Spis treści
Osoby decydujące się na pracę w Finlandii mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. Dochody fińskich pracowników są znacznie wyższe niż w Polsce. Co więc sprawia, że tak niewielu Polaków chce wyjechać zarobkowo do Finlandii?
Specyfika fińskiego rynku pracy
Zarobki w Finlandii są wyższe niż w Polsce, ale niestety przegrywają z kwotami, jakie można zarobić w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Co więcej, koszty życia są wyższe i w efekcie pracownikom niższego szczebla emigracja może się nie opłacać, a przynajmniej bardziej atrakcyjnym kierunkiem jest zachód Europy. Co więcej, polski pracownik na rynku pracy przegrywa z Estończykami. Estonia jest biedniejsza od Finlandii, a przy tym ma bardzo podobny język oraz kulturę. Oba kraje są ze sobą bardzo blisko związane i fińskie zakłady zalewają pracownicy z Estonii.
Czy to oznacza, że dla polskiego pracownika nie ma miejsca w Finlandii? Fińskie firmy chętnie korzystają z zagranicznych specjalistów, a ci mogą naprawdę dobrze zarobić. Także pracownicy sektora budowlanego oraz fachowcy przemysłowi z Polski mogą liczyć na duże względy. Barierą może się okazać fiński język. O ile nie wszystkie firmy wymagają jego znajomości to jednak życie w Finlandii prędzej czy później będzie wymagało nauczenia się tego niełatwego języka.
Ile zarabia się w Finlandii?
W wielu krajach na wysokość zarobków społeczeństwa ma wpływ minimalne wynagrodzenie regulowane przez rząd. W Finlandii zrezygnowano z takiego rozwiązania i ustawodawstwo nie przewiduje minimalnej kwoty zarobków. Nie oznacza to, że pracownicy są zdani na humor pracodawcy. Na rynku fińskim funkcjonują układy zbiorowe, które ustalają najważniejsze aspekty rynku pracy. Między innymi regulują minimalne stawki dla pracowników różnych sektorów. Według badań statystycznych minimalne fińskie zarobki są najwyższe w strefie euro.
Ostatnie badania pokazują, że średnio w pierwszym półroczu 2023 roku fińscy pracownicy otrzymywali 3 807 euro brutto miesięcznie.
Jak widać, średnie zarobki wypadają faktycznie bardzo atrakcyjnie na tle dochodów w naszym kraju. Znalezienie posady w Finlandii może się okazać bardzo dobrym ruchem zawodowym.
Warto także nadmienić, że Finowie pracują tygodniowo 40 godzin i 8 godzin dziennie. W Finlandii obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. Czas pracy może zostać wydłużony na podstawie obustronnych ustaleń, ale nie może on przekraczać 9 godzin dziennie oraz 45 godzin tygodniowo. Ewentualne nadgodziny są dozwolone, ale nie mogą przekroczyć 138 godzin przez cztery miesiące oraz 250 godzin rocznie.
Ile realnie zarabia się w Finlandii?
Wiemy ile w 2023 roku wyniosły średnie zarobki w Finlandii. Trzeba jednak pamiętać, że statystyki, a rzeczywiste zarobki to dwie różne sprawy. Warto więc zerknąć na niektóre oferty pracy w Finlandii. Na jakie zarobki faktycznie mogą liczyć pracownicy zagraniczni na rynku fińskim?
Betoniarz - 16 euro/h brutto
Elektryk - 16-19 euro/h brutto
Spawacz - 14-19 euro/h brutto
Operator maszyn CNC - 17,5 euro/h brutto
Malarz budowlany - 20,40 euro/h brutto
Programista CNC - 16-22 euro/h brutto
Mechanik samochodów osobowych - 15-17 euro/h brutto
Kucharz - 15 euro/h brutto
Pracownik prefabrykacji ścian budowlanych - 14-19 euro/h brutto
Tak się prezentują oferowane stawki na najpopularniejsze stanowiska dostępne dla polskich pracowników. Jak widać, fachowcy niższego szczebla mogą zarobić między 14, a 122 euro na godzinę. W Finlandii najlepiej zarabiają przedstawiciele branży informatycznej, bankowości czy inżynierowie. Niestety ofert na stanowiska w tych dziedzinach jest niezbyt dużo i raczej należy składać CV bezpośrednio w firmach mogących zainteresować się danym kandydatem.
Czy praca w Finlandii się opłaca?
Zarobki w Finlandii są dość wysokie, ale niestety życie w tym skandynawskim państwie również nie należy do tanich. Wręcz przeciwnie, Finlandia plasuje się w ścisłej czołówce najdroższych do życia państw UE i EOG. W pierwszej połowie 2023 roku średnie miesięczne koszty życia dla jednej osoby wynosiły 1300 euro. W przypadku rodziny domowy budżet pochłaniał około 2000 euro miesięcznie.
Oczywiście najdrożej jest w stolicy kraju. Osoby wybierające Helsinki za miejsce tymczasowego pobytu muszą się liczyć ze stołecznymi cenami. Wynajem pojedynczego pokoju zaczyna się od kwoty 350 euro miesięcznie, a małe mieszkanie to koszt co najmniej 750 euro miesięcznie, a należy pamiętać o rachunkach za media. Koszta żywności są wyższe niż w Polsce, podobnie jak ceny w komunikacji publicznej.
Życie w Finlandii jest bardzo drogie, ale i tak tańsze niż w innych skandynawskich krajach, jak Szwecja czy Norwegia. Mimo to warto bardzo dobrze przemyśleć wyjazd zarobkowy na fińską ziemię.
To może Cię również zainteresować