Spis treści
Praca w administracji publicznej pozostaje atrakcyjnym celem dla osób, które szukają bezpiecznej, zawodowej przestrzeni. „Budżetówka” jest odporna na dynamikę i wahania rynku pracy, co jest zarówno jej zaletą, jak i ogromną wadą. Sama stabilność pracy w urzędzie często nie jest już wystarczającą motywacją dla pracowników i kandydatów.
Czy warto być urzędnikiem?
Nie sposób na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, bo wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania ma potencjalny pracownik. Praca w urzędzie z całą pewnością jest stabilna – urzędnicy pracują w oparciu o umowę o pracę, większość z nich może też liczyć na pełen etat. To oznacza, że czerpią z wszystkich przywilejów wiążących się z zawarciem stosunku pracy. Ale praca urzędnika to również praca z interesantami, nieduże możliwości rozwoju i rutyna. Dla wielu osób może być to źródłem wypalenia zawodowego.
Jak zostać urzędnikiem?
Jeśli planujesz związać się z sektorem administracji publicznej, musisz spełnić kilka wymagań.
- wykształcenie wyższe (często kierunkowe),
- znajomość przepisów prawa i umiejętność ich interpretowania,
- wysoki poziom umiejętności społecznych,
- umiejętność obsługi komputera.
Osoby marzące o aplikowaniu na oferty ministerialne, powinny pomyśleć o ukończeniu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, która znajduje się w Warszawie. By się do niej dostać trzeba nie tylko posiadać wiedzę teoretyczną z zakresu prawa i administracji, lecz także mieć konkretne umiejętności i znać języki obce.
Ukończenie tej prestiżowej szkoły otwiera możliwość aplikowania z pozytywnym wynikiem na wiele stanowisk w administracji państwowej. Inaczej mówiąc, absolwent nie musi się obawiać, że nie znajdzie zatrudnienia.
Ile zarabia urzędnik?
Choć umowa o pracę już sama w sobie jest atrakcyjna, nie można zapomnieć o kwestii wynagrodzenia, jakie otrzymuje urzędnik. By wskazać konkretne liczby, warto odwołać się do danych zebranych przez GUS. Zgodnie z nimi w 2022 r. wynagrodzenie przeciętnego urzędnika wynosiło 6536,07 zł brutto. By jednak wskazać konkretne wynagrodzenie na poszczególnym stanowisku, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii.
Podstawową jest to, że urzędnicy mogą awansować. Przekraczając próg urzędu, otrzymują dokładne informacje na temat swojej ścieżki kariery. Objęcie pierwszego stanowiska wiąże się zatem ze znacznie niższym wynagrodzeniem, często niewiele wyższym niż najniższa krajowa. By otrzymać przeciętną pensję we wskazanej wyżej kwocie, urzędnik musi przebyć krętą drogę.
- dodatek stażowy – po przepracowaniu 5 lat jego wysokość wynosi 5%, a później z każdym rokiem zwiększa się o 1%. Maksymalnie może wynieść 20%,
- dodatek funkcyjny (na przykład dla kadry kierowniczej danego oddziału),
- dodatek zadaniowy,
- nagrody za ponadprzeciętne osiągnięcia,
- nagrody roczne,
- trzynasta pensja, czyli dodatkowe, trzynaste wynagrodzenie w skali roku,
- odprawa emerytalna: za przepracowanych 10 lat wynosi równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia, za 15 lat – trzymiesięcznego, powyżej 20 lat stażu pracownicy otrzymują równowartość półrocznego wynagrodzenia.
Niski prestiż pracy w urzędzie
Tak jak wspomnieliśmy na początku, praca w urzędzie wyróżnia się stabilnością zatrudnienia, ale w zasadzie rzadko oferuje dużo więcej. Ze względu na to urzędnicy są bardzo wypaloną grupą zawodową. Z pewnością wiesz, jaki stereotyp urzędnika jest popularny w Polsce, prawda?
Jednak w ostatnich latach jakość obsługi petentów w urzędach uległa jednak znaczącej poprawie. Wszystko dlatego, że każdego roku uczelniane mury z dyplomami opuszczają absolwenci, którzy poszukują zatrudnienia w budżetówce. To właśnie oni tworzą nową urzędniczą armię, którą można określić zupełnie odmiennymi od stereotypowych słowami. Większość z nich jest nie tylko pomocna, lecz także miła i kompetentna.
Podsumowanie
Choć walka ze stereotypami jest trudna, praca w urzędzie z całą pewnością jest atrakcyjna zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą liczyć na umowę o pracę, pracując w sektorze prywatnym. Biorąc pod uwagę postępującą wymianę kadry, można założyć, że w najbliższym czasie pracy w urzędach nie będzie brakować.
To może Cię również zainteresować