
- Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego;
- Informację odnośnie zakończenia urlopu macierzyńskiego, po którym ma nastąpić udzielenie urlopu wypoczynkowego;
- Odręczny podpis pracownika.
Podsumowując, udzielenie urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim – zarówno zaległego jak i obecnego, jest możliwe i gwarantowane Kodeksem pracy. Należy się zarówno marce, jak i ojcu dziecka, jeśli ten korzystał z przysługującego mu wymiaru urlopu macierzyńskiego. W obu przypadkach niezbędne jest przedłożenie wniosku o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim z wyprzedzeniem.
To może Cię również zainteresować