Spis treści
Przeczytaj też: Studia czy praca? Czy również masz ten problem?
Czym tak właściwie jest popularny za granicą gap year?
Gap year to inaczej zaplanowana przerwa pomiędzy pewnymi etapami w życiu. Nie musi ona trwać rok, na co wskazuje jej nazwa, ale jest to najczęściej wybierany okres przerwy. Na gap year chętnie decydują się zwłaszcza osoby po ukończeniu szkoły średniej, które jeszcze nie wiedzą, co chcą studiować i czym zajmować się w życiu. Gap year jest często wykorzystywany także przez studentów oraz osoby aktywne zawodowo, które szukają wytchnienia od obowiązków służbowych lub złożyły wypowiedzenie umowy o pracę i chcą się przebranżowić.
Jeszcze stosunkowo niedawno gap year był kojarzony z lenistwem, jednak teraz spojrzenie na roczną przerwę zaczyna się zmieniać. Gap year to nie urlop wypoczynkowy – obecnie jest on postrzegany jako racjonalne podejście do edukacji lub kariery zawodowej. Pozwala na podjęcie świadomych i odpowiedzialnych decyzji, które nie są poparte emocjami czy naciskami ze strony otoczenia.
Jakie są najlepsze sposoby na spędzenie gap year?
Kolejnym pomysłem na spędzenie gap year jest przebranżowienie się. Na takie rozwiązanie zwykle decydują się pracownicy, którzy czują wypalenie zawodowe lub odkryli w sobie pasję do zupełnie innej, nowej dziedziny. Jednak o zmianie branży nierzadko myślą także osoby po ukończeniu studiów, które doszły do wniosku, że oferty pracy w ich zawodzie nie spełniają ich oczekiwań. Niezależnie od aktualnego położenia, w takiej sytuacji gap year można wykorzystać na szkolenia w danym kierunku, rozwijanie posiadanych umiejętności oraz zdobywanie niezbędnych kwalifikacji, pomocnych przy wkraczaniu na nowej ścieżce kariery.
Osoby, które dysponują odpowiednimi środkami, mogą przeznaczyć gap year na podróżowanie. Jeśli dotychczasowe obowiązki zawodowe uniemożliwiały spełnianie marzeń o zwiedzaniu świata, roczna przerwa z pewnością na to pozwoli. To świetna propozycja również dla osób, które pragną zmienić otoczenie i potrzebują wytchnienia zarówno od obowiązków, jak i codzienności. Jednak podróże stwarzają znacznie więcej perspektyw – zwiedzając, można nauczyć się nowego języka, poznać nowe kultury, zdobyć niecodzienne umiejętności, a nawet wpaść na pomysł na biznes.
Ciekawym sposobem na spędzenie gap year może być też udział w programie typu work & travel. Jego założeniem jest wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy połączonej ze zwiedzaniem danego kraju. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza programy work & travel organizowane w odległych – z polskiego punktu widzenia – zakątkach świata, takich jak Australia, Stany Zjednoczone czy Kanada. Co prawda koszt takiego wyjazdu bywa dość wysoki, a oferowane zarobki nie są najwyższe, lecz zdobyte doświadczenie i wspomnienia pozostają na całe życie.
Gap year – programy studenckie
Jako że na gap year chętnie decydują się studenci lub absolwenci, coraz częściej można spotkać się z ofertą programów stworzonych z myślą o nich. Częściowo mogą one pokrywać się z niektórymi, wymienionymi wyżej pomysłami – studenci mogą wykorzystać roczną przerwę między innymi na udział w specjalistycznych kursach lub uczestnictwo w programie work & travel.
Wśród innych propozycji wymienia się także wymiany kulturowe au-pair. Polegają one na możliwości wyjazdu do innego kraju w zamian za opiekę nad dzieckiem przyjmujących daną osobę rodzin. W ten sposób w trakcie gap year można nie tylko zwiedzić nowy kraj czy poznać inną kulturę, ale również poprawić umiejętności językowe i zdobyć zupełnie nowe doświadczenia.
Osobom, które nie odnajdują się w opiece nad dziećmi, może spodobać się pomysł spędzenia gap year na kursie językowym. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych, a zwłaszcza angielskiego, jest pożądania niemal w każdej branży, niezależnie od stanowiska. Kursy językowe pozwalają więc zarówno podszkolić posiadane umiejętności, jak i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Jaki jest najlepszy okres na gap year?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej zdecydować się na gap year. Choć najczęściej roczną przerwę robią sobie świeżo upieczeni maturzyści i absolwenci studiów, nie można powiedzieć, że jest to jedyny moment, w którym można sobie na nią pozwolić. Dobry okres na gap year będzie bowiem zawsze wtedy, gdy dana osoba znajdzie się pomiędzy ważnymi etapami w życiu – i nie musi być nim ukończenie szkoły. Gap year może też pomóc rozwinąć skrzydła pracownikowi z kilkuletnim stażem, który potrzebuje wytchnienia lub zastanawia się nad obraniem nowej drogi zawodowej.
Gap year – zalety i wady
Gap year ma wiele niekwestionowanych zalet. Są one dość oczywiste – w trakcie rocznej przerwy można zastanowić się nad swoją przyszłością, wyznaczyć ścieżkę kariery, zdobyć nowe umiejętności, niezbędne do wykonywania wymarzonego zawodu czy w końcu wypocząć.
Stosunkowo łatwo można jednak wpaść w pułapkę gap year i mimo wielkich planów dać się ponieść lenistwu. Choć odpoczynek jest ważny i potrzebny, nie należy spędzać w ten sposób całej przerwy – w przeciwnym razie rok ten najpewniej będzie stracony. Istotnym zagrożeniem związanym z gap year mogą być także trudności w powrocie do rzeczywistości – obowiązków na uczelni czy w pracy. Ponadto w przypadku niektórych, szybko rozwijających się branż roczna przerwa może oznaczać spore zaległości, co utrudni ponowne wejście na rynek pracy.
Gap year cieszy się sporą popularnością za granicą, ale również w Polsce przestaje być pojęciem zupełnie nieznanym. Roczna przerwa to z pewnością warty rozważenia pomysł zwłaszcza dla osób, które jeszcze nie wiedzą, w jakim kierunku ma podążyć ich życie zawodowe, lub zastanawiają się nad jego zupełną zmianą.
- Gap year to odpowiednio zaplanowana przerwa w życiu, która umożliwia podjęcie świadomych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących kariery zawodowej i edukacji.
- Popularnym sposobem na spędzenie gap year są podróże, zwiedzanie świata, udział w programach typu work & travel lub przebranżowienie się.
- Programy studenckie i kursy językowe są również dobrym rozwiązaniem na spędzenie gap year.
- Nie ma idealnego momentu na gap year, ważne aby znaleźć się pomiędzy ważnymi etapami w życiu, a przerwa nie musi trwać rok.