Praca dla studenta

Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?

6 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 22 głosy

22 głosy

10 komentarzy
Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować?
Osoby chcące zdobyć doświadczenie i tym samym zaistnieć na śląskim rynku pracy, mogą skorzystać z wielu rozwiązań. Obok popularnych praktyk, mogą zdecydować się również na wolontariat. Które rozwiązanie przynosi większe korzyści?

Praktyki są najczęściej kojarzone ze studentami. Nic dziwnego, bo właśnie oni są zobowiązani, w czasie studiów, do odbycia praktyk w wybranej firmie, której działalność jest związana z ich przyszłym zawodem. Nie tylko jednak praktyki pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe. Dużą popularnością cieszy się również wolontariat. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie, nie tylko mogą zdobyć dokument poświadczający jego odbycie, lecz także działać na rzecz potrzebujących.

Praktyki. Co trzeba o nich wiedzieć?

Maksymalnie praktyki mogą trwać 3 miesiące. W ich trakcie praktykant powinien zdobyć ogólną wiedzę o firmie i jej działalności. Warto bowiem pamiętać, że praktyki różnią się od stażu m.in. tym, że osoba odbywająca te pierwsze nie ma konkretnych zadań i ustalonego zakresu obowiązków, najczęściej jest zobowiązania do wykonywania czynności, które zleca jej opiekun praktyk.

W przypadku praktyk istnieje też ograniczenie, o którym muszą pamiętać zainteresowani. Mowa o maksymalnym wieku praktykanta, ta forma zatrudnienia dotyczy bowiem głównie pracowników młodocianych. Kto może zostać praktykantem? Według ustawy o praktykach absolwenckich w dniu rozpoczęcia praktyk nie można mieć więcej niż 30 lat. To spore utrudnienie dla osób, które decydują się w sile wieku na przebranżowienie. Z drugiej strony praktykami w rzeczywistości najczęściej interesują się osoby znacznie młodsze, m.in. studenci czy absolwenci szkół średnich. 

Video

Szukasz pracy?

Pracownik ds. przetargów

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana

Koordynator Działu Jakości

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Zator
Dodana
Dodana

Wolontariat dla wszystkich

W przypadku wolontariatu nie ma ograniczeń wiekowych – w ten sposób może spełniać się każda osoba zainteresowana. Ale wolontariuszem nie można być wszędzie, odpadają m.in. prywatne firmy. W praktyce jest to dobre rozwiązanie, które pozwala zdobyć doświadczenie w pracy z ludźmi, może być też początkiem kariery zawodowej. Wolontariat nie pozwala jednak na zdobycie konkretnych umiejętności zawodowych, chyba że osoba zainteresowana bardzo umiejętnie dobierze projekt do swoich planów przyszłej kariery. Wówczas doświadczenie zdobyte podczas wolontariatu może wykorzystać w  późniejszej pracy.

Warto pamiętać, że wolontariat to zupełnie inna forma wykonywania pracy niż staż lub praktyki. Aktem prawnym regulującym zasady wolontariatu jest Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wolontariusze najczęściej sami decydują, ile czasu będą pracować. To oni również wybierają projekt i instytucję, na rzecz której będą wykonywać pracę, a ich obowiązki nie mogą być dowolnie zmieniane w jej trakcie, jak to bywa w przypadku praktyk. Powinny o tym pamiętać osoby zainteresowane takim rozwiązaniem.

Wolontariat za granicą

Jeszcze bardziej atrakcyjną formą zdobywania doświadczenia jest dla wielu studentów odbycie wolontariatu za granicą. Oprócz pracy w słusznym celu można bowiem zobaczyć "większy kawałek świata", poznać lepiej inne kultury i nawiązać międzynarodowe kontakty. Takie wolontariaty umożliwiają różne organizacje krajowe w porozumieniu z zagranicznymi. Zgłoszenie się do projektu zwykle wymaga wypełnienia szeregu formalności, wskazana jest także znajomość języka angielskiego.

Warto wiedzieć!
Choć, jak wiadomo, za pracę na wolontariacie nie otrzymuje się wynagrodzenia, prawo reguluje jej zasady tak, by nie dochodziło do nadużyć. Wolontariusz nie może więc zastępować pracownika na etacie, ani otrzymywać np. tylko obowiązków, których inni chcą się pozbyć. Jego zadania są ściśle związane z realizowanym projektem, w ramach którego określa się zakres i czas przeznaczony na działania.

Praktyki czy wolontariat?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Osobom uczącym się w szkole średniej zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć pracę w charakterze wolontariusza. To dobry sposób, by rozpocząć swoją przygodę z pracą zawodową. Pierwsze obowiązki powinny pomóc w nauce odpowiedzialności i systematyczności. Praktyki zaś są zdecydowanie poważniejszym krokiem i wiążą się z wykonywaniem prac na rzecz konkretnej firmy. W ten sposób zainteresowany może przekonać się, jak funkcjonują przedsiębiorstwa na rynku, z jakimi problemami na co dzień borykają się pracownicy poszczególnych działów. Przeczytaj także: 7 pierwszych prac inspirujących osób ze Śląska.

Między praktykami a wolontariatem jest też kilka elementów wspólnych. Zdecydowana większość praktykantów nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia. O ile jednak wolontariusze nigdy nie mogą liczyć na wynagrodzenie, o tyle praktykantom może zostać zaproponowane niewielkie wynagrodzenie. Niezależnie też od tego, czy zainteresowany wybierze praktyki czy wolontariat, może liczyć na dokument poświadczający ich odbycie. 

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Mleczny Mistrz

Mleczny Mistrz

Praktyki to dobry sposób, by pozyskać młodszych pracowników i wdrażać ich w pracę. Dają szansę na zapoznanie się z firmą i jej działami, a także na poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych z konkretną branżą. Oczywiście, powinny one być dobrze zorganizowane i opiekun praktyk powinien być odpowiedzialny i cierpliwy wobec praktykanta.
Sekuiła

Sekuiła

Ja stawiam na wolontariat - wolę pracować dla organizacji non-profit i pomagać w słusznej sprawie. To nie tylko daje satysfakcję, ale też pozwala na zdobycie doświadczenia, które może się przydać w przyszłej pracy.
Arek

Arek

Zastanawiam się, dlaczego nie mogę odbyć praktyk, jeśli mam powyżej 30 lat. To dyskryminacja! Co z ludźmi, którzy chcą przebranżowić się w dorosłym wieku? Nie powinni mieć takich ograniczeń.
Robert

Robert

Myślę, że praktyki są dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia w pracy i wprowadzenia się w rynek pracy. Choć trwa to tylko trzy miesiące, ale można poznać wewnętrzne funkcjonowanie firmy i zobaczyć codzienną pracę różnych działów. To ważne doświadczenie, które może pomóc w znalezieniu przyszłej pracy.
Karol

Karol

Warto poczytać na forach i grupach fb jak to wygląda praktycznie. Sporo osób przedstawia tam swoje działania.
roman

roman

Zasady są różne w wielu przypadkach i nie ma takiej reguły. Wiele więcej przykładów by się przydało.
wolontariat

wolontariat

Oficjalnie stażystami mogą być tylko studenci, którzy już otrzymali kwalifikacje ale wolontariaty są nawet dla niepełnoletnich uczniów.
Andrej AW

Andrej AW

Wolontariat czy praktyki? Co wybrać, by nie żałować? Artykuł ciekawy. Każdy sam musi sobie wybrać co pragnie czy wolontariat, czy praktykę płatną.
wolontariusz Maciek

wolontariusz Maciek

Wolontariat zawsze jet nie płatny. Z kolei praktyki wakacyjne są płatne. Wybór należy do każdego z nas. Wolontariat nie jest ograniczony wiekiem, a praktyki studenckie tak- nie można mieć więcej niż 30 lat.
Sandra

Sandra

Zasadniczo praktyki edukacyjne i staże są nadzorowane na miejscu pracy doświadczenia, które pozwalają uczniom ćwiczyć i wykazać się rozwijającymi umiejętnościami i kompetencjami w wybranej karierze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.