Spis treści
Wyprawa do Kanady w celach zarobkowych jest znacznie trudniejsza niż wyjazd do krajów Unii Europejskiej. Czy zarobki w państwie spod znaku liścia klonowego wynagradzają trudy urzędowe? Wynagrodzenia są tam różne w zależności od posady oraz regionu, w jakim się pracuje. Mimo to polscy pracownicy mogą liczyć na naprawdę dobre pensje, w porównaniu do tego co zarobią w Polsce. Analizę warto zacząć od płacy minimalnej, a ta w Kanadzie jest różna dla każdej prowincji.
Płaca minimalna w Kanadzie - od czego zależy?
Rząd federalny Kanady oddał decyzyjność w kwestiach praw pracowników oraz płac w ręce władz lokalnych. Państwo składa się z trzynastu prowincji i terytoriów, a każde ma prawo do ustalenia własnych wynagrodzeń minimalnych. Niektóre branże są objęte stawkami federalnymi, ale w większości przypadków trzeba się zaznajomić ze stawkami obowiązującymi w danej prowincji.
Temat płacy minimalnej jest dość często komentowany w Kanadzie i nie wszystkim obywatelom podoba się taka koncepcja. Co więcej, władze poszczególnych terytoriów mają prawo do manipulowania stawkami. W efekcie w niektórych prowincjach mogą występować kategorie pracowników, którzy otrzymają mniejszą stawkę minimalną. Na przykład będą oni wyznaczeni ze względu na wiek czy braki w doświadczeniu. Jak widać, czynników wpływających na kanadyjskie wynagrodzenie minimalne jest wiele.
Płace minimalne w kanadyjskich prowincjach na 2019 rok:
- Alberta: 15 CAD/h (dolarów kanadyjskich);
- Kolumbia Brytyjska: 16,75 CAD/h
- Manitoba: 14,15 CAD/h
- Nowy Brunszwik: 14,75 CAD/h;
- Nowa Fundlandia i Labrador: 14,50 CAD/h;
- Nowa Szkocja: 14,50 CAD/h
- Ontario: 15,50 CAD/h
- Quebec: 15,25 CAD/h
- Saskatchewan: 13 CAD/h;
- Wyspa Księcia Edwarda: 14,50 CAD/h;
- Nunavut: 16 CAD/h;
- Terytoria Północno- Zachodnie: 15,20 CAD/h;
- Jukon: 16,77 CAD/h.
Tak się prezentują minimalne stawki godzinowe w prowincjach i terytoriach Kanady. Kwoty są zróżnicowane i przy wyborze ofert pracy z tego kraju warto brać pod uwagę geografię. Większość władz lokalnych aktualizuje stawki z dniem 1 kwietnia każdego roku. W tym czasie dobrze sprawdzić najnowsze regulacje. Warto również wiedzieć, że Kanadyjczycy pracują tygodniowo 40 godzin.
Dla kogo praca w Kanadzie i od czego zależą zarobki?
Kanadyjscy pracodawcy chętnie sięgają po zagranicznych pracowników. Niż demograficzny mocno odbija się na gospodarce kraju, ale nie oznacza to, że z ulicy można dostać atrakcyjną posadę. Przede wszystkim firmy kanadyjskie muszą wykazać, że na oferowane stanowisko nie znalazły odpowiednio wykwalifikowanego pracownika. Co więcej, osoby wykształcone bez doświadczenia mogą być zaskoczone koniecznością nadrobienia różnic edukacyjnych.
Na wysokość zarobków wpływa między innymi lokalizacja. Jak widać po stawkach minimalnych, zróżnicowanie wynagrodzeń jest naprawdę duże. Oczywiście wiele osób otrzyma już na starcie więcej niż pensję minimalną. Kanadyjczycy cenią sobie fachowców i odpowiednie kwalifikacje mogą pomóc w negocjacjach płacowych. Zapewnią także awanse, a co za tym idzie wzrosty wynagrodzenia.
Kanadyjska gospodarka poszukuje wielu pracowników budowlanych oraz osób na niższe stanowiska w przemyśle produkcyjnym. Nie brakuje ofert dla pracowników w transporcie czy sektorze usług. Szacuje się, że rocznie fachowcy budowlani i pracownicy przemysłowi mogą zarabiać od 20 000 do 36 000 CAD. W 2019 średnia stawka godzinowa w Kanadzie wyniosła 25,55 CAD. Jak widać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie mogą zapewnić bardzo dobre zarobki.
Kanada potrzebuje również bardziej wykształconych pracowników. Duże zapotrzebowanie na siłę roboczą wykazują sektory IT, służby zdrowia oraz inżynierii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wymagana będzie dobra znajomość języków obowiązujących w Kanadzie. Państwo to jest dwujęzyczne i mieszkańcy w zależności od regionu korzystają z języka angielskiego bądź francuskiego. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy należy zwrócić uwagę na tę kwestię. Kanadyjskie prawo mówi także, że obcokrajowiec nie może zarabiać mniej niż Kanadyjczyk na tym samym stanowisku.
Ile wynoszą zarobki w Kanadzie?
Wiemy, kto ma szanse na znalezienie zatrudnienia w Kanadzie, ale na jakie zarobki faktycznie można liczyć? Przyjrzyjmy się ofertom dostępnym w sieci. Na ich podstawie przekonamy się, ile w rzeczywistości wyniosą pensje dla Polaków pracujących za oceanem.
Mechanik - 30-55 CAD/h brutto
Malarz - 25-34 CAD/h brutto
Cieśla konstrukcyjny - 30 CAD/h brutto
Menedżer restauracji - 28 CAD/h brutto
Pracownik farmy - 20 CAD/h brutto
Kierownik magazynu - 30 CAD/h brutto
Recepcjonistka - 20-35 CAD/h brutto
Kucharz - 23 CAD/h brutto
Opiekunka - 17 CAD/h brutto
Mechanik maszyn produkcyjnych - 20-24 CAD/h brutto
Pielęgniarka - 23-26 CAD/h brutto
Hydraulik - 30-36 CAD/h brutto
Kasjerka - 18-21 CAD/h brutto
Tak się prezentują przykładowe stawki oferowane przez kanadyjskich pracodawców. Rozbieżność w zarobkach jest duża, ale nawet w mniej wymagających zawodach wynagrodzenia będą stały na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce.
Czy praca w Kanadzie się opłaca?
Zarobki w Kanadzie są bardzo wysokie i osoby na najniższych stawkach mogą zarobić miesięcznie nawet nieco poniżej 2000 CAD. Większość osób decydujących się na pracę w tym kraju będzie zarabiać więcej. Czy będą one w stanie odłożyć jakieś pieniądze? Wiele krajów o wysokich zarobkach jest też drogich w życiu. W Kanadzie jest drożej niż w Polsce, ale nawet samotna osoba przy minimalnych zarobkach bez problemu się utrzyma.
Oczywiście koszty życia różnią się w zależności od prowincji. Szacuje się jednak, że w największych miastach miesięczne wydatki na życie wyniosą około 1200 CAD. Kawalerkę można wynająć w większych miastach już od 600 CAD miesięcznie. Z wyżywieniem można się zmieścić w nieco powyżej 220 CAD. Oczywiście wydatki będą zależne od stylu życia. Mimo to osobom pracującym w stolicy syropu klonowego uda się zaoszczędzić sporo.
Kanada zdaje się być bardzo dobrym kierunkiem emigracji zarobkowej. Posiadając kwalifikacje w swoim zawodzie oraz znając język angielski bądź francuski, można zapewnić sobie naprawdę dostatnie życie.
To może Cię również zainteresować