Urlop na żądanie

Urlop na żądanie. Kiedy możesz z niego skorzystać?

8 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

11 komentarzy
Urlop na żądanie. Kiedy możesz z niego skorzystać?
Umowa o pracę jest podstawową umową, w oparciu o którą pracownik świadczy pracę. Z punktu widzenia pracowników jest ona też jedną z najbardziej pożądanych, bo pozwala na korzystanie z szeregu uprawnień. Jednym z nich jest urlop na żądanie. 4 dni urlopu na żądanie nie są jednak odrębną kategorią dni wolnych, ale zostają wyodrębnione z dni wolnych przysługujących pracownikowi w ramach urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z Kodeksem pracy, wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy zatrudnionego. W praktyce zatem 4 dni z tej puli muszą zostać zarezerwowane na urlop na żądanie. Oznacza to, że jako pracownik nie możesz wykorzystać od razu wszystkich przysługujących ci dni wolnych. Więcej o urlopach możesz przeczytać tutaj.

Kiedy złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Jako pracownik możesz zawnioskować o urlop na żądanie wówczas, gdy nie możesz dotrzeć do zakładu pracy, bo np. zachorowała opiekunka dziecka lub popsuł się samochód czy autobus, którym miałeś dojechać do firmy. W takich sytuacjach sięgnięcie po urlop na żądanie jest uzasadnione i pracodawca nie będzie mógł odmówić jego przyznania.

Urlop na żądanie czasem jest określany jako „kacowe”. Przyjście do pracy pod wpływem alkoholu może skończyć się dla pracownika dyscyplinarnym zwolnieniem, dlatego też racjonalnym wydaje się skorzystanie z możliwości wzięcia dnia wolnego. Kiedy nie możesz skorzystać z urlopu na żądanie? Możliwości takiej nie mają choćby praktykanci, którzy doskonalą swoje umiejętności. Nie można także wziąć urlopu na żądanie, kiedy wykorzystało się pulę 4 dni takiego wolnego w ciągu roku.

Zapamiętaj!
Urlop na żądanie przysługuje w określonym wymiarze rocznym. Jeśli zmieniałeś pracodawcę, a wcześniej wykorzystałeś już 4 dni takiego wolnego, urlop ten nie przysługuje Ci aż do nowego roku.

Szukasz pracy?

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Dobroszyce
Dodana

Specjalista ds. zakupów

PONAR Wadowice S.A.

  • Wadowice
Dodana
Dodana

STOLARZ – STYCZEŃ 2025- Produkcja domków drewnianych - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana

Pakowacz/pakowaczka -> 3 zmiany -> Oleśnica

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 4 800-5 100 zł brutto / mc
  • Oleśnica
Dodana

Prośba o urlop na żądanie nie zawsze na piśmie

Wiele pytań wśród pracowników budzi kwestia zgłoszenia chęci skorzystania z urlopu na żądanie. W jaki sposób zgłosić, że chcesz wykorzystać jeden z dni wolnych? Zasadniczo powinieneś tego dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Nie zawsze jednak musisz składać pisemny wniosek. Ponieważ z urlopu na żądanie korzystamy wówczas, gdy ma miejsce nieoczekiwana sytuacja, dobrze kierować się ustalonymi w zakładzie pracy zasadami.

W wielu zakładach pracodawcy dopuszczają możliwość zgłoszenia przez pracownika chęci skorzystania z urlopu na żądanie np. przez SMS-a lub telefonicznie. Rozwiązanie to jest praktyczne, ale to, czy rzeczywiście będziesz mógł z niego skorzystać, zależy wyłącznie od sposobu organizacji tej kwestii w firmie, w której pracujesz.

Video

Pracodawca może odmówić, ale…

…nie zawsze. Urlop na żądanie to przywilej, z którego może skorzystać każdy zainteresowany pracownik. Mając do załatwienia pilną sprawę, z pewnością docenisz możliwość skorzystania z dnia wolnego. Są jednak sytuacje, w których pracodawca będzie mógł żądać, byś – mimo zawiadomienia, że chcesz skorzystać z urlopu – przybył do zakładu pracy. Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Urlop ten powinieneś wykorzystać wówczas, gdy w danym dniu nie możesz dotrzeć do zakładu pracy. Oznacza to zarazem, że pracodawca może odmówić przyznania Ci urlopu, gdy ma podejrzenie, że chcesz po prostu przedłużyć sobie wolne. Sytuacja taka może mieć miejsce choćby w ciągu majowego odpoczynku w dniach od 1 do 3 maja.

Warto wiedzieć!
Zawsze należy poczekać na potwierdzenie od pracodawcy, że możemy wziąć urlop na żądanie. W razie rozpoczęcia go bez zgody pracodawcy może to być potraktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, co stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego.

Pracodawca może odmówić również wtedy, gdy obecność podwładnego jest niezbędna do tego, by zakład pracy mógł działać lub gdy nieobecność pracownika w danym terminie mogłaby skutkować dużymi stratami dla przedsiębiorstwa (chodzi przykładowo o sytuację, kiedy w danym dniu miało się odbyć ważne spotkanie biznesowe czy konferencja). 

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

kamilos

kamilos

Jako pracodawca uważam, że artykuł jest dobrym przypomnieniem dla pracowników, jakie są ich prawa odnośnie urlopu na żądanie. Warto pamiętać, że pracodawcy też muszą mieć pewną elastyczność w tym zakresie, ale zawsze musimy myśleć o dobru firmy.
wolf3d

wolf3d

Myślę, że to bardzo ważne, by potencjalny pracownik wiedział, jakie prawa ma w zakresie urlopu na żądanie. Cieszę się, że artykuł skupia się na tych informacjach.
Paweł Urbańczyk

Paweł Urbańczyk

Właśnie zakończyłam pracę i szukam nowej, więc nie dotyczy mnie tutaj zbytnio kwestia urlopu na żądanie. Ale na przyszłość, jeśli znajdę pracę, na pewno skorzystam z porad w tym artykule.
PADAM

PADAM

Bardzo dobry artykuł. Wiele pracowników często nie wie, w jaki sposób i kiedy zgłosić chęć skorzystania z urlopu na żądanie. Dzięki temu artykułowi mam teraz pełen obraz tego, jak to działa.
Filip K.

Filip K.

Jak się czegoś nie wie warto poszukać samemu lub po prostu w firmie się dowiedzieć. Dobrze jedna, że opisane to jest w sposób czytelny i zrozumiały.
Olek

Olek

Przydatny artykuł. Teraz wiem z niego, kiedy i w jakich okolicznościach mogę z tego typu urlopu skorzystać.
Bartłomiej Gut

Bartłomiej Gut

Zapoznałem się z artykułem i wiem teraz, że nie zawsze można skorzystać z urlopu na żądanie. Nie mogłem skorzystać z urlopu na żądanie 2 maja, bo musiałem robić pracownikom wypłatę, a że jedna osoba jest na L/4 to inna nie dałaby rady wszystkiego zrobić w 8 godzinach pracy.
Wino

Wino

Zadaniem pracodawcy jest podjęcie decyzji, kiedy można skorzystać z corocznego urlopu, ale podlega to wielu warunkom. Zasad jednak trzeba zawsze przestrzegać.
wojak

wojak

W razie potrzeby możesz skorzystać z ochrony prawnej w późniejszym terminie z pomocą działu personalnego, ale legalność nie powinna pojawić się w pierwszej prośbie.
Kanaria

Kanaria

W niektórych organizacjach z tego co czytam mają nawet tego więcej. Chyba to także zależy od firmy bo jak ma dział, gdzie wszyscy robią to samo to nie ma straty w pracy zbytniej.
Atari

Atari

Jeżeli powód jest konkretny to według mnie bez problemu można dostać urlop na żądanie tylko ja bym korzystał z bezpośredniego kontaktu telefonicznego a nie wspomnianych maili i sms.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.