Spis treści
Być może w Twoje ręce trafiło pismo o zajęciu komorniczym na pensji Twojego pracownika. Jeśli jest to egzekucja wynikająca z zaległości alimentacyjnych, rządzi się szczególnymi prawami.
Pismo o zajęcie alimentacyjne – sprawdź dane dłużnika
Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, warto dokładnie zapoznać się z wiadomością od komornika. W piśmie dokładnie wskazany jest dłużnik. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jego dane osobowe, czyli imię i nazwisko, ale również sprawdzić, czy zgadza się reszta informacji, w tym zwłaszcza numer PESEL, NIP czy adres zamieszkania. W przypadku, gdy pracodawca posiada inne dane dłużnika, należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić komornika. W ten sposób będzie mógł on zweryfikować dane we właściwym urzędzie i sprawdzić, czy namierzył właściwą osobę.
Na jakie konto należy przelać zajęcie alimentacyjne?
Komornik wskazuje w zajęciu konto, na które należy przekazywać potrącane kwoty oraz zobowiązuje pracodawcę do udzielenia szczegółowych informacji. Wśród tych najważniejsza jest ta o formie zatrudnienia, rachunku bankowym, na które jest przelewane wynagrodzenie pracownika, jak również o wysokości jego wypłaty. Dla komornika istotną informacją jest także wiadomość o ewentualnych przeszkodach w egzekucji, czyli innych zajęciach.
Potrącenia alimentacyjne a inne długi pracownika
Artykuł 87 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, jakie należności mogą być potrącane z wynagrodzenia. W pierwszej kolejności zatrudniający ma obowiązek odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne, które przewidziane zostały w art. 108 Kodeksu pracy.
Z powyższego widać, że świadczenia alimentacyjne będą potrącane w pierwszej kolejności.
Ile komornik może zabrać z pensji za alimenty?
Istnieją pewne granice, których komornik nie może przekroczyć. W przypadku, gdy dłużnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wierzyciel nie może zabrać więcej niż 60% kwoty, która zostanie po odliczeniu obowiązkowych składek.
Inne egzekucje komornicze obejmuje kwota w wysokości 50% wynagrodzenia, liczona z wyłączeniem kwoty wolnej od zajęcia. W przypadku zaległości alimentacyjnych, te zasady nie obowiązują.
Warto wiedzieć, że w przypadku umów cywilno-prawnych przepisy prawa pracy nie obowiązują. Wówczas komornik może zająć nawet 100% pensji. Jako pracodawca możesz wystosować pismo, w którym zaznaczysz, że praca u Ciebie to jedyny dochód pracownika. Wówczas być może uda się obniżyć kwotę potrąceń.
Brak współpracy przy egzekucji komorniczej a kary
Egzekucja alimentów to proces, który może być skomplikowany i wymaga ścisłej współpracy między pracodawcą a komornikiem. Jako pracodawca masz obowiązek dostarczyć komornikowi wszystkie niezbędne informacje, takie jak stan zadłużenia pracownika czy jego forma zatrudnienia. Za brak współpracy komornik ma prawo nałożyć na Ciebie grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Kara może być stosowana wielokrotnie.
Potrącenia alimentacyjne z minimalnego wynagrodzenia
Aby obliczyć kwotę potraceń z minimalnego wynagrodzenia, należy działania rozbić na dwa kroki:
- Od kwoty brutto wynagrodzenia odjąć składkę na ubezpieczenie społeczne, składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.
- Powstałą liczbę pomnożyć razy 0.6. Uzyskaną kwotę należy przelać na konto wskazane przez komornika.
Zadłużenie alimentacyjne to dług, którego nie obejmuje kwota wolna od zajęcia, dlatego komornik może zająć dłużnikowi 60% pensji bez konieczności przeliczania, ile pozostanie mu do dyspozycji.
- Egzekucja alimentów to proces skomplikowany, który wymaga współpracy między pracodawcą a komornikiem. Pracodawca musi dostarczyć komornikowi wszystkie niezbędne informacje, z informacją o zarobkach pracownika na czele.
- Pracodawca musi być poinformowany przez kancelarię komorniczą, jeśli jeden z jego pracowników jest poddany zajęciu komorniczemu związanemu z alimentami.
- Komornik wskazuje konto, na które należy przekazywać potrącane kwoty.
- W przypadku długów wynikających z alimentów, prawodawca pozwala na potrącenie 60% wynagrodzenia pracownika, niezależnie od jego zarobków.
- Istnieją określone kolejności potrąceń, a świadczenia alimentacyjne zawsze są potrącane z wynagrodzenia pracownika w pierwszej kolejności.
To może Cię również zainteresować