Spis treści
Analizę zarobków warto zacząć od płacy minimalnej obowiązującej na Zielonej Wyspie. To ona w sporej mierze determinuje wygląd rynku, a w 2019 roku zaszły poważne zmiany w tej kwestii. Przede wszystkim zmieniły się kategorie przyznawania wynagrodzenia minimalnego. Zwiększyła się także sama kwota, więc teoretycznie pracownicy w Irlandii zarabiają teraz więcej niż dotychczas.
Płaca minimalna w Irlandii - od czego zależy i ile wynosi?
Wspomnieliśmy, że w 2019 roku zmieniła się płaca minimalna oraz warunki jej przyznawania. Rząd irlandzki 1 stycznia 2019 roku wprowadził podwyżkę minimalnego wynagrodzenia wynoszącą 25 centów. Teoretycznie nie jest to wiele, ale 4 marca zmieniły się zasady dotyczące osób, którym należą się minimalne stawki. Trend ten się utrzymał i w 2023 roku odnotowaliśmy kolejną podwyżkę.
Dotychczas o przysługiwaniu płacy minimalnej i jej wysokości decydował wiek, a także czas jaki przepracował. Przepisy z 4 marca 2019 roku uprościły przepisy i pozostawiły tylko kryterium wieku. W takim razie, jak obecnie prezentuje się płaca minimalna?
Płaca minimalna w Irlandii obowiązująca w 2023 roku:
Stawki płacy minimalnej
pracownicy poniżej 18 roku życia | 7,91 euro/h |
pracownicy w wieku 18 lat | 9,04 euro/h |
pracownicy w wieku 19 lat | 10,17 euro/h |
pracownicy w wieku 20 lat i starsi | 11,30 euro/h |
Warto także odnotować, że zmiany przepisów przyniosły ochronę pracowników niepełnoetatowych. Jeżeli osoba zatrudniona na niepełnym etacie zostanie wezwana do pracy, a następnie zwolniona do domu bez odpracowania założonych godzin ma prawo do otrzymania wynagrodzenia w wysokości potrójnej minimalnej stawki krajowej. W ten sposób pracodawcy zostali zniechęceni do pochopnego ściągania pracowników w ich dni wolne.
Jeżeli pracodawca wypłaca wynagrodzenie niższe niż stawka minimalna, należy się skontaktować z Workplace Relations Commission. Szukając pracy w Irlandii, warto także zwrócić uwagę na tak zwaną stawkę living wage. W Irlandii ustala się stawkę zalecaną. Living wage jest ustanawiane przez The Living Wage Technical Group. Ta stawka określa poziom zarobków wystarczających do akceptowalnego poziomu życia. Wśród ogłoszeń o pracę znajdują się firmy, które respektują living wage zamiast stawki minimalnej. Od dwóch lat wzorem do naśladowania w Irlandii jest sieć sklepów Aldi, która stosuje właśnie stawkę zalecaną. Dodajmy też, że tygodniowy czas pracy wynosi średnio 48 godzin.
Ile zarabia się w Irlandii?
Podniesienie płacy minimalnej na początku 2019 roku przyniosło pozytywne efekty w większości branży. Z raportów finansowych wynika, że przeciętna tygodniówka w pierwszym kwartale roku wynosiła 769,98 euro. Stawka godzinowa oscylowała w granicach 23,93 euro. Oczywiście chodzi tu o uśredniony wynik z wielu branży. A jak wygląda to w roku 2023? Jak wypadają stawki w poszczególnych zawodach?
Zdecydowanie najlepiej mają się pracownicy IT oraz sektora finansowego i nieruchomości. W ich wypadku tygodniowe wynagrodzenie wynosiło średnio nawet przeszło 1600 euro. Najmniej w 2023 roku zarabiają osoby zatrudnione w gastronomii i hotelarstwie. Mogą oni liczyć średnio na ok. 400 euro tygodniowo. Nieco lepiej mają się zatrudnieni w rozrywce, rekreacji i sztuce, ponieważ zarabiają tygodniowo przeszło 600 euro.
Jak wyglądają rzeczywiste zarobki w Irlandii?
Wiemy już, ile średnio się zarabia na Zielonej Wyspie, ale co z konkretami? Przyjrzyjmy się ogłoszeniom o pracę na terenie Irlandii, aby zobaczyć, jakie stawki faktycznie oferują lokalni pracodawcy.
Mechanik samochodowy, lakiernik, blacharz - 20-25 euro/h
Glazurnik - 16-19 euro/h
Malarz budowlany - 16-18 euro/h
Pracownik fizyczny - 12 euro/h
Operator koparki - 21 euro/h
Hydraulik - 29 euro/h
Sprzedawca w sklepie spożywczym - 14,80 euro/h
Sprzątanie biur - 12-15 euro/h
Magazynier - 13 euro/h
Kierowca vana - 17 euro/h
Jak widać, rozrzut stawek jest spory, a to tylko kilka przykładów. Przede wszystkim szukając pracy w Irlandii podobnie, jak wszędzie warto się pochwalić dodatkowymi umiejętnościami. Komunikatywna znajomość języka angielskiego, dodatkowe szkolenia, czy unikatowe umiejętności pozwolą znaleźć ciekawsze zajęcia za wyższe stawki.
Czy w Irlandii opłaca się pracować?
Stawki godzinowe nie wyglądają źle, szczególnie jeżeli przeliczymy je na złotówki. Właśnie ten aspekt jest dla wielu magnesem przyciągającym do pracy w Irlandii. Tej na Zielonej Wyspie nie brakuje, ale ostatnie problemy mieszkaniowe w tym kraju i wzrost cen wynajmu mieszkań sprawiają, że warto dobrze przemyśleć wyjazd. Praca za minimalną stawkę i mieszkanie w pojedynkę może się okazać mało ekonomiczne. Szczególnie w Dublinie, który jest największym ośrodkiem pracy, koszta życia mogą być uciążliwe. Jeżeli myślicie o podjęciu pracy w Irlandii, zwróćcie uwagę na stawkę zalecaną. Ona pokazuje, za jaką minimalną kwotę godzinową będziecie w stanie godnie żyć na Zielonej Wyspie.
To może Cię również zainteresować