Spis treści
Czy można połączyć pracę na etacie z własną działalnością?
Polskie przepisy prawne nie wykluczają łączenia pracy na etacie z własną działalnością gospodarczą. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją pewne określone warunki, które musi spełnić osoba łącząca te dwa rodzaje pracy. Z jednej strony chodzi o to, aby nie narazić się na konflikt z pracodawcą, a z drugiej na to, aby nie pojawiły się problemy z urzędem skarbowym.
Działalność gospodarcza i etat to dobre rozwiązanie, jednak tylko wtedy, jeśli w umowie o pracę nie ma wpisanej klauzuli o zakazie konkurencji. Dotyczy to sytuacji, w której pracownik prowadzi działalność o profilu zbliżonym do swojego pracodawcy. W takim przypadku pracownik-przedsiębiorca mógłby zostać o pozwany o „podebranie" klienta swojemu pracodawcy, a to będzie wiązało się z karą.
Własna firma a etat - o czym warto wiedzieć?
Działalność gospodarcza i praca na etat to rozwiązanie, które może brzmieć naprawdę kusząco, głównie ze względów finansowych.
- nie ma możliwości opodatkowania podatkiem liniowym, co zwiększa koszty ,
- w niektórych przypadkach nie obowiązują preferencyjne składki ZUS,
- część przedsiębiorstw wpisuje w umowę klauzulę o zakazie konkurencji - w takim wypadku profil działalności powinien być inny od profilu pracodawcy.
Okazuje się więc, że prowadzenie własnej firmy w czasie zatrudnienia na umowę o pracę jest bardzo dobrym pomysłem i jeśli nie ma przeciwskazań ze strony pracodawcy, to samozatrudnienie będzie bardzo logicznym krokiem do niezależności i warto się na to zdecydować. Warto przeczytać interesujący artykuł: Umowa kontraktowa - kiedy wybrać taką formę zatrudnienia?
Koszty prowadzenia własnej firmy na etacie
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z pewnymi dodatkowymi opłatami. Założenie własnej działalności jest bezpłatne, jednak przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS, odprowadzania podatków oraz innych ponoszenia innych obciążeń finansowych. Warto pamiętać jednak o tym, że etat i działalność gospodarcza równają się zmniejszonym kosztom, jeśli chodzi o składki ZUS.
- podatek dochodowy,
- koszty prowadzenia księgowości,
- opłaty za rachunek bankowy,
- opłaty za stronę internetową,
- dodatkowo mogą pojawić się opłaty za media, wynajem lokalu, samochód lub ubezpieczenie, jednak te elementy zależą od typu działalności gospodarczej.
Dokładny opis kosztów warto sprawdzić w materiale: Założenie firmy a koszty
Koszty prowadzenia własnej firmy na etacie są jednak znacznie niższe niż w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi firmę bez zatrudnienia na umowę o pracę. Przed założeniem własnej firmy warto przeczytać: Zakładasz działalność gospodarczą? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Działalność gospodarcza i praca na etacie a czas pracy
Osoba, która jest zatrudniona na etacie i prowadzi działalność gospodarczą, może teoretycznie pracować w dowolnym wymiarze czasu. Ważne jest to, aby pracownik otrzymywał pensję minimalną, ponieważ tylko wtedy nie będzie musiał opłacać składek ZUS z działalności. Oznacza to, że równie dobrze pracownik może być zatrudniony na pół etatu, jednak jego pensja powinna wynosić minimum tyle, ile minimalna krajowa w danym roku kalendarzowym. Czas pracy poświęcany własnej działalności zależy już od pracownika-przedsiębiorcy.
Prowadzenie własnej firmy i praca na etacie - czy to się opłaca?
Okazuje się, że praca na pełen etat i działalność gospodarcza to świetny sposób na obniżenie swoich comiesięcznych kosztów. Pracownik-przedsiębiorca nie musi opłacać składek ZUS (w większości przypadków), a składkę zdrowotną może odejmować od podatku. Poza względami finansowymi, warto także pamiętać o innych aspektach, na przykład możliwościach samorozwoju i wyrobienia własnej marki w danej branży. Etat daje komfort stałego zatrudnienia, natomiast własna firma niezależność, swobodę i znacznie większe możliwości.
Praca na etacie i działalność gospodarcza a składki ZUS
Osoby, które są na etacie i chcą założyć własną działalność gospodarczą często zastanawiają się nad tym, czy muszą opłacać składki ZUS z obu źródeł. Okazuje się, że taki pracownik-przedsiębiorca nie musi samodzielnie opłacać całości składek ZUS ale tylko w sytuacji, gdy na umowie o pracę otrzymuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie.
Warto także przeczytać artykuł: 3 sposoby, aby płacić niższe składki, prowadząc firmę
Praca na etacie i własna działalność gospodarcza a zwolnienie lekarskie
Z pracą na etacie i własną działalnością gospodarczą związany jest pewien problem, dotyczący zwolnienia lekarskiego. Pracownik-przedsiębiorca może otrzymać zasiłek chorobowy, ale tylko z ZUS, a nie z tytułu swojej działalności gospodarczej. Dodatkowo w czasie przebywania na zasiłku chorobowym nie można wykonywać żadnych czynności zawodowych. Właśnie dlatego obowiązki firmowe można przekazać innej osobie, albo też pracować normalnie w ramach własnej działalności, ale bez prawa do zasiłku chorobowego.
Połączenie etatu i własna firma a rozliczanie podatków
Działalność gospodarcza i etat - jaki PIT trzeba zapłacić? To jedno z najczęściej pojawiających się pytań u pracowników-przedsiębiorców. Najwygodniejszą formą jest płacenie podatku na zasadach ogólnych, a więc zgodnie ze stawką podatkową 17% lub 32%. W takim przypadku można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, a także odliczać różnego rodzaju ulgi, w tym tę na dziecko.
Pracuję i chcę założyć własną firmę – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Warto pamiętać o tym, że praca na etacie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dużymi nakładami czasowymi. Zwykle po powrocie do domu z pracy, trzeba zająć się prowadzeniem firmy. Do tego często może dochodzić praca w weekendy i święta, zwłaszcza na początku, gdy konieczne jest rozwijanie swojej działalności.
Własna działalność gospodarcza a praca na etacie – jaką podjąć decyzję?
Praca na etacie i prowadzenie własnej firmy
- otrzymywanie regularnych przychodów z etatu, poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego,
- znacznie niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
- mniejsze ryzyko, związane z utratą płynności finansowej - nawet w sytuacji, gdy pojawią się problemy w firmie, to wciąż będzie wynagrodzenie z etatu.
Założenie własnej firmy to także pierwszy etap na drodze do swobody, niezależności i wolności.
Zachęcamy także do przeczytania innych artykułów na naszej stronie, na przykład o zawodzie spedytora i prowadzenia tego typu działalności.
- Prowadzenie własnej firmy w czasie zatrudnienia na umowę o pracę może być dobrym pomysłem, jeśli nie ma przeciwskazań ze strony pracodawcy, a umowa o pracę nie zawiera klauzuli o zakazie konkurencji.
- Prowadzenie własnej firmy na etacie pozwala na obniżenie miesięcznych kosztów, ze względu na nieobowiązkowe składki ZUS.
- Pracownik-przedsiębiorca na etacie może pracować w dowolnym wymiarze czasu, ale powinien otrzymywać pensję minimalną, żeby nie musieć opłacać składek ZUS z działalności.
- Rozliczanie podatków jako pracownik-przedsiębiorca jest możliwe zgodnie ze stawką podatkową 17% lub 32%, a także na zasadzie rozliczenia wspólnie z małżonkiem i odliczenia ulg, w tym tych na dziecko.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej – wybierz odpowiednią dla siebie