Zawody i ich potencjał

Badacz w dziale R&D - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Badacz w dziale R&D - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dział R&D stanowi swojego rodzaju motor napędzający działanie nowoczesnych, otwartych na rozwój przedsiębiorstw. To sektor, który odpowiada za rozwój firmy, a także jej pozycję na rynku i konkurencyjność względem innych. Departamenty R&D ze względu na wysoką skuteczność działania pojawiają się w coraz większej grupie branż, zaczynając od farmacji czy marek produkujących odzież po firmy zajmujące się marketingiem. Osobą, która pełni znaczącą rolę w dziale do spraw badań i rozwoju jest badacz w dziale R&D. Na czym polega jego praca? Jakie cechy powinna posiadać osoba wykonująca taki zawód?

Z artykułu dowiesz się:

  • kim jest badacz w dziale R&D,
  • jakie cechy charakteru powinna posiadać osoba ubiegająca się o zatrudnienie na tym stanowisku,
  • jakie są zarobki badacza pracującego w dziale R&D,
  • czy profesja ta jest przyszłościowym zajęciem.

Badacz w dziale R&D - na czym polega praca?

Badacz w dziale R&D to zawód, który jest coraz bardziej pożądany na rynku pracy. Wynika to z nieustannego dążenia nowoczesnych przedsiębiorstw do rozwoju i ulepszania oferowanych usług czy towarów. Osoba podejmująca się obowiązków badacza w dziale do spraw badań i rozwoju zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem dokładnych analiz, które wykorzystywane są przez kierownictwo firmy do poprawy jakości technologicznej produktów lub kreowaniu nowych, poszukiwanych przez społeczeństwo towarów.

 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku badacza w dziale R&D?

  • prowadzenie działań, które skutkują poprawą jakości towarów i produktów oferowanych przez konkretną firmę,
  • wyznaczanie nowych usług lub towarów na  podstawie wnikliwych badań i analiz rynku i opinii klientów,
  • współpraca z zewnętrznymi ośrodkami badawczo-naukowymi, 
  • prowadzenie badań nad poprawą i usprawnieniem technologicznym już istniejących towarów,
  • projektowanie wniosków o wprowadzanie zmian do receptur lub budowy produktów
  • opracowywanie dokumentacji nowo powstających towarów,
  • śledzenie i analizowanie opinii klientów o towarach lub usługach oferowanych przez konkretną firmę.

Badacz w dziale R&D jest osobą, która wykonuje ciekawą pracę, potrzebną do rozwijania się niemal każdej firmy. Rynek pracy jest coraz bardziej otwarty na zatrudnianie osób na to stanowisko, dlatego specjaliści do spraw rozwoju mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz intratne umowy o pracę.

Cechy dobrego badacza w dziale R&D  

Badacz w dziale R&D to zawód, do którego wykonywania kwalifikacje zdobywa coraz większa część społeczeństwa. Nowoczesne firmy i rozwijające się przedsiębiorstwa proponują zatrudnienie osobom, które poza odpowiednim wykształceniem posiadają również szczególe cechy charakteru, czyli tak zwane predyspozycje interpersonalne.

 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako badacz w dziale R&D?

  • umiejętność do poszukiwania odpowiednich informacji, potrzebnych do tworzenia i ulepszania oferowanych przez firmę usług lub towarów,
  • zdolność do analitycznego myślenia i przeprowadzania złożonych interpretacji,
  • sprawność w rozwiązywaniu problemów,
  • umiejętność pracy w grupie i komunikowaniu się z innymi pracownikami,
  • posiadanie rozległem wiedzy z dziedziny, w której specjalizuje się konkretne przedsiębiorstwo,
  • kreatywność, innowacyjność i pomysłowość.
Szukasz pracy?
Dodana

Planista produkcji

IPB POLSKA Sp. z o.o.

  • Oświęcim
Dodana

Planista UR

CMC POLAND SP. Z O.O.

  • Zawiercie
Dodana

Master Data Business Analyst

CMC POLAND SP. Z O.O.

  • Katowice
Dodana

Menedżer ds. marketingu produktów

ASIOR PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE I MARKETINGU ANDRZEJ STANGIERSKI

  • 8 300-9 600 zł netto / mc
  • Kielce
Dodana

Praca badacza w dziale R&D związana jest również z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji: siedzącej lub stojącej, a także ostrym światłem czy substancjami toksycznymi, obecnymi na przykład w laboratoriach. W związku z tym, poza interpersonalnymi predyspozycjami, osoba chcąca podjąć pracę w takim zawodzie powinna cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym.

 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku badacza w dziale R&D?

  • całkowita sprawność aparatu kostnego oraz stawowego,
  • brak schorzeń w obrębie kręgosłupa,
  • brak kłopotów z funkcjonowaniem narządu wzroku, ewentualne noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek,
  • sprawność narządu słuchu,
  • dobra wydolność fizyczna organizmu, pozwalająca na długotrwałe przebywanie w określonej pozycji.

Kierunkowe wykształcenie, predyspozycje interpersonalne oraz dobre zdrowie fizyczne jest najlepszą kolaboracją czynników, stanowiących zestaw cech idealnego badacza w dziale R&D.

Ile zarabia badacz w dziale R&D?

Nie ma konkretnej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest wysokość miesięcznych dochodów osoby zatrudnionej na stanowisku badacza w dziale R&D. Wysokość pensji osoby zajmującej się tą profesją jest uzależniona od wielu czynników, do których należy posiadane wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, renoma i wielkość firmy, a także województwo, w którym ulokowane jest konkretne przedsiębiorstwo. 

Szczegółowe informacje oraz analizę wysokości dochodów osoby pracującej na stanowisku badacza w dziale R&D przedstawia poniższa tabelka:

POZIM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4770zł / msc 3514zł / msc
ŚREDNIE 5900zł / msc 4249zł / msc
WYSOKIE 7120zł / msc 5109zł / msc

 

Czy do pracy na stanowisku badacza w dziale R&D potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

 

Badacz w dziale R&D to profesja, która wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Duże przedsiębiorstwa i małe firmy na to stanowisko poszukują osób posiadających konkretną wiedzę z dziedziny, którą zajmuje się dana marka. Zdobycie wykształcenia wyższego, kierunkowego oraz ukończenie kursów podnoszących kwalifikacje z pewnością zwiększą szansę kandydata na objęcie stanowiska badacza w dziale R&D oraz dadzą możliwość podpisania intratnego kontraktu.

Zaprezentowana poniższa tabelka dokładnie prezentuje możliwości edukacji i rozwoju w zawodzie badacza w dziale R&D:

CZY POTRZEBNE SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Wykształcenie wyższe kierunkowe -
PRZYDATNE - -

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku badacza w dziale R&D?

Stanowisko pracy osoby zatrudnionej jako badacz w dziale R&D powinno zostać urządzone stosowanie do rodzaju wykonywanych na nim czynności. Ponadto, wielkość miejsca pracy pracownika powinna zostać dopasowana do wymiarów osoby oraz posiadanych przez nią akcesoriów niezbędnych do wykonywania pracowniczych obowiązków. Oznacza to, że powierzchnia stanowiska pracy powinna zapewniać całkowitą swobodę ruchu, co przekłada się na bezpieczeństwo i jakość wykonywanych obowiązków.

Dobra organizacja stanowiska sprawia, że badacz w dziale R&D jest w stanie efektywniej zarządzań swoim czasem pracy. Przekłada się to na poprawę wydolności pracownika, który jest zdolny do efektywnego wyznaczania sobie celów, planowania pracy, podejmowania trafnych decyzji, realizowaniu kolejnych obowiązków oraz monitorowaniu postępu i efektu swojej pracy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie badacza w dziale R&D?

Dział R&D jest sektorem, który zakładany jest w coraz większej ilości dużych firm. Ponadto, R&D staje się sercem nowo powstałych oraz małych  przedsiębiorstw, które dzięki pracującym tam badaczom mają szansę na błyskawiczny rozwój, a także zwiększanie grona potencjalnych klientów i odbiorców usług.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie badacza w dziale R&D? Osoby posiadające kwalifikacje do pracy w tym zawodzie odnajdują zatrudnienie w różnych gałęziach przemysłu, czyli: firmach odzieżowych, farmacji, przemyśle spożywczym, marketingu, technologii i wielu innych. 

Czy zawód badacza w dziale R&D jest przyszłościowy?

Badacz w dziale R&D jest bardzo przyszłościową profesją, która jest coraz bardziej popularna na rynku pracy. Ta zależność wynika przede wszystkim z chęci rozwoju małych i dużych firm oraz zwiększania ich miesięcznych przychodów, co jest możliwe, dzięki badaczom R&D. Działy R&D jeszcze do niedawna istniały w dużych, najczęściej międzynarodowych korporacjach, natomiast obecnie stanowią podstawę działania, funkcjonowania i rozwoju każdej firmy, niezależnie od oferowanych przez nią usług czy produktów.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest badacz w dziale R&D?

Badacz w dziale R&D jest osobą, która zajmuje się analizowaniem działania i jakości oferowanych usług i towarów przez konkretną firmę. Ponadto, osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się tworzeniem badań, które są niezbędne do wprowadzania nowych, wysokiej klasy produktów na rynek.

Jakie cechy osobowości powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku badacza w dziale R&D?

Badacz pracujący w dziale R&D powinien charakteryzować się kreatywnością oraz rozwiniętymi zdolnościami analitycznymi. Dodatkowo, cechą dobrego badacza z pewnością powinna być umiejętność pracy z innymi ludźmi, a także posiadanie rozległej wiedzy teoretycznej z konkretnej dziedziny.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Magdalena

Magdalena

Praca badacza w dziale R&D wymaga nie tylko kierunkowego wykształcenia, ale przede wszystkim odpowiednich predyspozycji interpersonalnych oraz dobrego zdrowia fizycznego. Ja osobiście bardzo cieszę się z podjęcia takiej pracy, bo umożliwia mi rozwój zawodowy oraz satysfakcjonujące zarobki.
Camel

Camel

Jako osoba bezrobotna, zastanawiam się nad podjęciem pracy w dziale R&D, ale zastanawiam się, czy mam odpowiednie predyspozycje. Artykuł bardzo mi pomógł w zrozumieniu, czego wymaga praca badacza w dziale R&D. Cieszy mnie również fakt, że taka praca jest przyszłościowym zajęciem.
Piotrek

Piotrek

Jako pracodawca, bardzo doceniam pracowników działu R&D. Ich praca przyczynia się do rozwoju i ulepszania oferowanych przez nas usług. Wymagania dla badacza w dziale R&D są duże, ale na rynku nie brakuje chętnych do podjęcia takiej pracy. Oczywiście, dla nas jako pracodawcy, najważniejsze jest dobre wynagrodzenie dla naszych pracowników.
Kinga

Kinga

Jako osoba szukająca pracy, zastanawiam się nad podjęciem działalności na stanowisku badacza w dziale R&D. Cieszy mnie fakt, że taka praca jest coraz bardziej pożądana, co zwiększa moje szanse na znalezienie intratnej pracy. Bardzo mnie zainteresowała tabela zarobków!
Asia Mach

Asia Mach

Jestem pracownikiem działu R&D i muszę powiedzieć, że praca jest ciekawa, ale wymaga dużej precyzji i skupienia. Często musimy pracować w specjalnych warunkach, ale to nie stanowi dla mnie problemu. Zarobki są na satysfakcjonującym poziomie, co jest dodatkowym motywującym czynnikiem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.