Spis treści
Firma, która się rozwija, potrzebuje pracowników. Przedsiębiorca decydujący się na stworzenie nowego stanowiska pracy jest najczęściej pełen optymizmu, bo jego firma jest w coraz lepszej kondycji. Gdy jednak pojawiają się problemy i są one trwałe, może on zadawać sobie pytanie, czy nie jest konieczna restrukturyzacja zatrudnienia. W zależności od wielkości firmy, liczby zleceń, oszczędności i zobowiązań, realizacja takiego planu może okazać się koniecznością.
Czym jest restrukturyzacja zatrudnienia? Dla każdego pracodawcy to pojęcie może znaczyć coś innego. O ile część przedsiębiorców uzna, że oznacza ona zwolnienia grupowe, o tyle część przez to pojęcie rozumie współpracę z agencją pracy tymczasowej i korzystanie z jej zasobów. Każde z tych stwierdzeń może być poprawną odpowiedzią, bo nie ma jednej definicji tego terminu.
Ograniczenie zatrudnienia, czyli…
Zdecydowana większość firm działających na rynku w czasach niespokojnych gospodarczo decyduje się na ograniczenie zatrudnienia. W takiej sytuacji poszczególne działy nie są wspomagane pracą dodatkowych rąk, nie są też przyjmowani kolejni specjaliści, którzy mogliby pracować na rzecz rozwoju przedsiębiorstwa. o rozwiązanie jest najpopularniejsze, bo pozwala na poczynienie znacznych oszczędności w firmowym budżecie.
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia, nie musi obawiać się o koszty zatrudnienia. A na to składają się nie tylko pensja otrzymywana przez pracownika, lecz także podatki czy składki. Te drugie należy odprowadzać do ZUS. W 2020 r. rząd podniósł płacę minimalną do 2600 zł, co jest znaczną różnicą i oznacza jeszcze wyższe koszty ponoszone przez pracodawcę. Jak to wyglądało w ostatnich latach, możemy prześledzić na podstawie poniższej tabeli.
Źródło: https://droga-do.pl/koszty-zatrudnienia-pracownika/
Ograniczenie zatrudnienia wiąże się również z tym, że pracodawcy nie przeprowadzają rozmów kwalifikacyjnych i nie dają ogłoszeń o pracę. Gdy pojawia się konieczność zatrudnienia pracownika, większość zdaje się na agencje pracy. Taka restrukturyzacja firmy to praktyczne i oszczędne rozwiązanie – wszelkimi formalnościami zajmują się specjaliści, a pracodawca nie musi dokładać swoim podwładnym dodatkowych obowiązków.
Gdy firma wstrzymuje rekrutację
Zwolnienia w firmie lub niepowstawanie nowych miejsc pracy mogą negatywnie odczuć pracownicy. Gdy rekrutacje nowych osób zostają wstrzymane, są oni najczęściej obarczani dodatkowymi zajęciami. Otrzymują więcej obowiązków, bo na miejsca zwolnionych nie są zatrudniani nowi. Ewentualna poprawa rentowności i więcej zamówień niż dotychczas również nie muszą oznaczać, że pracownicy automatycznie zostaną odciążeni z części obowiązków – wówczas niezbędne jest przeprowadzenie rekrutacji. Ta może trwać zarówno kilka dni, jak i kilkanaście tygodni – wszystko zależy od stanowisk, na jakie rekrutować będzie pracodawca.
Elastyczne rozwiązanie. To dobry wybór?
Restrukturyzację zatrudnienia można też rozumieć jako zatrudnianie pracowników w sposób elastyczny. Dotyczy to wszystkich firm, choć najczęściej na takie rozwiązanie decydują się te, które działają wyłącznie w trakcie sezonu letniego czy zimowego. Taka restrukturyzacja przedsiębiorstwa sprawia, że pracodawca może zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia podwładnych.
Elastyczne zatrudnianie pracowników, ze wsparciem agencji pracy, może być też rozumiane jako rozwiązanie doraźne. Wówczas sprawdza się np. gdy firma ma sezonowy wzrost pracy.
Restrukturyzacja zatrudnienia w firmie
Przyczyn, dla których niezbędna jest restrukturyzacja zakładu pracy, jest bardzo dużo. Najczęściej konieczność ta pojawia się, gdy trzeba poszukać oszczędności. Wówczas opiera się ona przede wszystkim na zmniejszeniu kosztów pracy, a zwłaszcza wynagrodzeń dla pracowników. W najgorszym wypadku konieczna jest restrukturyzacja zatrudnienia, czyli rozwiązanie umów o pracę lub dokonanie wypowiedzeń, które zmieniają warunki płacy i pracy.
Tego typu działania przedsiębiorcy wiążą się z dużym ryzykiem prawnym oraz ryzykiem pozaprawnym. Większość kwestii związanych ze zwolnieniami grupowymi jest określonych w Kodeksie pracy. Przepisy nakładają na pracodawcę szereg obowiązków i restrykcji, których celem jest ochrona pracownika.
Restrukturyzacja firmy a pracownicy to kwestia, która wzbudza najwięcej obaw. Niestety nie da się przeprowadzić zmian w taki sposób, aby nikt nie ucierpiał. Jeśli jest taka konieczność, pracodawca może dokonać zwolnień grupowych, jednak istnieją wyjątki, które powodują wykluczenie możliwości rozwiązania umowy. Warto pamiętać, że Kodeks pracy to nie wszystko, ponieważ kompleksowe regulacje dotyczące zwolnień pracowników znajdują się także orzecznictwie sądów oraz m.in. w ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczegółowych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn, które nie dotyczą pracowników – potocznie ustawa nazywana jest ustawą o zwolnieniach grupowych.
Restrukturyzacja w firmie to niekoniecznie zwolnienia grupowe – czasem pracodawca decyduje się tylko na wstrzymanie rekrutacji. Wówczas obecni pracownicy mają więcej obowiązków za to samo wynagrodzenie, ale nikt nie zostaje zwolniony. Na dłuższą metę rozwiązanie to nie jest najlepsze, ponieważ spada wydajność pracowników, a to odbija się na dochodach firmy.
Jedną z często stosowanych form restrukturyzacji jest wprowadzenie elastycznego czasu pracy – pozwala to na pewne oszczędności, ale jest rozwiązaniem doraźnym, sprawdzającym się w firmach, w których ilość pracy zwiększa się sezonowo. Rodzaj działań restrukturyzacyjnych zależy w dużej od prowadzonej działalności oraz kondycji firmy.
To może Cię również zainteresować