Spis treści
System podatkowy Finlandii zakłada kilka form opodatkowania, a więc pracodawca dopiero po zatrudnieniu pracownika dowie się, jakie obciążenia zostaną nałożone. Taka sytuacja staje się także problematyczna dla pracowników, którzy nie wiedzą, ile faktycznie otrzymają wynagrodzenia na rękę.
Przed podjęciem zatrudnienia warto sprawdzić wysokość pensji netto. Jak to zrobić? Przybliżmy nieco metody wyliczania zarobków w Finlandii.
Różnica między brutto i netto w Finlandii
Przed wykonaniem obliczeń warto sobie zadać pytanie, czym jest wynagrodzenie brutto i netto? W skrócie pensją brutto określamy ilość pieniędzy, jakie pracownik zarobi przed potrąceniem wymaganych należności. Wynagrodzenie netto jest analogicznie kwotą, jaką pracownik otrzyma po odjęciu wszystkich należności.
W Finlandii sprawa wyliczenia wynagrodzenia netto nie jest łatwa. System podatkowy tego skandynawskiego kraju zakłada kilka form opodatkowania i wyliczenie obciążeń przed otrzymaniem karty podatkowej może nie być proste.
Przede wszystkim z wynagrodzenia pracodawca potrąca składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Ten dzieli się na dwie formy wyliczeń. Osoby pracujące w Finlandii poniżej 183 dni są objęte podatkiem liniowym (lähdevero) w wysokości 35%. Pozostali pracownicy będący rezydentami podatkowymi Finlandii są rozliczani według podatku progresywnego zależnego od wysokości rocznego dochodu. Z wynagrodzenia pobiera się także podatek komunalny oraz kościelny. Pracodawca ma także obowiązek odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Osoby zatrudnione przez agencję pracy muszą też pamiętać o ewentualnych dodatkowych kosztach wynikających z umowy. Część biur pracy potrąca z wynagrodzeń opłaty za zakwaterowanie, transport czy wyżywienie. W takiej sytuacji kwotę netto uzyskamy dopiero po odliczeniu tych należności.
Jak liczyć wynagrodzenie netto w Finlandii?
Ogólny sposób wyliczenia wynagrodzenia netto jest bardzo prosty. Wystarczy od kwoty brutto odjąć wszystkie należności i w ten sposób otrzymamy kwotę netto. Niestety w przypadku fińskiego systemu podatkowego sprawa się komplikuje na etapie poznania wysokości składek.
Osoby podejmujące pracę w Finlandii muszą się udać do urzędu skarbowego w celu otrzymania karty podatkowej. W przypadku osób planujących pobyt poniżej 183 dni zostanie wydany dokument lähdeverokortti, zaś osoby zatrudnione na dłużej otrzymają druk verokortii. Obie karty podatkowe zawierają informacje na temat wysokości wszystkich składek, jakie pracodawca ma obowiązek odprowadzić z wynagrodzenia. Mając taką kartę, wyliczenie wynagrodzenia netto nie będzie problemem.
W przypadku braku tych dokumentów można podjąć próbę wyliczenia przybliżonego zarobku. Nierezydenci podatkowi Finlandii mają uproszczone zadanie, ponieważ muszą odjąć z pensji brutto 35% podatku. Przykładowo, zarabiając 30 000 euro brutto, musimy zapłacić 10 500 euro podatku i otrzymamy 19 500 euro na rękę.
Problem zaczyna się w przypadku rozliczenia metodą ogólną. Tutaj najpierw należy poznać swój próg podatkowy. W 20123 roku stawki procentowe podatku dochodowego od osób fizycznych w Finlandii prezentujemy poniżej:
- dla rocznego dochodu od 0 do 19 900 euro - 12,64% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu od 19 900 do 29 700 euro - 19% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu od 29 700 do 49 000 euro - 30,25% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu od 49 000 do 85 800 euro - 34% po przekroczeniu dolnego limitu
- dla rocznego dochodu powyżej 85 800 euro - 44% po przekroczeniu dolnego limitu
Jak widać, pierwsze 19 900 euro nie podlega opodatkowaniu. Następnie od wynagrodzenia brutto należy także odliczyć podatek komunalny zależny od gminy, w jakiej zamieszkuje podatnik. W tym wypadku obciążenie wynosi od 16% do 23%. Osoby, które zadeklarują przynależność do jednego z kościołów funkcjonujących w Finlandii, będą zobowiązane do opłaty podatku kościelnego w wysokości od 1% do 2%.
Osoby legalnie pracujące w Finlandii są także zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i emerytalne. W przypadku ubezpieczenia emerytalnego stawki procentowe zależą od wieku ubezpieczonych.
- 6,75% - dla osób w wieku od 17 do 52 lat
- 8,25% - dla osób w wieku od 53 do 62 lat
- 6,75% - dla osób w wieku od 63 do 67 lat
Do tego dochodzi ubezpieczenie na wypadek bezrobocia w wysokości 1,5%. Pracownicy, którzy zapiszą się w związkach zawodowych, zostaną także objęci składką w wysokości od 1% do 1,7%.
Jak widać, na wynagrodzenie jest nakładane sporo obciążeń zależnych od wielu czynników. Wyliczenie wynagrodzenia netto wymaga więc ustalenia wielu czynników. Wyliczenie pensji netto należy zacząć od potrącenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Następnie odliczamy podatki komunalne oraz kościelne i w końcu odejmujemy składki na ubezpieczenia społeczne.
Oczywiście w grę wchodzą także różne ulgi i zwolnienia indywidualne dla każdego podatnika. Przy ogólnych założeniach dla zarobku 30 000 euro rocznie wysokość należności powinna wynieść nieco ponad 28%. Taką stawkę wyznaczają kalkulatory brutto-netto dostępne w sieci.
Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Finlandii
Samodzielne wyliczenie wynagrodzenia netto w Finlandii jest dość problematyczne. Na szczęście z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory pensji. Darmowe aplikacje pozwalają szybko wyliczyć przybliżone zarobki "na rękę". Część z nich opiera się o samą kwotę, zaś inne pozwalają podać większą ilość informacji.
Wyniki uzyskane w kalkulatorach brutto-netto są kwotami przybliżonymi i prawdopodobnie będą się różnić od rzeczywistych pensji. Mimo to dają dobry pogląd na ewentualne zarobki w Finlandii. Dokładne wyniki można poznać dopiero po otrzymaniu kart podatkowych od fińskiego urzędu skarbowego.
Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:
https://fi.neuvoo.com/tax-calculator/
https://www.icalculator.info/finland/salary-calculator/annual/2019.html
To może Cię również zainteresować