Spis treści
Jakie korzyści płyną z układu ratalnego w ZUS?
Korzyści wynikających z zawarcia układu ratalnego jest wiele.
- Rozłożenie zadłużenia na raty o przystępnej wysokości – podmiot zainteresowany zawarciem układu ratalnego wskazuje we wniosku swoje możliwości finansowe, określając jednocześnie wysokość miesięcznej raty, jaką jest w stanie uiszczać;
- Wstrzymanie przez ZUS dochodzenia zaległych składek na drodze przymusu – zawieszenie postępowania egzekucyjnego oznacza dla płatnika niższe koszty i możliwość samodzielnej spłaty zadłużenia (bez np. wystawiania należących do niego nieruchomości na sprzedaż);
- Brak naliczania odsetek – ZUS wstrzymuje dalsze naliczanie odsetek. Płatnik, na którego koncie widnieje zaległość, będzie w zamian zobowiązany do uregulowania opłaty prolongacyjnej (wynosi ona 50% odsetek wyliczonych na dzień, w którym odbędzie się podpisanie przez strony układu ratalnego).
Układ ratalny pozwala np. byłemu przedsiębiorcy uregulować finansowe zobowiązania względem ZUS, bez uszczerbku na bieżącym zaspokajaniu swoich potrzeb. Możliwość określenia maksymalnej wysokości raty, pozwala przygotować plan spłaty zobowiązania zgodny ze stanem finansów.
Zaległość na koncie – jakie składki mogą zostać objęte układem ratalnym?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani opłacać szereg składek. Na ubezpieczenia społeczne składają się następujące składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa i chorobowa. Wszystkie poza ostatnim rodzajem mogą zostać uwzględnione w układzie ratalnym. Na raty mogą zostać rozłożone również zaległe składki wpłacane na Fundusz Pracy i Fundusz Emerytur Pomostowych. Płatnik posiadający zobowiązania względem ZUS może starać się również o rozłożenie na raty składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Powyższe rozwiązanie sprawia, że wszyscy zainteresowani mają możliwość uzyskania pomocy. Zadłużenie w ZUS-ie można objąć układem ratalnym, ale w tym celu zainteresowany płatnik musi wystąpić ze stosownym wnioskiem.
Wniosek o zawarcie układu ratalnego
Złożony przez zadłużonego płatnika wniosek o zawarcie układu ratalnego nie zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeżeli wnioskodawca nie ureguluje kosztów postępowania egzekucyjnego. Na te składają się np. koszty korespondencji wysyłanej do dłużnika. Zdarza się, że ZUS wdrożył już procedurę przymusowego dochodzenia składek. W takiej sytuacji koszty mogą powiększyć się o dokonane czynności, np. zajęcie rachunków bankowych prowadzonych na rzecz dłużnika.
Przed wystąpieniem z wnioskiem o zawarcie układu ratalnego należy dopełnić wszelkich koniecznych formalności i przede wszystkim pamiętać o prawidłowym wypełnieniu samego wniosku.
- Informację o tym, co chcesz, aby ZUS rozłożył na raty, wraz z okresem i kwotą zadłużenia.
- Propozycję planu spłaty zadłużenia.
- Wskazanie czynników, które spowodowały Twoje zadłużenie.
- Wyczerpujące uzasadnienie, że nie jesteś w stanie spłacić zadłużenia jednorazowo.
- Określenie rodzaju pomocy publicznej, o jaką się ubiegasz.
Poniżej można sprawdzić, jakie dodatkowe dokumenty oprócz samego wniosku należy przedłożyć w oddziale ZUS, starając się o zawarcie układu ratalnego:
Jeżeli chodzi o wymogi formalne, to szczególne odnoszą się do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Należąc do takiej grupy wnioskodawców, musisz mieć świadomość tego, że będziesz zobowiązany do regularnego opłacania bieżących składek. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, ZUS będzie mógł zerwać układ ratalny.
Istotne dla urzędników rozpatrujących podania o zawarcie układu ratalnego jest również to, jak przedsiębiorca umotywował swój wniosek. Uzasadnienie pomaga osobom decyzyjnym dokonać odpowiedniego rozstrzygnięcia. Zdarza się, że zobowiązania powstały z przyczyn niezależnych od płatnika (np. choroba, pożar dobytku).