Mobbing i dyskryminacja

Uroda a poszukiwanie pracy - czy wygląd ma znaczenie na rekrutacji?

30 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy
Uroda a poszukiwanie pracy - czy wygląd ma znaczenie na rekrutacji?
W pracy liczą się nasze kompetencje, zaangażowanie oraz doświadczenie. Wygląd zewnętrzny, płeć, orientacja czy wyznanie nie powinno decydować o tym, czy daną pracę dostaniemy, gdyż nie ma to wpływu na to, jak swoją pracę wykonujemy. Zdarzają się jednak zawody, w których pracuje się swoim wizerunkiem. Jeśli jednak tak nie jest, uroda nie może mieć wpływu na decyzję o zatrudnieniu danej osoby. W przeciwnym razie mamy do czynienia z dyskryminacją. A jak wyglądają realia? Zastanawiasz się, jak ma się uroda do poszukiwania pracy? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na swoje pytania.

 

Przeczytaj również: Asertywność w miejscu pracy.

CV bez zdjęć - czy stają się coraz modniejsze?

Część z nas automatycznie dorzuca zdjęcie do CV, będąc pewnym, że to poprawi jego estetyczny wygląd. Niektórzy mają natomiast nadzieję, że atrakcyjne zdjęcie przykuje uwagę rekrutera, który ich zapamięta. Czy jednak trzeba koniecznie dodać zdjęcie do CV? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w danym zawodzie wygląd ma duże znaczenie. Wtedy zazwyczaj w ogłoszeniu pojawia się ogłoszenie z prośbą o dołączenie zdjęcia.

Chodzi jednak o okoliczności, gdzie uroda ma znaczenie. W przeciwnym wypadku nie zaleca się dodawania w ogłoszeniu o pracę takiej informacji, gdyż może to skutkować zgłoszeniem lub nawet usunięciem ogłoszenia. Co ciekawe, w wielu krajach dodaje się prośbę o niedodawanie zdjęcia, a te CV, do których zdjęcie zostało dołączone, zostają z góry odrzucone. Dlaczego? Z prostego powodu - firmy nie chcą zostać posądzone o dyskryminację, przyjmując do pracy osobę atrakcyjną, a odrzucając ogłoszenie tej, która zdjęcia nie dołączyła. Chcąc iść tym torem, wiele osób decyduje się na wysłanie curriculum vitae bez swojego wizerunku. Dzięki temu zostając przyjętym, mają pewność, że liczyły się wyłącznie ich kompetencje. Jak więc widać, dyskryminacja i uroda w pracy mają ze sobą wiele wspólnego.

Czy uroda pomaga w pracy na co dzień?

Jeśli ubiegamy się o posadę hostessy, stewardessy czy recepcjonistki, atrakcyjny wygląd z pewnością pomoże nam w dostaniu pracy. Co ciekawe, by zostać przyjętym na stanowisko stewardessy, nie tylko trzeba spełniać odpowiednie wymagania dotyczące wyglądu, ale nawet i wzrostu. A co z pozostałymi zawodami? Czy będąc pielęgniarką, nauczycielem czy księgową, uroda pomoże nam w pracy? Zwykło mawiać się, że ładne osoby mają w życiu po prostu łatwiej. Oznacza to, że chętniej pomagamy bezinteresownie ładnym osobom i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Specjalista ds. zakupów

PONAR Wadowice S.A.

  • Wadowice
Dodana

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Oleśnica
Dodana

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Dobroszyce
Dodana

Jeśli więc będziemy mieć w pracy jakiś problem i będziemy potrzebować czyjejś pomocy, z dużą dozą prawdopodobieństwa uzyskamy ją od obcej osoby, jeśli jesteśmy atrakcyjni.

Czy uroda pomaga w znalezieniu pracy?

Uroda a zatrudnienie w nowej firmie - czy faktycznie atrakcyjny wygląd będzie nam w stanie pomóc objąć dane stanowisko? Jeśli do wyglądu dołożymy miłe obejście i trochę pewności siebie, możemy liczyć, że zwrócimy na siebie uwagę i szybciej dostaniemy pracę. Oczywiście te cechy nie wystarczą, jeśli nie mamy skończonej odpowiedniej szkoły, jednak mogą pomóc odciągnąć uwagę od ewentualnych braków w kompetencjach. Pracodawca chętniej przymknie oko na brak jakiegoś kursu, jeśli będzie miał szansę zatrudnić sympatyczną, atrakcyjną kobietę o miłym obejściu. Jeśli ten sam brak pojawi się u osoby niezbyt sympatycznej i niezbyt atrakcyjnej, prawdopodobnie będzie uznany jako powód do odrzucenia podania o pracę.

Jakie cechy powinny być istotne dla nowego pracodawcy?

Kompetencje, wykształcenie i doświadczenie - oto, co powinno mieć znaczenie dla pracodawcy przy obsadzaniu stanowiska. Oczywiście nie żyjemy w perfekcyjnym świecie i wciąż duże znaczenie ma wygląd, znajomości czy odpowiednie pochodzenie. Do pewnych kręgów trudno się dostać i mimo że wydawałoby się, że w XXI wieku klasowość nie ma miejsca, nie jest to niestety prawda.

Inne cechy, które powinny być brane pod uwagę podczas zatrudnienia, to:

  • dokładność i precyzja w wykonywaniu obowiązków;
  • dobre wykorzystywanie czasu w pracy;
  • dodatkowe kursy i szkolenia;
  • zaangażowanie;
  • pewność siebie, umiejętność odnajdywania się w trudnych sytuacjach;
  • dotychczasowe doświadczenie.

Cech, które pracodawca może brać pod uwagę podczas zatrudniania nowego pracownika, jest oczywiście o wiele, wiele więcej. A dokładne cechy, które zostaną wzięte pod uwagę, zależą od konkretnego stanowiska. Jeśli praca będzie polegała na bezpośrednim kontakcie z klientem, ważne jest miłe obejście czy łatwość nawiązywania kontaktów. Te cechy nie są natomiast tak bardzo istotne, gdy dana osoba pracuje indywidualnie i z klientami nie ma kontaktu.

Czym można się wyróżnić podczas robienia CV i na rozmowie rekrutacyjnej?

Każdy, kto miał okazję już tworzyć swoje CV, wie, że nie jest to łatwe zadanie. Im poważniejsza praca, tym więcej czasu musimy poświęcić na przygotowanie dobrego i profesjonalnego curriculum vitae. Dobrej pracy, w której płacą uczciwą stawkę za wykonywane zadania i oferują ciekawe świadczenia pracownicze, nie zdobywa się ot tak. By taką dostać, trzeba przejść bezbłędnie od pierwszego do ostatniego etapu rekrutacji. A pierwszym z nich jest oczywiście przygotowanie CV w taki sposób, by zwróciło uwagę rekrutera.

Na co więc trzeba zwrócić uwagę przy tworzeniu CV? Pierwsza rzecz to oczywiście przejrzystość. CV musi być pełne informacji, ale nie może być ich zbyt dużo, by nie przytłoczyć rekrutera. Wszelkie informacje muszą być pogrupowane i oddzielone od siebie. Unikamy ścian tekstu. Druga rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to brak potocznego słownictwa oraz pełna poprawność stylistyczna i gramatyczna. Jeśli mamy problem z pisownią lub nie wiemy, co dokładnie zawrzeć CV, możemy znaleźć kogoś, kto specjalizuje się w ich pisaniu.

A co z rozmową kwalifikacyjną? Czy możemy jakoś zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania propozycji pracy? Oczywiście, że tak. Zwróćmy uwagę na:

  • ubiór i wygląd - ubierz czyste, wyprasowane i eleganckie ubranie (pamiętaj, by dopasować je do stanowiska, na które aplikujesz);
  • makijaż - najlepiej postawić na coś delikatnego, co da wrażenie świeżości;
  • przygotowanie - wielokrotnie zdarza się, że rekruterzy zadają podobne pytania, więc możesz zawczasu przygotować odpowiedzi; 
  • bądź szczery i nie koloryzuj swoich umiejętności - prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw, a Ty możesz stracić pracę;
  • wypowiadaj się składnie; staraj się nie brzmieć ani zbyt sztywno ani zbyt "luzacko".

W jakich zawodach uroda ma znaczenie?

W jakich zawodach uroda ma znaczenie? Jeśli chcesz pracować na stanowisku recepcjonistki, stewardessy czy hostessy, musisz wziąć pod uwagę to, że Twój wygląd zostanie wzięty pod uwagę. Często dotyczy to również kelnerek czy kosmetyczek. Kosmetyczki czy kosmetolodzy często swoim wyglądem reprezentują wykonywane przez siebie usługi, dlatego ma on istotne znaczenie.

Odpowiadając więc na pytanie, czy uroda pomaga w pracy, odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Pamiętajmy jednak, że kompetencje również mają znaczenie i większości zawodów nie można wykonywać bez odpowiedniego wykształcenia oraz umiejętności.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy uroda ma wpływ na poszukiwanie pracy?

Uroda nie powinna mieć znaczenia podczas zatrudniania. Zdarza się jednak, że pracodawcy chętniej zatrudniają atrakcyjne i miłe w obejściu osoby.

Jakie cechy powinny liczyć się dla pracodawcy/rekrutera?

Dla pracodawcy nie powinna liczyć się uroda, a takie cechy jak: zaangażowanie, uprzejmość, wiedza i dokładność.

W jakich zawodach uroda ma znaczenie?

Uroda czasem ma olbrzymie znaczenie. Bierze się ją pod uwagę podczas aplikowania na stanowisko hostessy, stewardessy czy recepcjonistki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.