Spis treści
Pracodawca poszukujący pracownika najczęściej umieszcza ogłoszenie w prasie branżowej, lokalnej lub na portalach ogłoszeniowych. W anonsie często pojawiają się takie określenia jak: „zatrudnimy młodego” czy „zatrudnimy dynamicznego”. Choć takimi zwrotami pracodawca naraża się na zarzut dyskryminacji, z całą pewnością śmiało można powiedzieć, że większość właścicieli firm stawia właśnie na młodych pracowników. Pokazują to też liczby i życiowe doświadczenie pracowników po 50. roku życia, którzy często nie mogą znaleźć stabilnego zatrudnienia, mimo że są świetnie wykształceni i mają olbrzymie doświadczenie.
Millenialsi – kto to?
W ostatnich latach pojawiło się kilka terminów określających pracowników z konkretnych grup wiekowych, których łączą pewne cechy pokoleniowe widoczne wyraźnie w życiu codziennym, także zawodowym.
Aktualnie na rynku pracy spełnia się zawodowo tzw. pokolenie millenialsów. To ludzie urodzeni w latach 1980-1995, którzy dorastali lub wchodzili w dorosłość u progu drugiego milenium. W dokładniejszym ujęciu tę grupę dzieli się dodatkowo na pokolenie Y (1980-1989) i generację Z (od 1990). Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy i badający zmiany na nim zachodzące podkreślają, że millenialsi zrewolucjonizowali sposób myślenia o pracy. Wszystko dlatego, że o zatrudnieniu nie myślą oni w taki sposób, jak ich rodzice czy dziadkowie, na co wpłynęły zmiany gospodarcze i znaczne przekształcenie się koniunktury rynku pracy.
Źródło: https://conceptintelligence.pl/badanie_satysfakcji_pracownikow_waznosc_wynikow/
Millenialsi w pracy
Pracownika z pokolenia Millennials można określić wieloma przymiotnikami: niecierpliwy, nielojalny, pewny siebie, zaangażowany, ale do czasu. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w tym zakresie przez ekspertów. Czy jest tak rzeczywiście? Z całą pewnością jest to pokolenie wychowane w innych czasach, dla których wolność, brak granic i możliwość podróżowania bez konieczności zdobywania pozwoleń są czymś naturalnym. Z tego też względu osoby te częściej podróżują i nie mają problemu z przystosowaniem się do nowych miejsc.
Warto też pamiętać, że wszelkie oceny dotyczące tego pokolenia odbywają się przez zestawianie go z pokoleniami poprzednimi. I właśnie dlatego dochodzi do dysonansu. Wcześniejsze pokolenie, określane jako pokolenie X, jest przywiązane do swojego miejsca pracy i lojalne wobec pracodawcy. Większość z pracowników tego pokolenia nie zmienia pracy na bez szczegółowej analizy wszystkich argumentów za i przeciw oraz – co ważne – uważa, że do wszystkiego trzeba dojść ciężką pracą.
Źródło: prezentacja PwC’s Digital Services, https://www.slideshare.net/
Jak zarządzać millenialsami?
O ile pracownicy z pokolenia X są w stanie pogodzić się z pracą po godzinach czy brakiem awansu po kilku latach ciężkiej pracy, o tyle osoby zaliczane do milenialsów przeciwnie – często potrafią zmienić pracę, bo przestają im odpowiadać warunki zatrudnienia, dodatkowo znają swoją wartość i nie godzą się na pracę poniżej swoich oczekiwań finansowych. Czy to oznacza, że są oni rzeczywiście gorszymi pracownikami?
Niekoniecznie, najważniejsza dla zarządzających jest świadomość tego, jacy są millenialsi. Z całą pewnością pracodawcy zatrudniający pracowników z tego pokolenia muszą być świadomi tego, że są to osoby, które odejdą z firmy, jeżeli nie będą spełniać się zawodowo. Warto pamiętać też o tym, że millenialsi nie zakładają szybko rodzin, dzięki czemu mogą zmieniać pracę bez oglądania się na czynniki ekonomiczne czy sytuację na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest też dostęp i możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, za pomocą których mogą oni szybko zorientować się, jakie szanse mają na znalezienie pracy w innym kraju czy na innym kontynencie.
- cel, misja – przedstawiciele pokolenia millenialsów chcą do czegoś dążyć, motywują ich wyższe cele i wspólne działanie w danym kierunku.
- transparentność – cenią zwłaszcza jasne zasady, dobry przepływ informacji, wzajemną komunikację.
- możliwości rozwoju – millenialsi są ambitni i elastyczni, chętnie podnoszą kompetencje i testują nowe umiejętności, jeśli tylko da się im taką możliwość, mogą wykorzystać swój potencjał na wielu polach.
- technologia – pracownicy urodzeni po 1980 r. to osoby, które dorastały w świecie internetu i prężnie rozwijającej się technologii. Im młodsi, tym mocniej są związani z wirtualną rzeczywistością. Warto zapewnić im odpowiedni sprzęt i umożliwić stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, by chętniej pozostawali na danym stanowisku oraz mogli wykazać się wdrażając innowacyjne rozwiązania.
Zalety millenialsów na rynku pracy
Nie można powiedzieć, że pracodawcy nie doceniają pracowników z pokolenia milenialsów. Dynamika, szybkość i umiejętność dostosowywania się do miejsc to zalety, na które uwagę zwracają pracodawcy stawiający na rozwój swoich przedsiębiorstw. Właśnie dlatego warto pamiętać, że – mimo swoich wad – pracownicy z pokolenia millenialsów nie mają większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia, choć to nie zawsze jest zgodne z ich oczekiwaniami.
Gdy mowa o całym rynku pracy, śmiało można powiedzieć, że to pokolenie ma i będzie miało niebagatelny wpływ na kulturę pracy. Naturalne dla millenialsów dążenie do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji przyniesie spore korzyści w skali całej gospodarki, zwłaszcza jeśli menedżerowie i pracodawcy zadbają o odpowiednie prowadzenie zróżnicowanych, międzypokoleniowych zespołów. Pozytywne efekty działania w tym zakresie są zresztą widoczne już dziś.