Spis treści
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo rozliczyć PIT po rozwodzie;
- jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia PIT po rozwodzie;
- kiedy należy rozliczyć PIT po rozwodzie;
- jak uniknąć błędów podczas rozliczania PIT po rozwodzie;
- jak rozliczyć opiekę nad dziećmi po rozwodzie;
- jakie zmiany należy zgłosić urzędowi podczas rozliczania PIT po rozwodzie.
Zobacz także nasz inny artykuł: Umowy i dokumenty pracownicze a zmiana nazwiska
Jak prawidłowo rozliczyć PIT po rozwodzie?
Rozliczenie PIT po rozwodzie stanowi często dla wielu osób jedną wielką niewiadomą. Przepisy jednak jasno wskazują, że wspólnie opodatkowani mogą być jedynie małżonkowie, którzy przez cały rok pozostawali w związku małżeńskim. Co istotne, musi zachodzić między nimi wspólność majątkowa. Ta wspólność ustaje (rozdzielność majątkowa) poprzez rozwód, separację, orzeczenie sądu czy umowę między małżonkami. Nawet jeśli rozwód zostanie orzeczony w trakcie roku podatkowego, a małżeństwo trwało nawet 11 miesięcy, małżonkowie tracą prawo do wspólnego rozliczenia. Dlatego małżonkowie rozliczenie pit po rozwodzie powinni złożyć indywidualnie, bez względu na to z jakimi kosztami będzie się to wiązał. Przepisy jasno wskazują, że rozdzielność majątkowa wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia.
Ważne! Warto wiedzieć, że wspólność majątkowa powstaje już w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Nie powstaje jedynie w sytuacji, gdy małżonkowie zawarli intercyzę bądź jedno z małżonków jest ubezwłasnowolnione. Oczywiście rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona także w trakcie trwania małżeństwa.
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia PIT po rozwodzie?
Do rozliczenia PIT po rozwodzie potrzebne są dokumenty, które udowadniają osiągnięcie przychodu. Są to wszystkie PIT wystawiane przez płatników np. PIT-11. W przypadku prowadzenia firmy konieczne jest wskazanie przychodu i kosztów z ewidencji firmowych. Warto widzieć, że każda osoba, które chce odliczyć ulgi w zeznaniu podatkowym musi przygotować odpowiednią dokumentacje. Jeśli jest to ulga rehabilitacyjna konieczne jest przedstawienie faktur zakupu leków czy udziału w turnusach rehabilitacji. Kiedy chcemy odliczyć ulgę termomodernizacyjną, również należy przygotować faktury zakupu np. paneli fotowoltaicznych czy pieca gazowego. W sytuacji, kiedy jesteśmy uprawnieni do odliczenia ulgi dla dawców krwi, konieczne jest zaświadczenie o ilości oddanej krwi, którą wystawia Centrum Krwiodawstwa.
Kiedy należy rozliczyć PIT po rozwodzie?
Rozliczenie deklaracji PIT po rozwodzie odbywa się w takim samym terminie, w jakim muszą rozliczyć się inni podatnicy. Najczęściej termin ten wypada 30 kwietnia, jednak kiedy w danym roku podatkowym wypada w sobotę lub niedzielę bądź święto, termin ten przesuwa się na kolejny dzień roboczy. Każdy podatnik ma możliwość już od 15 lutego składać deklarację podatkowe. Nie warto się spóźniać, gdyż może się to wiązać z nałożeniem grzywny przez Urząd Skarbowy.
Jak uniknąć błędów podczas rozliczania PIT po rozwodzie?
Podatki a rozwód - ta kwestia spędza sen z powiek osobom, które podjęły decyzje o rozwodzie. Okazuje się, że kwestie prawne nie są tak trudne i możliwe jest łatwe i prawidłowe rozliczenie. W sytuacji, kiedy napotykamy problemy ze sporządzeniem rozliczenia, można skorzystać z pomocy księgowej czy intuicyjnych programów, które wręcz same prowadzą przez proces wypełniania PIT. Urząd Skarbowy przygotowuje również co roku gotowe rozliczenie, które dostępne jest od 15 lutego każdego roku podatkowego na platformie podatkowej. Wystarczy je zaakceptować bądź dodać przysługujące ulgi.
Warto wiedzieć, że konieczność złożenia osobnego zeznania podatkowego po rozwodzie, może wiązać się z koniecznością zapłaty wyższych kwot podatku, szczególnie jeśli jeden z małżonków samodzielnie wchodzi w drugi próg podatkowy.
Jak rozliczyć opiekę nad dziećmi po rozwodzie?
Rozliczenie ulgi prorodzinnej w deklaracji podatkowej to jedna z najważniejszych kwestii, jaka interesuje rozwiedzionych rodziców. Okazuje się, że przysługuje ona osobie, która faktycznie zajmuje się dzieckiem i wykonuje władzę rodzicielską. Warto wiedzieć, że samo posiadanie władzy rodzicielskiej nie jest tożsame z jej wykonywaniem. Nie wystarczy również płacić alimentów. Rodzice, mimo rozwodu mają prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Może być ono zastosowana w dowolnej, ustalonej wspólnie proporcji. Pamiętajmy jednak, że łączna kwota odliczenia w obu deklaracjach podatkowych nie może przekraczać określonego limitu ustawie tj. 1112,04 na jedno dziecko. W przypadku, kiedy rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie i nie mogą zgodzić się odnośnie kwot odliczenia, przysługuje im ulga po połowie tj. 556,02 na jedno dziecko.
Jakie zmiany należy zgłosić urzędowi podczas rozliczania PIT po rozwodzie?
Czy podział majątku trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego? Okazuje się, że współmałżonkowie mając równy udział w zgromadzonym majątku podczas trwania małżeństwa, mogą rozdzielić go poprzez orzeczenie sądu czy poprzez umowę zawartą między sobą. Warto wiedzieć, że podział majątku i przychód związany z wyrównaniem dorobków jest wyłączony spod opodatkowania podatkiem dochodowym. Nie ma również konieczności zapłaty podatku od spłaty. Skoro dochody osiągnięte w wyniku podziału majątku są nieopodatkowane nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu do Urzędu Skarbowego, nie wykazuje się ich również w sporządzanej deklaracji podatkowej.
- Rozliczenie PIT po rozwodzie jest możliwe tylko indywidualnie, bez względu na czas trwania małżeństwa i koszty z tym związane.
- Do rozliczenia PIT po rozwodzie potrzebne są dokumenty dowodzące osiągnięcia przychodu oraz dokumenty uprawniające do odliczenia ulg podatkowych.
- Rozliczenie PIT po rozwodzie odbywa się w tym samym terminie co dla innych podatników, najczęściej 30 kwietnia, a zaległości mogą skutkować nałożeniem grzywny przez Urząd Skarbowy.
- Ulga prorodzinna w deklaracji podatkowej przysługuje osobie, która faktycznie zajmuje się dzieckiem i wykonuje władzę rodzicielską, a jej łączna kwota nie może przekroczyć limitu ustawowego.