Spis treści
Wyliczenie zarobków netto wymaga kilku rzeczy. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, czym różnią się kwoty podawane w brutto i netto. Następnie trzeba się dowiedzieć jakie obciążenia ciążą na wypłacie. Szczęśliwie system podatkowy w Czechach jest dość przejrzysty. Warto jednak odnotować, że spora ilość ulg przy rozliczeniu rocznym pozwala na pozyskanie sporego zwrotu podatku. Tak więc wyliczenie netto w rocznym rozrachunku może ulec poważnej zmianie.
Różnice między wynagrodzeniem brutto i netto w Czechach
Wynagrodzeniem brutto określa się kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem wszystkich obciążeń na poczet podatków i ubezpieczeń. Warto mieć w pamięci, że niektóre agencje pracy od kwoty brutto odliczają także koszty dodatkowe, jak opłaty za zakwaterowanie czy transport do pracy. Analogicznie kwotą netto określamy wynagrodzenie po potrąceniu wszystkich składek. Pracownik otrzymuje na rękę, właśnie sumę netto.
Sposób wyliczenia zarobków netto jest w ogólnym założeniu bardzo prosty. Wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć wszystkie obciążenia i w ten sposób otrzymujemy kwotę netto. W czym tkwi problem? Przed wykonaniem działania konieczne jest dokładne określenie należności odprowadzanych na poczet podatków i ubezpieczeń. Szczęśliwie w przypadku Czech sprawa nie jest bardzo skomplikowana.
Osoby pracujące na terenie Czech są zobowiązane do odprowadzenia składek na podatek dochodowy oraz ubezpieczenia społeczne składające się z ubezpieczenia emerytalno-chorobowego oraz zdrowotnego.
Jak wyliczamy zarobki netto w Czechach?
Wyliczenie wynagrodzenia netto zaczynamy od poznania kwoty brutto. Następnie od tej kwoty możemy odjąć podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący w Czechach 15%. Większość podatników w Czechach opłaca tę stawkę podatku, co znacząco upraszcza wyliczenia. Następie od kwoty brutto wyliczamy także składki na ubezpieczenia społeczne.
- ubezpieczenie emerytalno-chorobowe - 6,5% od wynagrodzenia brutto
- ubezpieczenie zdrowotne - 4,5% od wynagrodzenia brutto
Trzeba zaznaczyć, że w skali roku ubezpieczenia społeczne odprowadza się do maksymalnej kwoty 1 781 280 CZK. Jeżeli wynagrodzenie roczne przekroczy tę sumę, to składki wylicza się tylko do wskazanej kwoty.
Przykładowo jeżeli wynagrodzenie brutto wyniesie 10 000 CZK to składka emerytalno-chorobowa wyniesie 650 CZK, a zdrowotna 450 CZK. W efekcie po odliczeniu zostanie 8 900 CZK netto. Pamiętajmy jednak, że konieczne jest jeszcze wyliczenie podatku dochodowego. W tym wypadku 10 000 CZK mnożymy razy 0,15 i otrzymujemy 1500 CZK. Tyle wynosi składka podatku dochodowego. Ostatnim działaniem jest odjęcie od 8 900 CZK kwoty 1500 CZK. Wynikiem działania jest wynagrodzenie netto rzędu 7 400 CZK.
Wynagrodzenie netto, a rozliczenie roczne w Czechach
Ogólny sposób wyliczenia wynagrodzenia netto wydaje się bardzo prosty. Niestety w przypadku Czech tak, jak i większości państw sprawa staje się skomplikowana gdy spojrzymy na wszystkie ulgi oraz wyjątkowe regulacje prawne.
W efekcie każdy chcąc wyliczyć dokładną kwotę wynagrodzenia netto, musi wiedzieć, z jakich dokładnie ulg będzie mógł skorzystać. Podczas rozliczenia rocznego z czeskim fiskusem może dojść nawet do sytuacji, w której zwrot podatku przerośnie opłacany podatek. Jak widać, wyliczenie zarobków netto jest tu sprawą indywidualną.
Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Czechach
Rozwiązaniem problemu wyliczania wynagrodzeń netto są kalkulatory dostępne w sieci. Specjalne aplikacje pozwalają na wyliczenie zarobków, jakie pracownik otrzyma na rękę. Warto tu zaznaczyć, że większość z nich wymaga wprowadzenia szczegółowych danych, ale i to może nie wystarczyć do uzyskania dokładnie takiego wyniku, jaki wyjdzie przy rozliczeniu z urzędem skarbowym. Mimo to dają dobry pogląd na realne zarobki w Czechach.
Przede wszystkim pozwalają uwzględnić większość obciążeń oraz ulg, z jakich korzysta podatnik. Informacje o ilości dzieci czy ewentualnej edukacji są kluczowe. Kalkulatory często pokazują także koszta, jakie ponosi pracodawca ze względu na zatrudnienie pracownika. Trzeba bowiem pamiętać, że choćby w przypadku ubezpieczeń pracownik ponosi tylko część kosztów. Większość wysokości wymaganych składek opłaca pracodawca. Kalkulatory nie uwzględniają też dodatkowych kosztów potrącanych przez agencje pracy.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
https://www.platy.cz/en/calculator
http://dorsetrecruitment.cz/tax-calculator-and-currency-converter/
To może Cię również zainteresować