Spis treści
Gdy nie zarejestrowałeś działalności gospodarczej…
…możesz świadczyć usługi np. projektowania stron internetowych, ale wówczas musisz podpisywać z klientami umowy cywilnoprawne (choćby umowę o dzieło). Problem w tym, że wciąż wiele osób świadczy takie usługi bez prowadzenia działalności gospodarczej czy podpisywania umów, czyli na czarno. A przecież sprzedaż w internecie bez działalności gospodarczej jest tak samo nielegalna, jak fizyczne prowadzenie sklepu bez posiadania firmy. Jeżeli nie wykazujesz zarobków, nie jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, to spodziewaj się, że po złożeniu deklaracji podatkowej, urzędnicy pochylą się nad dostarczoną przez Ciebie dokumentacją.
Zgodnie z Krajowym Planem Dyscypliny Podatkowej osoby prowadzące działalność w internecie to grupa osób szczególnie narażonych na kontrolę, a to dlatego, że mogą oni ukrywać swoje dochody. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnich latach szczególnie mocno rozrosła się blogosfera. Osoby prowadzące blogi bardzo często nie rozliczają się z otrzymanych od reklamodawców środków, które pozyskali w zamian za reklamę określonych produktów. W efekcie osiągają dochody, które ukrywają przed fiskusem.
Założyłeś firmę? Również możesz spodziewać się kontroli
Działanie w internecie może wydawać się bardzo bezpieczne, ale tak nie jest. Jeżeli założyłeś firmę, to jesteś zobowiązany posiadać rachunek firmowy, na którym będą odnotowywane wszystkie wpływy, musisz również pamiętać o regularnym rozliczaniu się z fiskusem. Gdy nie dopełnisz tych formalności, urząd skarbowy zainteresuje się Twoją działalnością.
Prowadząc działalność w sieci, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że część pieniędzy za wykonane usługi możesz otrzymywać nie tylko na konto – możesz korzystać np. z serwisu PayPal. Ukrywanie tych dochodów pracownicy podczas kontroli z Urzędu Skarbowego wyśledzą bez trudu, a to dlatego, że mają oni prawo sprawdzić również takie kanały przepływu pieniędzy. Prowadzenie sprzedaży bez działalności na Allegro i innych platformach zakupowych również jest ryzykowne: choć teoretycznie każdy może na nich coś sprzedać, wystawianie wielu ofert i regularna sprzedaż mogą zostać łatwo wykryte.
Źródło obrazka: nik.gov.pl
Urząd Skarbowy poinformuje Cię o kontroli
Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że urząd skarbowy da Ci czas na przygotowanie się do kontroli – będziesz miał na to 7 dni. Ten czas możesz wykorzystać, aby uporządkować dokumentację czy sporządzić korekty. Co ważne: zawiadomienie o kontroli urząd przesyła przedsiębiorcy. Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności, w każdej chwili Urząd Skarbowy może dokonać niezapowiedzianej kontroli.
Współpracujesz z biurem rachunkowym? Musisz wiedzieć, że taka kontrola nie obędzie się zatem w firmie, lecz w siedzibie biura. Dlaczego? Bo to zapewne ono zostało zgłoszone jako miejsce, w którym przechowywane są dokumenty firmy. Korzystając z usług biura rachunkowego musisz mieć też świadomość, że masz za sobą solidne wsparcie w postaci specjalistów. Jeżeli rozliczałeś się z urzędem w terminach, nie ukrywałeś dochodów i jesteś w stanie uzasadnić swoje wydatki, to zasadniczo nie masz czego się obawiać.
Konsekwencje kontroli z Urzędu Skarbowego
Gdy na skutek kontroli pracownicy Urzędu Skarbowego wykryją prowadzenie niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, grożą nam poważne konsekwencje. W zależności od wysokości nielegalnego dochodu takie działanie może być potraktowane jako:
- wykroczenie (straty dla skarbu państwa wynoszą do ok. 17450 zł),
- przestępstwo skarbowe (straty dla skarbu państwa wynoszą powyżej 17450 zł).
Karą za wykroczenie najczęściej jest grzywna odpowiadająca kosztom zaległych podatków wraz z odsetkami, ale już w przypadku przestępstwa skarbowego oprócz kary finansowej możemy nawet zostać pozbawieni wolności – wszystko zależy od skali przestępstwa.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej – wybierz odpowiednią dla siebie