Spis treści
Taka forma opłacania oznacza, że po zakończeniu roku podatkowego mogą się pojawić pewne różnice między odprowadzonymi zaliczkami, a faktycznie należnym podatkiem. W tej sytuacji pomocne będzie rozliczenie się z Krajową Administracją Podatkową i Celną (NTCA), czyli z węgierskim fiskusem.
Złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest sposobem na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Jest to także jedyny sposób na wykorzystanie ewentualnych ulg podatkowych. Kto powinien się rozliczyć z węgierskim fiskusem i jak to zrobić? Przyjrzyjmy się obowiązkom i prawom podatnika na Węgrzech.
Kto i kiedy musi się rozliczyć z węgierskim fiskusem?
Podatnicy na Węgrzech mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za zakończony rok podatkowy. Podobnie, jak w Polsce, tak i na Węgrzech rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Deklaracja podatkowa musi zawierać informacje za ten okres.
Deklaracji nie muszą składać nierezydenci podatkowi, którzy zarobili w ciągu roku mniej niż 200 000 HUF. Warto także nadmienić, że obcokrajowcy zarabiający na Węgrzech i decydujący o dłuższym opuszczeniu kraju muszą złożyć deklarację podatkową przed wyjazdem. Wyjątkiem jest złożenie zeznania za pomocą pośrednika, co może nastąpić do 90 dni od wyjazdu.
Warto nadmienić w tym miejscu, że rezydenci podatkowi Węgier muszą odprowadzić podatek dochodowy od wszystkich dochodów uzyskanych na całym świecie. Nierezydenci rozliczają się jedynie z dochodu uzyskanego na terenie Węgier.
Rezydentem podatkowym Węgier zostaje osoba posiadająca obywatelstwo kraju bądź przebywająca na jego terenie przez ponad 183 dni w roku kalendarzowym. Za rezydenta można także uznać podatnika, który posiada stałe miejsce zamieszkania na Węgrzech bądź ma w kraju centrum interesów życiowych.
W jaki sposób należy się rozliczyć na Węgrzech z dochodów?
Podatnicy na Węgrzech rozliczają się z fiskusem za pomocą formularza deklaracji podatkowej 53INT. Stosowny dokument do wypełnienia można pobrać ze strony Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej (NTCA):
Deklarację można uruchomić w oprogramowaniu ANYK służącemu do wykonywania rozliczeń. Podatnicy powinni się wyposażyć w tę aplikację. Pozwala ona sprawnie wypełnić zeznanie oraz od razu wskazuje błędy, oraz dokonuje rozliczenia. Wszystko odbywa się on-line w wygodny sposób.
Formularz 53INT można także pobrać w formacie PDF. Taki plik trzeba wydrukować i wypełnić. Następnie deklarację można przesłać do urzędu, bądź oddać osobiście w placówce NTCA. Poprawne wypełnienie zeznania będzie wymagało dokumentów od pracodawcy potwierdzających wysokość dochodu oraz wysokość składek odprowadzonych na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych.
Na jakie ulgi można liczyć na Węgrzech?
Węgierski urząd skarbowy nie przewidział zbyt wielu ulg podatkowych. Węgry są jednym z nielicznych krajów nieposiadających nawet kwoty wolnej od podatku. Jakie więc można dokonać odpisy przy okazji rocznego rozliczenia podatku dochodowego?
System podatkowy zakłada możliwość odpisania inwestycji długoterminowych w postaci wpłat na dobrowolne fundusze inwestycyjne czy emerytalne.
- Osoby wychowujące jedno dziecko mogą uszczuplić podstawę opodatkowania o 66 670 HUF miesięcznie.
- W przypadku dwójki dzieci podstawę opodatkowania można uszczuplić o 133 330 HUF na dziecko miesięcznie.
- Osoby posiadające trójkę bądź więcej dzieci odliczą od podstawy 220 000 HUF na każde dziecko miesięcznie.
Młode małżeństwa do 24 miesięcy od zawarcia związku małżeńskiego mogą się ubiegać o odpis 33 335 HUF miesięcznie od podstawy opodatkowania. Co ciekawe od 2020 roku obowiązuje prawo zwalniające w całości z podatku dochodowego kobiety, które wychowały bądź wychowują czwórkę lub więcej dzieci. Pod zwolnienie będzie podchodzić każda kobieta, która stanie się matką co najmniej czwórki dzieci.
Bez podwójnego podatku dochodowego w Polsce za pracę na Węgrzech
Osoby osiągające dochód na Węgrzech, ale pozostające polskimi rezydentami podatkowymi muszą się rozliczać także z polskim fiskusem. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG i w nim wykazać dochód uzyskany na Węgrzech. Szczęśliwie nie grozi nam podwójny podatek dochodowy.
Polska i Węgry podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zgodnie z jej zasadami dochód z zagranicy nie zostaje opodatkowany. W jakim celu więc należy go zawrzeć w deklaracji podatkowej? Dochody z Węgier nie będą opodatkowane, ale zostaną wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stawki procentowej dla pozostałych, opodatkowanych w Polsce dochodów.
Jak widać, rozliczenie się z węgierskim fiskusem jest dość prosta sprawą. Osoby nie czujące się najlepiej przy zadaniach tego typu mogą zawsze skorzystać z pomocy firm zajmujących się składaniem zeznań podatkowych.
- Deklaracja podatkowa jest obowiązkiem podatników na Węgrzech, którzy muszą ją złożyć za zakończony rok podatkowy.
- Podatnicy mogą skorzystać z formularza 53INT, który można pobrać ze strony Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej lub skorzystać z aplikacji ANYK.
- System podatkowy na Węgrzech przewiduje ograniczoną liczbę ulg podatkowych, w tym możliwość odpisania inwestycji długoterminowych oraz ulg dla małżeństw i matek wielodzietnych.
- Osoby osiągające dochody na Węgrzech, ale pozostające polskimi rezydentami podatkowymi, muszą się rozliczać także z polskim fiskusem, ale nie grozi im podwójny podatek dochodowy.
To może Cię również zainteresować