Spis treści
Ogólne założenia wyliczeń brutto-netto są proste, ale przed ich wykonaniem należy sobie zdać sprawę z kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim, czym faktycznie są wynagrodzenia brutto i netto oraz jakie obciążenia ciążą na naszej wypłacie. Te informacje są niezbędne do wyliczenia realnych zarobków. Niestety bez dokładnego sprawdzenia wszystkich danych nie będziemy w stanie wyliczyć dokładnych kwot. Z pomocą przychodzą sieciowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto, z których często korzystają pracownicy oraz pracodawcy. Przyjrzyjmy się więc sposobom na wyliczenie wynagrodzenia netto.
Różnica między brutto i netto w Austrii
Pojęcia zarobków brutto i netto są w założeniu w każdym kraju takie same. W największym skrócie wynagrodzeniem brutto nazywamy kwotę, jaką pracownik zarabia przed odliczeniem należnych zaliczek na poczet podatków. Analogicznie wynagrodzenie netto jest kwotą, jaką pracownik otrzyma na rękę już po potrąceniu wymaganych należności.
W przypadku Austrii pracodawca potrąca z wynagrodzenia brutto zaliczki na poczet podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Trzeba pamiętać, że część agencji pracy może potrącać z wynagrodzenia brutto także koszta zakwaterowania czy transportu do pracy. W efekcie kwoty netto podawane przez pośredników mogą być niższe o wspomniane koszta.
Zasada obliczenia wynagrodzenia netto jest więc dość prosta. Należy od kwoty brutto odjąć wszystkie należne obciążenia na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Efektem odejmowania będzie właśnie wynagrodzenie netto.
Jak liczyć wynagrodzenie netto w Austrii?
Podejmując się wyliczenia wynagrodzenia netto, musimy zacząć od ustalenia wysokości podatku dochodowego oraz składek na poczet ubezpieczeń społecznych. To wymaga sprawdzenia kilku faktów oraz wykonania dodatkowych obliczeń.
Zacznijmy od podatku dochodowego, który w Austrii jest naliczany progresywnie. Oznacza to, że należny podatek rośnie w miarę wzrostu zarobków. Austriacki fiskus przewidział sześć stóp procentowych podatku dochodowego.
- 20% - zarobki od 11 001 euro do 18 000 euro
- 35% - zarobki od 18 001 euro do 31 000 euro
- 42% - zarobki od 31 001 euro do 60 000 euro
- 48% - zarobki od 60 001 euro do 90 000 euro
- 50% - zarobki od 90 001 euro do 1 000 000 euro
- 55% - zarobki przekraczające 1 000 000 euro
Najwyższa stawka procentowa będzie obowiązywała prawdopodobnie jeszcze tylko w 2023 roku. Procedowana jest aktualnie reforma podatkowa. Patrząc na progi, można też słusznie wywnioskować, że kwota wolna od podatku wynosi w Austrii 11 000 euro.
Kolejnym obciążeniem pensji są składki na ubezpieczenia społeczne. W 2019 roku obniżono wysokość obowiązkowych składek. Obecnie wynoszą one od 14 do 45% i zależą od dochodu oraz klasy podatkowej. Tak więc ogólnie rzecz biorąc, obliczenie wynagrodzenia netto wymaga odjęcia od kwoty brutto należnego podatku dochodowego oraz kwoty przeznaczonej na składki społeczne. Ogólne wyliczenie nie powinno więc sprawiać problemów.
- Zakładając roczny dochód w wysokości 18 000 euro brutto, podatnik łapie się w pierwszym progu procentowym, co oznacza podatek w wysokości 20%. Trzeba jednak pamiętać, że kwota wolna od podatku w wysokości 11 000 euro oznacza, iż opodatkowaniu podlega tylko 7000 euro.
- Składka na ubezpieczenie społeczne wyniesie 2.695,88 euro.
- Podatek dochodowy wyniesie 95,30 euro.
- W efekcie po odliczeniach obu należności zostaje nam roczny dochód 15.208,82 euro netto.
Obliczenia nie wyglądają skomplikowanie, ale trzeba zaznaczyć, że powyższy przykład jest bardzo ogólny. W celu dokładnego wyliczenia każdy musi poznać szczegółowo wysokość składek, jakie powinien odprowadzić. Różne ulgi podatkowe wynikające między innymi z sytuacji rodzinnej sprawiają, że podstawa opodatkowania czy ubezpieczenia społeczne się zmieniają. Efekt końcowy obliczeń dla każdego może być inny.
Kalkulatory brutto-netto zarobków w Austrii
Praktycznym sposobem wyliczania wynagrodzeń brutto-netto są internetowe kalkulatory. Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają na podstawie aktualnych przepisów wyliczyć należne podatki, ubezpieczenia i co za tym idzie wynagrodzenie.
Wiele kalkulatorów pozwala na wprowadzenie szczegółowych informacji, co przekłada się na dość rzetelne wyniki. Oczywiście należy pamiętać, że także za pomocą tych aplikacji można uzyskać kwoty nieznacznie różniące się od rzeczywistych. Ewentualne odstępstwa zweryfikuje ostatecznie roczne rozliczenie z urzędem skarbowym.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/
https://www.karriere.at/c/brutto-netto-rechner
https://onlinerechner.haude.at/bmf/brutto-netto-rechner.html
To może Cię również zainteresować