Spis treści
Likwidacja funduszu socjalnego
Pracodawcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, jak również ci wszyscy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mają obowiązek stworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Warto zauważyć, że ostatnia z wymienionych grup pracodawców może, po spełnieniu określonych przesłanek, zrezygnować z tworzenia tego funduszu. Podstawą prawną jest tu art. 3 ust. 1 i 2 oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czym tak naprawdę jest wspomniany fundusz socjalny? Poniższy film wyjaśnia to zagadnienie:
Rezygnacja z funduszu socjalnego zawarta w regulaminie wynagrodzeń lub układzie zbiorowym pracy
Postanowienie o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca powinien wprowadzić do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagrodzeń. Warto przy tym zauważyć, że podmiot zatrudniający ma obowiązek przeprowadzić konsultacje z pracownikiem reprezentującym załogę, jeżeli w zakładzie pracy nie funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa. Porozumienie dotyczyć może przy tym zarówno wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (gdy taki ma powstać) lub uzgodnień dotyczących zaniechania jego powołania.
Niezależnie od decyzji pracodawcy warto wskazać, że gdy zapis znaleźć ma się w regulaminie wynagradzania, to ważne jest, aby pamiętać o:
Taki sam termin obowiązuje wówczas, gdy pracodawca zdecydował się na wprowadzenie do regulaminu zmian.
Likwidacja funduszu socjalnego wymaga zmian w umowach pracowników
Optymalizacja kosztów zatrudnienia to często jedyny sposób uchronienia miejsc pracy przed likwidacją. Pracodawca, w takim wypadku, kieruje się dobrem pracowników i zapewnieniem im posady. Warto zauważyć, że przy omawianiu kwestii likwidacji zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zmian w dotychczasowym regulaminie wynagradzania trzeba wskazać na problem indywidualnych umów o pracę z poszczególnymi pracownikami. Otóż wprowadzenie modyfikacji do regulaminu wynagradzania pociąga za sobą konieczność dostosowania do nich treści umów.
Zlikwidowanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w ramach optymalizowania kosztów pracy jest działaniem mniej korzystnym dla pracowników, choć niekiedy koniecznym.
Stanowisko GIP wobec rezygnacji z Funduszu Świadczeń Socjalnych
Na konieczność wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy wskazał również Główny Inspektorat Pracy. Co więcej, według niego dotyczy to również takiej sytuacji, w której pracownikom są odbierane zagwarantowane dotychczas w regulaminie świadczenia pozapłacowe. Przykładami takich mogą być na przykład polisy ubezpieczeniowe czy też pakiety medyczne. Rezygnacja przez podmiot zatrudniający z takich świadczeń na mocy zmiany regulaminu również wymaga przedstawienia zatrudnionym wypowiedzeń zmieniających.
Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o przepisach związanych z wprowadzeniem rozporządzenia RODO. Pracodawca ma w związku z nim nowe obowiązki dotyczące Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w swoim zakładzie pracy. Zawiłości związane z tym zagadnieniem wyjaśnione są w poniższym filmie:
Odstąpienie od tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
Problem rezygnacji przez pracodawcę z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest szeroko komentowany w literaturze. Wątpliwości budzi pytanie, czy w takiej sytuacji konieczne jest wypowiedzenie warunków umowy? Część badaczy problemu podkreśla, że jest to konieczne, część zaś prezentuje stanowisko, że nie. Zwolennicy drugiego rozwiązania argumentują, że świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie są elementem indywidualnych stosunków pracy i nie mają też charakteru roszczeniowego. Pracodawca, który podziela taki pogląd, nie musi trudzić się opracowywaniem wypowiedzeń zmieniających.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to jeden z tzw. benefitów pracowniczych, który przyciąga potencjalnych kandydatów do firmy. Pracodawca wprawdzie ma możliwość rezygnacji z jego uruchomienia w zakładzie pracy, jednak warto się zastanowić, czy w dłuższej perspektywie będzie to rzeczywiście tak duża oszczędność.
To może Cię również zainteresować