Spis treści
Pracując w Finlandii, należy wypełnić kilka ważnych obowiązków podatkowych i zorientować się, jaką formę opodatkowania na wynagrodzenie nakłada fiskus. Niestety sam system jest nie tylko nieco zagmatwany, ale także zakłada on jedne z najwyższych podatków w Europie. Przyjrzyjmy się zawiłościom podatku dochodowego w Finlandii. Co trzeba wiedzieć, aby nie podpaść fińskiemu fiskusowi?
Podatek dochodowy w Finlandii zależny od czasu pobytu
Fiński urząd skarbowy przewidział dwie formy opodatkowania zależne od czasu pobytu w kraju. Pracownicy zatrudniający się na terenie tego skandynawskiego państwa muszą określić przed fiskusem czas pobytu oraz przewidywane zarobki. Na tej podstawie zostanie im przypisana karta podatkowa z odpowiednią stawką.
Osoby pracujące dla fińskiej firmy mniej niż sześć miesięcy nie są uznawane za pracowników o stałym pobycie w kraju. W efekcie nakłada się na nich podatek zryczałtowany (lähdevero). Liniowy podatek w tym wypadku wynosi 35% i nie ma znaczenia, jakie przychody osiągnie podatnik. Warto nadmienić, że przed opodatkowaniem wynagrodzenia można odliczyć z podstawy 17 euro dziennie.
Pobyt przekraczający sześć miesięcy uznaje się za stałe zamieszkanie w Finlandii. W takiej sytuacji na podatnika zostaje nałożony progresywny podatek dochodowy. Stawki podatku na 2023 rok prezentują się następująco:
- dla rocznego dochodu od 0 do 19 900 euro - 12,64% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu od 19 900 do 29 700 euro - 19% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu od 29 700 do 49 000 euro - 30,25% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu od 49 000 do 85 800 euro - 34% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu powyżej 85 800 euro - 44% po przekroczeniu dolnego limitu
Jak widać w tabeli, w 2023 roku pierwsze zarobione 19 900 euro nie podlega opodatkowaniu. Trzeba też zaznaczyć, że wraz z podatkiem dochodowym odprowadzane są podatki komunalne oraz kościelne. Ich stawki wynoszą w zależności od regionu Finlandii od 16% do 23% dla gmin oraz 1% do 2% na kościół.
Jak rozliczać podatek dochodowy w Finlandii?
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest zaraz po przybyciu do Finlandii zgłosić się do stosownej placówki po uzyskanie fińskiego numeru identyfikacyjnego. Pozwoli on na załatwienie większości formalności w Finlandii. Jest też konieczny do wydania kart podatkowych.
Dokument lähdeverokortti jest przyznawany osobom, które planują przebywać w Finlandii poniżej 183 dni, zaś verokortii to karta podatkowa przeznaczona dla osób planujących dłuższy pobyt w kraju. Oba dokumenty należy przekazać pracodawcy, ponieważ zawierają one informacje odnośnie wysokości składek, jakie należy pobrać z wynagrodzenia pracownika na poczet podatków oraz ubezpieczeń społecznych.
Podatnicy, którzy legalnie pracowali na terenie Finlandii i rozliczali się na zasadach ogólnych, mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego. Rok podatkowy w Finlandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin rozliczenia mija w okolicach od 7 do 21 maja roku następnego. Dokładna data widnieje na deklaracji podatkowej, jaką urząd wysyła podatnikom w okresie marca i kwietnia. Częściowo wypełniony dokument zostaje przesłany na adres domowy podatnika. Na niego należy nanieść ewentualne poprawki oraz informacje o chęci skorzystania z ulg podatkowych. Wypełnioną deklarację przesyła się do urzędu skarbowego.
W przypadku nieotrzymania deklaracji od fiskusa należy stosowny dokument pobrać ze strony urzędu: https://www.vero.fi. Warto się upewnić czy przed wyjazdem do kraju podało się w urzędzie polski adres zamieszkania. Urząd rozsyła deklaracje oraz decyzje na zgłoszony w urzędzie adres. Decyzje odnośnie rozliczenia podatku i ewentualnego zwrotu są wydawane w okresie od października do grudnia.
Wykonując roczne rozliczenie, można się starać o ulgi podatkowe. Obecnie fiński urząd skarbowy pozwala na dokonanie rozmaitych odliczeń.
- koszty dojazdu do pracy,
- wyżywienie w czasie pracy,
- opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne,
- wykup prywatnej polisy emerytalnej,
- koszty podróży do rodziny,
- koszty związane z wykonywaniem pracy.
Co ciekawe fiński system podatkowy nie uwzględnia ulg podatkowych wynikających ze stosunków rodzinnych. Wyjątkiem jest odpis 80 euro rocznie na dziecko w przypadku opłacania alimentów.
Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Finlandii
Polacy pracujący za granicą powinni być świadomi obowiązków podatkowych przed rodzimym fiskusem. W przypadku polskiej rezydencji podatkowej należy po upływie roku podatkowego rozliczyć się z dochodów. Jeżeli podatnik pracował za granicą, w tym wypadku w Finlandii to także musi wykazać dochody uzyskane w tym państwie na formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG.
Polska i Finlandia zawarły ze sobą umowę o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Na jej mocy stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Dochód uzyskany w Finlandii nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Jednak jest on brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla podatku od polskich dochodów.
System podatkowy w Finlandii zawiera osobliwe zasady, które mogą wprowadzać pewne zakłopotanie. Jednak po bliższym przyjrzeniu się sprawa nie jest tak skomplikowana. Niestety nadal podatki w Finlandii pozostają bardzo wysokie, choć przewidziano nieco ulg pozwalających zredukować wysokość pobieranych należności.
To może Cię również zainteresować