Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- jaka jest definicja działalności gospodarczej,
- czym charakteryzuje się umowa o dzieło,
- czym charakteryzuje się umowa zlecenie,
- czym charakteryzuje się działalność nierejestrowana,
- kiedy należy zarejestrować działalność,
- kiedy zarejestrowanie działalności staje się opłacalne?
Przeczytaj również: https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracodawcow/1480/zakladasz-dzialalnosc-gospodarcza-spodziewaj-sie-kontroli-z-urzedu-skarbowego.
Definicja działalności gospodarczej według prawa przedsiębiorstwa
Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcą może być osoba, która samodzielnie wykonuje konkretne usługi bądź nadzoruje ich wykonanie. Przedsiębiorca może oczywiście zatrudniać pracowników, a sama działalność gospodarcza może mieć też charakter sezonowy, na przykład jeśli wykonywać ją można jedynie w okresie letnim czy zimowym. Co istotne, na świadczeniu usług przedsiębiorca musi zarabiać - wolontariat nie będzie więc działalnością gospodarcza, a innego rodzaju świadczeniem na rzecz osób trzecich.
Umowy o dzieło - gdy jesteś odpowiedzialny za rezultat swojej pracy
Umowa o dzieło może być zawarta pomiędzy stronami, jeśli jej przedmiotem jest owe dzieło. W rzeczywistości często pojawiają się problemy co do kwalifikacji danej usług w kategorii dzieła bądź zlecenia. Warto mieć świadomość, że umowa o dzieło jest korzystna pod kątem podatkowym, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wykonujących, jak i zlecających. Oto kilka przykładów, kiedy przedmiotem umowy staje się dzieło:
- namalowanie obrazu,
- napisanie artykułu,
- wykonanie zestawu mebli,
- naprawa sprzętu.
Dyskusyjnym jest natomiast aspekt niematerialny dzieła. Eksperci nie są zgodni co do tego, czy wygłoszenie wykładu, zagranie koncertu czy poprowadzenie konferencji może być przedmiotem umowy o dzieło, gdyż trudno wyjaśnić, co w powyższych przypadkach mogłoby być owym dziełem. Można jednak przyjąć, że jeśli wykład czy koncert są nagrywane, to dziełem pozostaje właśnie konkretne nagranie, dlatego też w takich przypadkach możemy zawrzeć umowę o dzieło. Wykonujący zobowiązuje się osiągnąć określone efekty w ustalonym czasie. Ma jednak pełną swobodę co do sposobu wykonania dzieła czy materiałów, jakimi będzie się posiłkować, o ile kwestie te nie zostaną uregulowane w umowie.
Umowy zlecenia - gdy zobowiązujesz się do należytego wykonywania czynności
Inną umową cywilnoprawną jest umowa zlecenie - bardzo popularny sposób nawiązywania współpracy pomiędzy dwoma podmiotami. W tym przypadku biorący zlecenie zobowiązuje się wykonać konkretną czynność prawną na rzecz zlecającego. Przedmiotem umowy zlecenie może być:
- opieka nad dzieckiem,
- ochrona obiektu,
- posprzątanie mieszkania bądź lokalu gospodarczego,
- przeprowadzenie szkolenia.
W przypadku umowy zlecenie nie mamy do czynienia z żadnym konkretnym dziełem, zobowiązujemy się jedynie wykonać daną czynność w określonym czasie. Umowa zlecenie może być zawarta na dłuższy czas - w praktyce bardzo często zastępuje ona umowę o pracę, głównie ze względów podatkowych. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku umowy zlecenie nie może być mowy o nawiązaniu stosunku pracy. Biorący zlecenie nie pracuje więc pod kierownictwem, nie obowiązuje go również Kodeks Pracy. W razie sporów Kodeksem Pracy nie może się też posiłkować zlecający - kwestię umów zlecenia reguluje wyłącznie Kodeks Cywilny.
Nierejestrowania działalność - gdy Twoje dochody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia
Działalność nierejestrowana to alternatywne rozwiązanie dla umowy zlecenie bądź umowy o dzieło. Działalność bez rejestracji 2022 może być prowadzona wówczas, jeśli miesięczne przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia krajowego, czyli 1505 zł. Firma bez rejestracji to doskonałe rozwiązanie dla osób, które:
- nie chcą zawierać wielu umów cywilnoprawnych,
- chcą najpierw spróbować swoich sił na rynku,
- nie są w stanie zaangażować się całkowicie w prowadzoną działalność - na przykład pracują na etacie.
Co istotne, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną zobowiązana jest dokumentować przychody, tak aby w każdym momencie móc sprawdzić, czy nie został przekroczony limit ustawowy. Nie musi ona rejestrować firmy ani płacić składek ZUS, natomiast podatek dochodowy zwykle uiszcza się dopiero składając zeznanie roczne. Przy działalności nierejestrowanej mamy natomiast prawo reklamować swoją firmę i świadczone przez nas usługi.
Kiedy należy zarejestrować działalność gospodarczą?
W niektórych przypadkach zarejestrowanie działalności gospodarczej jest konieczne - choć działalność nieewidencjonowana wydaje się korzystnym rozwiązaniem, nie każdy może ją prowadzić. Firmę rejestruje się, gdy:
- w danym miesiącu dochody przekroczą połowę minimalnego wynagrodzenia,
- do wykonywania działalności potrzebne są licencje, koncesje czy pozwolenia,
- przedsiębiorca wykonuje zawód regulowany,
- przedsiębiorca prowadził inną lub taką samą działalność gospodarczą w ciągu ostatnich 60 miesięcy.
Zakładając działalność, wystarczy złożyć wniosek do CEiDG bądź KRS, w zależności od wybranej formy prawnej danej firmy. W przypadku braku dopełnienia obowiązków ustawowych, na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara.
Kiedy założenie działalności gospodarczej staje się opłacalne?
Nierejestrowana działalność gospodarcza czy umowa zlecenie zamiast firmy to rozwiązania, które nie zawsze przynoszą korzyści finansowe. Nad założeniem własnej firmy warto pomyśleć, jeśli chcemy ubiegać się o różnego rodzaju dotacje czy subwencje. Gminy nie przyznają ich osobom, prowadzącym działalność nierejestrowaną. Ponadto, założenie firmy będzie opłacalne, jeśli co miesiąc ponosimy stosunkowo wysokie koszty. Pamiętajmy, że te związane z prowadzeniem działalności nie ograniczają się wyłącznie do wydatków na materiały, lecz również na dojazd do klienta, szkolenia branżowe czy innego typu, skorelowane ze świadczonymi usługami. Dzięki uwzględnieniu kosztów będzie można obniżyć podatek dochodowy. Założenie działalności jest także pomocne w momencie, gdy chcemy uzyskać zabezpieczenie na przyszłość, płacąc składki ZUS, między innymi na ubezpieczenie emerytalne.
- Definicja działalności gospodarczej, zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców, określa ją jako zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły, gdzie przedsiębiorca może zatrudniać pracowników i mieć charakter sezonowy.
- Umowa o dzieło dotyczy konkretnego dzieła, np. namalowanie obrazu czy naprawę sprzętu, a wykonujący zobowiązuje się osiągnąć określone efekty w ustalonym czasie. Umowa ta jest korzystna pod kątem podatkowym i cieszy się dużym zainteresowaniem.
- Umowa zlecenie jest popularnym sposobem nawiązywania współpracy, gdzie biorący zlecenie zobowiązuje się do wykonywania konkretnej czynności w określonym czasie, np. opieki nad dzieckiem czy przeprowadzenia szkolenia.
- Działalność nierejestrowana to alternatywne rozwiązanie dla umów cywilnoprawnych, gdzie można prowadzić działalność bez rejestracji, jeśli miesięczne przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia krajowego. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną zobowiązana jest jednak dokumentować przychody i uiszczać podatek dochodowy po złożeniu zeznań rocznych.